Cellulit – co to jest oraz w jaki sposób się go pozbyć?

Cellulit, czyli tak zwana skórka pomarańczowa, to problem większości kobiet na świecie. Kobiet, ponieważ cellulit ściśle wiąże się z gospodarką hormonalną, a dokładniej z wydzielaniem estrogenów. Dotyczy zarówno osób młodych, znajdujących się w okresie dojrzewania, jak i dojrzałych. Nie jest też wybredny, jeżeli chodzi o rozmiar – metod walki z cellulitem szukają zarówno kobiety szczupłe, jak i te o pełniejszych kształtach.

Cellulit, czyli tak zwana skórka pomarańczowa, to problem większości kobiet na świecie. Kobiet, ponieważ cellulit ściśle wiąże się z gospodarką hormonalną, a dokładniej z wydzielaniem estrogenów. Dotyczy zarówno osób młodych, znajdujących się w okresie dojrzewania, jak i dojrzałych. Nie jest też wybredny, jeżeli chodzi o rozmiar – metod walki z cellulitem szukają zarówno kobiety szczupłe, jak i te o pełniejszych kształtach.

Co to jest cellulit?

Cellulit, zwany medycznie lipodystrofią, to określenie dla nieprawidłowego rozmieszczenia tkanki tłuszczowej, prowadzącej do zmian w tkance podskórnej. W zależności od stopnia zaawansowania może być widoczny gołym okiem lub dostrzegalny dopiero po ściśnięciu fałdu skóry. Nierówna faktura, czyli rzucające się w oczy grudki, to adipocyty (komórki tłuszczowe). Cellulit, ze względu na charakterystyczny wygląd, nazywany jest potocznie skórką pomarańczową.

Jak powstaje cellulit?

Cellulit formuje się z powodu ucisku adipocytów, które powiększają się i napierają na naczynia krwionośne oraz limfatyczne. W efekcie dochodzi do miejscowego osłabienia krążenia krwi. Zaburzenia przepływu prowadzą z kolei do dysfunkcji przemiany materii w komórkach. Te mają trudności w przyswajaniu tleniu i składników odżywczych, a także unormowanym wydalaniu toksyn. Produkty przemiany materii zaczynają więc razem z wodą zalegać w tkankach, wywierają nacisk na tkankę łączną i ostatecznie przyjmują formę, którą znamy pod pojęciem cellulitu.

Od czego robi się cellulit? Grudki widoczne na powierzchni skóry wywołują:

  • siedzący tryb życia i mała aktywność fizyczna,
  • zbyt ciasne ubrania,
  • nadwaga,
  • duże wahania wagi (także w okresie ciąży i po niej),
  • przewaga estrogenów przy niedoborze progesteronu,
  • problemy z krążeniem,
  • palenie papierosów,
  • zła dieta (zwłaszcza nadmiar soli i cukru),
  • wady postawy (niektóre zmiany np. w kręgosłupie powodują ucisk uniemożliwiający właściwe ukrwienie kończyn).

Jakie są stopnie rozwoju cellulitu?

Globalna zmiana trybu życia sprawiła, że cellulit ma dzisiaj większość kobiet. Początkowo nie jest on zbyt zauważalny. Skórka pomarańczowa rozwija się stopniowo i stosunkowo wolno – w ciągu miesięcy, a nawet lat. Określenie, na jakim etapie znajduje się Twój cellulit, pozwoli Ci podjąć właściwe kroki, by przywrócić właściwą strukturę tkanki tłuszczowej.

Rozwój cellulitu dzielimy na cztery etapy, które charakteryzuje różne nasilenie objawów:

  1. Pierwszy stopień cellulitu widoczny jest wyłącznie po ściśnięciu skóry. Zdrowa tkanka nie powinna przy takiej czynności wykazać żadnych widocznych deformacji. Powiększone adipocyty będą widoczne w formie delikatnych grudek.
  2. Drugi stopień cellulitu może być zupełnie niewidoczny podczas leżenia, ale ujawniać się spadkiem elastyczności skóry w pozycji stojącej. W momencie ściśnięcia ciała widać nie tylko drobne grudki, ale ogólną strukturę podobną do skórki pomarańczy.
  3. Trzeci stopień cellulitu ujawnia się bez ściskania. Powiększone adipocyty są wyraźne zarówno w pozycji stojącej, jak i leżącej. Skóra jest blada i charakterystycznie pofałdowana.
  4. Czwarty stopień cellulitu objawia się bardzo wyraźnymi zmianami skóry. Tkanka jest nieelastyczna, trzęsie się, ma nieregularną strukturę. Największą zmianą jest jednak ból – tkanki w czwartym stopniu cellulitu są bardzo tkliwe, ponieważ uciskają również zakończenia nerwowe.

Kolejne etapy powstawania cellulitu wiążą się też z koniecznością podjęcia bardziej intensywnych i wymagających kroków. Wdrożenie odpowiednich zabiegów i zmiana stylu życia we wczesnym stadium rozwoju skórki pomarańczowej pozwala na zdecydowanie efektywniejszą walkę z problemem.

