Problemy
Blizny – w jaki sposób je usunąć?
Pamiątka po dziecięcym wybryku, nieprzyjemnym wypadku, trądziku młodzieńczym albo nawet uporczywie rozdrapywanie ugryzienia owada – powodów istnienia blizn na ciele jest naprawdę sporo. Jedno jest jednak pewne – tego typu ślady znajdują się na ciele u większości ludzi. W dominującej liczbie przypadków drobne blizny nie stanowią większego problemu estetycznego i nie utrudniają codziennego funkcjonowania. Zdarzają się jednak i takie, które mimo upływu miesięcy, a nawet lat, sprawiają ból lub ograniczają ruchomość w obrębie wybranych partii ciała. Czy można coś z tym zrobić? Czy istnieje sposób na pozbycie się blizn? Jak przyspieszyć ten proces?
Co to jest blizna?
Blizna to tkanka łączna włóknista, która wykształca się w efekcie gojenia, zastępując pierwotną, uszkodzoną tkankę. Jej wielkość i widoczność zależy od wielkości rany, jej głębokości, powodu powstania, przebiegu procesu gojenia oraz indywidualnych predyspozycji ciała do rekonstrukcji w przypadku zranienia. Jeżeli po wystąpieniu urazu dojdzie do zakażenia, istnieje podwyższone ryzyko, że nowa tkanka przyjmie formę większej lub mniejszej blizny. W przypadku gładko przebiegającego procesu gojenia skóra zostaje zastąpiona nową, niezmienioną tkanką, a ślad po np. skaleczeniu pozostaje niewidoczny. Nie bez znaczenia jest również pielęgnacja młodej blizny – wczesne działanie potrafi skutecznie ograniczyć jej wielkość i zmniejszyć widoczność.
Jakie są rodzaje blizn?
Klasyfikacja blizn może być przeprowadzona ze względu na różne czynniki – czas powstania, pochodzenie oraz wygląd. Leczenie blizn motywuje jednak zazwyczaj kwestia estetyczna lub rozległość blizny wpływająca na sprawność dotkniętej tym zjawiskiem osoby. Wygląd zmienionej skóry może również wiele powiedzieć o biologicznych przyczynach ich powstawania. Blizny ze względu na wygląd dzielimy więc na blizny przerostowe, atroficzne oraz keloidy.
Blizny przerostowe
Blizn przerostowych należy spodziewać się, gdy proces gojenia nie przebiegł poprawnie. Podczas właściwego leczenia się tkanki, organizm odkłada włókna kolagenu, z którego powstaje nowa skóra. Dzieje się tak do momentu zasklepienia uszkodzenia. W przypadku blizn przerostowych proces ten nie zatrzymuje się po naprawieniu skaleczenia. Kolagen jest produkowany w nadmiarze, aż zaczyna wyrastać ponad poziom skóry, jednocześnie pozostając w granicach rany.
Blizny atroficzne (blizny zanikowe)
Blizny atroficzne powstają w konsekwencji przechorowania dolegliwości, których objawem lub jednym z objawów jest wysypka, wypryski etc. Bardzo często pojawiają się po chorobach takich, jak ospa czy trądzik. Z jednej strony powodem ich pojawienia się są indywidualne predyspozycje organizmu do gojenia oraz tworzenia się blizn. Z drugiej zaś mogą być efektem niewłaściwego leczenia, braku leczenia, zdrapywania strupów lub drapania wysypki. To ostatnie sprzyja nadkażaniu, które jest z kolei jednym z ważniejszych czynników sprzyjających powstawaniu blizn. Za blizny atroficzne uznaje się także rozstępy. W ich przypadku jednak charakterystyczne ślady powstają w wyniku konieczności uzupełnienia tkanki przerwanej w efekcie rozciągania się skóry (z powodu dużych wahań wagi, szybkiego wzrostu, ciąży czy kulturystyki).
Keloidy (bliznowce)
Keloidy to jedne z najbardziej dotkliwych form blizn. Nie tworzą się w wyniku gojenia się rany, lecz są efektem nie do końca jasnych zaburzeń pracy organizmu. Rozległe bliznowce mogą pojawić się nawet w miejscu niewielkiej rany. Keloid charakteryzuje się niekontrolowanym rozrostem i potrafią wychodzić daleko poza granice pierwotnego skaleczenia. W przeciwieństwie do „klasycznej” blizny jest też bardzo dobrze unaczyniony. Nie można go usunąć z wykorzystaniem zabiegu chirurgicznego z powodu skłonności do powracania, a nawet przyspieszonego i bardziej rozległego rozrastania się.
Jak pozbyć się blizn – metody leczenia
Istnieje wiele sposobów pomagających pozbyć się blizn i nie wszystkie wymagają poważnej ingerencji chirurgicznej. Spora część dostępnych opcji to procedury nieinwazyjne. Ich skuteczność zależy oczywiście od całej listy czynników np. rozległość i wiek zmiany, niemniej każda z metod, które oferują profesjonalne kliniki, może przyczynić się do zminimalizowania widoczności śladu po wypadku czy przebytej chorobie. Najlepsze efekty osiągane są w przypadku terapii łączonych, czyli zastosowaniu różnych technologii. Właściwie dobrany zabieg to nie tylko klucz do gładkiej skóry, ale też droga do odzyskania fizycznej sprawności oraz pewności siebie. Z jakimi typami zabiegów można spotkać się w salonach?
