Botoks czy kwas hialuronowy – co wybrać?

Obecnie w medycynie estetycznej najpopularniejszym i najszybszym rozwiązaniem w redukcji zmarszczek jest zastosowanie kwasu hialuronowego oraz toksyny botulinowej. Mimo podobnego wskazania, substancje te są zupełnie odmienne i pełnią inną funkcję. Wybór danego preparatu uzależniony jest od rodzaju bruzd, umiejscowienia oraz efektów jakie pacjent chce uzyskać. Ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi, co będzie lepszym wyborem – toksyna botulinowa czy kwas hialuronowy, ponieważ sprawdzają się one w korygowaniu zupełnie innych okolic i pełnią inne funkcje. Do podstawowych różnic należy miejsce podania obu substancji, toksyna botulinowa wykorzystywana jest do niwelowania zmarszczek obecnych w górnych partiach twarzy takich jak: kurze łapki, lwia zmarszczka oraz bruzdy poprzeczne na czole. Natomiast kwas hialuronowy lepiej sprawdzi się do redukcji zmarszczek statycznych i głębokich bruzd, będących wynikiem procesu starzenia się skóry. W dzisiejszych czasach medycyna estetyczna daje nam szybkie i łatwe rozwiązania z wykorzystaniem toksyny botulinowej i kwasu hialuronowego.

Kwas hialuronowy a botoks – podobieństwa i różnice

Kwas hialuronowy i toksyna botulinowa to zupełnie różne substancje. Kwas hialuronowy występuje naturalnie w ludzkim organizmie, należy do polisacharydów i odpowiada za utrzymanie właściwego poziomu nawilżenia skóry, stymulację fibroblastów, syntezę endogennego kwasu hialuronowego, regulację procesów immunologicznych oraz odpowiada za ochronę komórek przed działaniem wolnych rodników. Prawidłowy poziom nawilżenia skóry, a co za tym idzie jej jędrność jest wynikiem pełnionej funkcji przez kwas hialuronowy w skórze, bowiem jego głównym zadaniem jest wiązanie wody. Kwas hialuronowy ma szerokie spektrum działania, gdyż wykorzystywany jest do niwelowania zmarszczek szczególnie w dolnej części twarzy m.in zmarszczki palacza, fałdy nosowo wargowe, zmarszczki marionetki, poza tym w modelowaniu ust oraz jako składnik preparatów nawilżających skórę. Właściwości kwasu hialuronowego różnią się znacząco od toksyny botulinowej. Toksyna botulinowa potocznie nazywana botoksem jest neurotoksyną, która posiada właściwości hamujące działanie neuroprzekaźnika, jakim jest acetylocholina, inicjującego skurcz mięśni. Botoks stosuje się w redukcji zmarszczek mimicznych, zatem nie jest on przeznaczony tylko dla osób starszych ale również osób młodszych z dużą mimiką twarzy. Botoks nie tylko wygładza zmarszczki i sprawia, że bruzdy znikają ale również zapobiega powstawaniu nowych. Zabieg toksyną botulinową należy do jednych z bezpieczniejszych zabiegów medycyny estetycznej, a efekty są szybkie i spektakularne.

Zastosowanie nie tylko w medycynie estetycznej

Zarówno toksyna botulinowa jak i kwas hialuronowy mają zastosowanie w zabiegach medycyny estetycznej ale nie tylko. Kwas hialuronowy wykorzystywany jest w :

  • ginekologii, urlologii
  • leczeniu blizn
  • ortopedii

Toksyną botulinową leczy się również:

  • bruksizm
  • nadpotliwość głowy, pach, dłoni czy stóp
  • migrenę
  • hemoroidy
  • nietrzymanie moczu

Botoks czy kwas hialuronowy? Wskazania zależnie od rodzaju zmarszczek

Różnica między kwasem hialuronowym a botoksem polega m.in. na tym, że toksynę botulinową stosuje się najczęściej do wygładzenia zmarszczek w obrębie górnych partii twarzy m.in lwiej zmarszczki, zmarszczek palacza czy bruzd poprzecznych czoła. Natomiast kwas hialuronowy stosowany jest do usuwania zmarszczek statycznych, jak również bruzd powstałych w wyniku procesu starzenia. Po konsultacji, lekarz medycyny estetycznej decyduje i określa czy lepszym rozwiązaniem będzie botoks czy kwas hialuronowy zwracając uwagę na wiek pacjenta, jego stan skóry oraz miejsce występowania bruzd.

Lwia zmarszczka – botoks czy kwas hialuronowy

Lwia zmarszczka należy do grupy zmarszczek mimicznych, głębokich. Za jej powstanie odpowiedzialne są stałe skurcze mięśni poniżej skóry właściwej. Lwią zmarszczkę najłatwiej zredukować zabiegiem z użyciem botoksu.

Kurze łapki – botoks czy kwas hialuronowy

Zmarszczki okolicy oka nazywane kurzymi łapkami powstają na skutek dużej mimiki twarzy. Najskuteczniejszą metodą w usuwaniu zmarszczek dynamicznych jest botoks zatem do zniwelowania kurzych łapek stosuje się tę substancję.

Co jest bezpieczniejsze: botoks czy kwas hialuronowy?

Choć każdy zabieg z zakresu medycyny estetycznej wiążę się z możliwością pojawienia się działań niepożądanych i jest obarczony pewnym ryzykiem to zarówno kwas hialuronowy jak i botoks są substancjami przebadanymi i bezpiecznymi, pod warunkiem, że zabieg wykonywany jest przez lekarza wykwalifikowanego z zakresu medycyny estetycznej, a preparat posiada certyfikacje medyczną. Użycie tych dwóch substancji daje bardzo dużo możliwości i są one jedną z najskuteczniejszych metod niwelowania oznak starzenia się skóry, dając przy tym szybkie efekty.

Do zabiegów stosuję się toksynę botulinową o niewielkim stężeniu, która jest całkowicie bezpieczna dla naszego organizmu, co więcej botoks zarejestrowany jest w bazie leków. Natomiast kwas hialuronowy jest dobrze tolerowany przez nasz organizm i nie wywołuje niepożądanych reakcji immunologicznych. Zatem, jeżeli szukasz skutecznych i bezpiecznych zabiegów w medycynie estetycznej, które sprawdzą się w walce z procesem starzenia się skóry to obie substancje dadzą Ci zadowalający efekt. W Velvet Clinic, nasz wykwalifikowany i doświadczony personel medyczny pomoże Ci uzyskać spektakularne efekty, a medycyna estetyczna nie będzie Ci obca.

Najnowsze wpisy

Napisz do nas