Jakie są rodzaje cellulitu?

Chociaż cellulit na pierwszy rzut oka zawsze wygląda tak samo, to można podzielić go na kilka rodzajów, które determinuje mechanizm, na którego skutek pojawiły się zmiany tkanki tłuszczowej. Podstawowe rodzaje cellulitu to:

  • cellulit tłuszczowy – wywołany nagromadzeniem komórek tłuszczowych. Przyczyny powstawania cellulitu tego typu związane są z nadwagą, a zwłaszcza z przybraniem na wadze w bardzo krótkim czasie;
  • cellulit wodny – spowodowany jest nieprawidłową cyrkulacją krwi i limfy najczęściej za sprawą siedzącego tryb życia, a osoby, które się z nim zmagają, nierzadko w ogóle nie mają problemów ze zbyt dużą masą ciała. Wpływ na niego mają również zmiany hormonalne, które przyczyniają się do zatrzymywania wody w organizmie;
  • cellulit cyrkulacyjny – jest efektem połączenia obu powyższych problemów. Szczególnie narażone są na niego osoby, które nie tylko dużo czasu spędzają w pozycji siedzącej i nie zażywają odpowiedniej ilości ruchu, ale też borykają się z dodatkowymi kilogramami.

Jeżeli zależy Ci na pozbyciu się pomarańczowej skórki, koniecznie określ swój rodzaj cellulitu. To bowiem pierwszy krok do określenia koniecznych do wprowadzenia w życiu zmian.

W jakich miejscach tworzy się cellulit?

Cellulit tworzy się u kobiet w miejscach naturalnie charakteryzujących się większą ilością tkanki tłuszczowej. Najczęściej pomarańczowa skórka występuje na:

  • brzuchu,
  • udach,
  • pośladkach,
  • ramionach.

Niezależnie od lokalizacji, zmienione komórki tłuszczowe to ogromny problem estetyczny. Pofałdowana i nieelastyczna skóra skłania osoby dotknięte cellulitem do zakrywania tych części ciała, na których uwidoczniła się skórka pomarańczowa. Tymczasem niektóre ubrania (zwłaszcza te obcisłe) sprzyjają powstawaniu cellulitu.

 

Sposoby na usunięcie cellulitu – jak się go pozbyć?

Jesteś gotowa do walki z cellulitem? W zależności od rodzaju skórki pomarańczowej warto skupić się na różnych aspektach działań, dzięki którym tkanka tłuszczowa wróci do normy. Wśród uniwersalnych metod, które pozwolą Ci skutecznie pozbyć się cellulitu, wyróżnić można: dietę, ćwiczenia i zabiegi antycellulitowe.

Jaka dieta na cellulit?

Z cellulitem nie można walczyć bez stosowania odpowiedniej diety. I nie chodzi o dietę w rozumieniu odchudzania. Właściwe odżywianie to nie tylko kwestia podaży kalorii, ale też regularnego spożywania posiłków, ich komponowania, picia odpowiedniej ilości wody oraz unikania wysokoprzetworzonych produktów, w których zawsze pojawia się nadmiar soli. By skutecznie walczyć z cellulitem:

  1. Wyeliminuj z diety napoje gazowane i fast foody.
  2. Włącz do diety jak najwięcej produktów surowych oraz o wysokiej zawartości błonnika (zamiast białego pieczywa wybieraj to z pełnego ziarna, makaron pszenny zastąp żytnim itd.).
  3. Jedz 4-5 mniejszych posiłków w ciągu dnia, zamiast 2-3 większych.
  4. Pij przynajmniej 2 litry wody dziennie.
  5. Zmniejsz ilość soli i cukru w przygotowywanych potrawach.
  6. Ogranicz alkohol.
  7. Rzuć palenie.

Jakie ćwiczenia na cellulit?

Według specjalistów każdy człowiek powinien robić około 10 tysięcy kroków dziennie, a poza tym oddawać się aktywności fizycznej o średniej intensywności przynajmniej trzy razy w tygodniu. Brak ruchu prowadzi do rozleniwienia organizmu, spowalnia metabolizm i krążenie krwi. W efekcie braku ćwiczeń może się też pojawić obrzęk wynikający z zatrzymania wody w organizmie. Wszystko to wpisuje się w przyczyny sprzyjające pojawieniu się cellulitu. Jeżeli więc zastanawiasz się, co pomaga na cellulit, odpowiedź jest prosta: ruch. Wśród najefektywniejszych ćwiczeń przeciwko cellulitowi wyróżnia się:

  • spacery i dynamiczne marsze,
  • bieganie,
  • fitness,
  • aerobik,
  • pływanie,
  • skakanie na skakance,
  • jazdę na rolkach.

Najważniejsza w przypadku ćwiczeń na cellulit jest odpowiednia długość danej aktywności. Proces spalania tłuszczu rozpoczyna się dopiero po 30 minutach od rozpoczęcia wysiłku fizycznego. Efekty zaobserwujesz więc jedynie przy regularności i uwzględnieniu tego czasowego minimum.

Jakie zabiegi na cellulit?