Peeling chemiczny
Peeling chemiczny przeprowadza się poprzez naniesienie na skórę specjalistycznej substancji chemicznej (najczęściej kwasu glikolowego lub trójchlorooctowego). Środek wnika w głąb skóry, dzięki czemu nie tylko złuszcza martwy naskórek, ale też umożliwia właściwe tworzenie się kolagenu i elastyny. Peeling chemiczny daje najlepsze efekty, gdy blizna jest płytka oraz w przypadku przebarwień.
Laserowe leczenie blizn
Laserowe leczenie stosowane jest przede wszystkim w przypadku potrądzikowych zmian skórnych, rozstępów i blizn. Do zabiegów tego typu wykorzystuje się różne rodzaje laserów:
- ablacyjne – powodują usuwanie wierzchniej warstwy naskórka i obkurczanie się włókien kolagenowych. Dają efekty w postaci spłycenia blizny i wyrównania zmienionej tkanki;
- nieablacyjne – przy jego użyciu nie dochodzi do usunięcia naskórka, lecz wyłącznie stymulacji produkcji kolagenu oraz krążenia krwi. W efekcie tego procesu skóra staje się grubsza, a blizna mniej widoczna;
- frakcyjne – bazują na technice frakcyjnej fototermolizy. Podczas stosowania tej metody naświetla się wybrany, zmieniony fragment skóry. Na jej powierzchni tworzą się kolumnowe mikrouszkodzenia, które stymulują organizm do sprawniejszego prowadzenia procesu gojenia się ran.
Mikrodermabrazja
Mikrodermabrazja polega na mechanicznym usuwaniu naskórka, co ma pobudzić skórę do regeneracji. W przeciwieństwie do dermabrazji, która całkowicie usuwa naskórek, aż do warstwy brodawkowatej skóry właściwej, mikrodermabrazja złuszcza wyłącznie zewnętrzną część naskórka. Dzięki temu organizm jest bardziej pobudzony do wytwarzania włókien kolagenowych i elastynowych, polepsza się też ukrwienie skóry właściwej. Podczas zabiegu używa się korundu lub mikrokryształków diamentu, które skutecznie złuszczają naskórek. Po zastosowaniu zabiegu i przejściu rekonwalescencji blizna może stać się mniejsza, zdecydowanie słabiej widoczna i bardziej przypomina otaczającą skórę.
W jaki sposób można dbać o bliznę?
Już na wczesnym etapie warto pielęgnować blizny. Kiedy rana się zasklepi, a strupek odpadnie, należy wdrożyć pierwsze działania, np. masaż. Plastry na blizny pozwalają utrzymać odpowiednie nawilżenie skóry, co normuje proces gojenia. Z kolei specjalistyczne kremy silikonowe uelastyczniają skórę i zmniejszają ryzyko wystąpienia widocznych, nieatrakcyjnych zmian. Najlepiej zaopatrzyć się w preparaty zawierające alantoinę i pantenol. Warto pomyśleć również o naświetlaniu LAMPĄ HEALITE II, która przyśpiesza procesy gojenia, a także o terapii autologicznym preparatem, czyli o mezoterapii igłowej osoczem bogatopłytkowym.
Czy blizny znikają? Czy można przyśpieszyć gojenie?
Blizna to naturalny efekt zasklepiania się skóry. Jeżeli rana jest niewielka i płytka, zwykle nie trzeba poddawać leczeniu skóry w tym miejscu. Widoczna zmiana znika w ciągu kilku tygodni lub miesięcy. Niezależnie od rozległości ran, ważne jest jednak, by wspierać organizm w czasie regeneracji – stosować odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne na etapie zasklepiania się urazu oraz nawilżać i uelastyczniać skórę po zniknięciu strupa.
W przypadku, gdy gojenie przebiega z trudnościami lub rana jest naprawdę rozległa albo o wyjątkowo trudnej w leczeniu przyczynie powstania (np. rany cięte goją się zwykle szybciej niż te spowodowane działaniem środków chemicznych) warto od razu znaleźć specjalistę, który będzie regularnie śledził zmiany tkanek. Dzięki temu terapia odpowiedniego rodzaju będzie mogła zostać wdrożona możliwie szybko, co zagwarantuje jej maksymalną efektywność podjętych działań.
Warto zapamiętać, że przyspieszenie naprawy skóry nie powinno być najważniejsze, jeżeli zależy nam na niewidocznych bliznach. Organizm powinien mieć czas, by właściwie poukładać włókna kolagenowe. Nierzadko to właśnie naciskanie na szybkie gojenie się rany powoduje wystąpienie u pacjenta widocznych, nieestetycznych, ściągniętych blizn.
Pożegnaj blizny z Velvet Clinic
Zmiany potrądzikowe, bliznowce, efekty przebytych urazów, wypadków – każdy rodzaj blizn może powodować inny rodzaj dyskomfortu. Niektóre urazy traktuje się wyłącznie jako nieestetyczne dodatki, inne realnie utrudniają funkcjonowanie fizyczne, a jeszcze inne stanowią świadectwa traumatycznych wydarzeń z przeszłości. W Velvet Clinic mamy świadomość, że nasze klientki i klienci szukają pomocy w odzyskaniu gładkiej skóry z różnych powodów i każdy z nich jest dla nas tak samo ważny. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci wejść w kolejny etap życia. Dzięki spersonalizowanemu doborowi zabiegów pożegnasz blizny i na nowo zbudujesz pewność siebie. Jesteśmy do Twojej dyspozycji.