Co zrobić z cellulitem poza zmianą diety i wdrożeniem ruchu? Warto oczywiście rozważyć odpowiednie kosmetyki i różne rodzaje zabiegów z zakresu kosmetologii. Należy przy tym jednak pamiętać, że problem cellulitu bierze się z ucisku tkanki łącznej, a więc procesu, który zachodzi pod powierzchnią skóry. Żadne kremy, nawet te bogate w najbardziej innowacyjne składniki, nie będą w stanie samodzielnie poradzić sobie z usunięciem toksyn zalegających w organizmie. Eksperci polecają, by wesprzeć ich działanie poprzez zabiegi stymulujące, pozwalające na głębsze wnikanie substancji aktywnych, a przy tym usprawniające krążenie krwi i przyspieszające metabolizm.

Zabiegi na cellulit w domu

Niektóre zabiegi o podobnym działaniu możesz nawet wykonać w domu:

  • peelingi – masowanie skóry z wykorzystaniem produktów złuszczających i działających stymulująco na układ krwionośny, rozszerza naczynia i usprawnia przepływ krwi. To z kolei pozwala na unormowanie procesów w tkance podskórnej i usunięcie zalegających toksyn;
  • naprzemienne polewanie skóry zimną i ciepłą wodą – zimna i ciepła woda wywołuje mechaniczne obkurczanie i rozszerzanie się naczyń krwionośnych, co również sprzyja przyspieszeniu procesów usuwających toksyny z organizmu;
  • szczotkowanie na sucho – masaż szczotką ujędrnia skórę, rozgrzewa ją i tak jak poprzednie metody pozwala na poprawę ukrwienia skóry.

U osób, u których występuje cellulit w bardzo zaawansowanym stadium, a objawy dotyczą już nie tylko zmian na udach czy pośladkach, ale też problemów bólowych, domowe sposoby to za mało i należy udać się do specjalistów.

Profesjonalne zabiegi na cellulit

Kliniki medycyny estetycznej oferują między innymi:

  • krioterapię (działanie na cellulit z wykorzystaniem zimna, co ma poprawić krążenie w zmienionych partiach ciała),
  • masaże, np.: drenaż limfatyczny (specjalistyczny masaż stymulujący przepływ krwi i limfy), hydroterapia (przy wykorzystaniu wody pod ciśnieniem), czy endermologia (z wykorzystaniem podciśnienia),
  • mezoterapię igłową (ostrzykiwanie nierówności na skórze specjalnym koktajlem składników, które mają zmniejszyć ilość tłuszczu) i bezigłowa (impulsy elektryczne stymulujące pracę tkanek),
  • technologia mikrofal ONDA (fale elektromagnetyczne o wysokich częstotliwościach usuwające na stałe adipocyty w miejscowo zlokalizowanej tkance tłuszczowej).

Ile trwa pozbycie się cellulitu?

Co jest dobre na cellulit poza wszystkimi z wymienionych działań? Czas. Cellulit nie powstaje z dnia na dzień. To proces, który często toczy się latami. Nagromadzone toksyny nie opuszczą Twojego ciała podczas jednego zabiegu. Nawet, jeżeli zdecydujesz się na najskuteczniejsze i najnowocześniejsze sposoby oferowane przez kosmetologię i medycynę estetyczną, finalny efekt idealnie gładkiej skóry przyjdzie dopiero po czasie. Czynniki, które determinują szybkość powrotu skóry do formy to: zaawansowanie cellulitu, rodzaj cellulitu, wiek, a nawet rejony, w których skórka pomarańczowa występuje. Walkę z cellulitem przyspiesza przede wszystkim regularność i wytrwałość oraz utrzymywanie zdrowych nawyków również po osiągnięciu zadowalających rezultatów.

Zachwyć się swoją skórą dzięki Velvet Clinic

Wiele kobiet całymi latami zmaga się z cellulitem. Wdrażają aktywność fizyczną, uwzględniają czynniki takie, jak dieta, ale problemy w postaci skórki pomarańczowej wycofują się w ich odczuciu zbyt wolno. Prowadzi to do zniechęcenia, spadku poczucia własnej wartości i ostatecznie porzucenia zdrowych nawyków.

W Velvet Clinic rozumiemy, że cellulit nie jest wyłącznie problemem natury estetycznej, lecz wpływa na wiele aspektów życia naszych klientek. Właśnie dlatego oferujemy tylko najlepsze zabiegi i wykorzystujemy wyłącznie sprawdzone kosmetyki. Efekty naszych działań są często widoczne już po pierwszych wizytach, dzięki czemu zamiast zniechęcenia u klientek pojawia się przede wszystkim zachwyt zachodzącymi zmianami. Skontaktuj się z nami, a podpowiemy, które z naszych zabiegów pozwolą Ci pokochać swoje ciało na nowo.

Zabiegi rekomendowane

ONDA

ONDA

ENDERMOLOGIE LPG ALLIANCE

ENDERMOLOGIE LPG ALLIANCE

FALA UDERZENIOWA STORZ

FALA UDERZENIOWA STORZ

Chcesz pozbyć się cellulitu?

Napisz do nas!