Cera naczynkowa charakteryzuje się rozszerzonymi naczynkami, występują zaczerwienienia skóry i uczucie ściągnięcia. Dodatkowo u niektórych osób może występować trądzik różowaty, charakteryzujący się stanami zapalnymi i uderzeniami gorąca skóry twarzy. Rumień, który często kojarzy nam się z młodzieńczym wstydzeniem i zawstydzeniem z punktu widzenia kosmetologa niekoniecznie jest uroczy. Sprawdź, jak rozpoznać u siebie cerę naczynkową, jakie są metody pielęgnacji i zapobiegania jej występowaniu.
Jak wygląda cera naczynkowa?
Cera naczynkowa charakteryzuje się widoczną siecią naczyń krwionośnych, tworzących czerwone plamy. Jak rozpoznać typ cery i jak sprawdzić, czy mam cerę naczynkową?
Charakterystyczne objawy cery naczynkowej to:
- rumień,
- „pajączki”,
- uderzenia gorąca,
- początkowo rumień pojawia się przy gwałtownych zmianach temperatur, z czasem zaczyna się utrwalać
- nadreaktywność na dotyk.
Z czasem stan cery naczyniowej może się pogarszać, dochodzi do podrażnień, mogą następować uderzenia gorąca, a ostatecznie dochodzi do rozwoju trądziku różowatego. Skóra naczynkowa ma tendencję do kruchych naczynek co potocznie nazywamy „pękające naczynka” lub „pajączki”. W rzeczywistości są to rozszerzone naczynka. Na naczynia krwionośne mają ogromny wpływ czynniki zewnętrzne, nieodpowiednio dobrane kosmetyki.
Pielęgnacja cery naczynkowej wymaga wiedzy i obserwacji, czy dane składniki aktywne są tolerowane przez skórę i nie powodują dodatkowych podrażnień. Wzmocnienie naczyń krwionośnych to główny cel domowej pielęgnacji cery naczynkowej.
Jaka jest rola naczyń krwionośnych w powstawaniu cery naczynkowej?
Skóra naczynkowa ma podłoże naczyniowe – jak sama nazwa wskazuje, dlatego naczynia krwionośne odgrywają kluczową rolę w zaawansowaniu problemu. Drobne naczynka, „pajączki”, popękane naczynka to objawy cery naczynkowej, której podstawą w pielęgnacji i zabiegach jest ich uszczelnianie. Zabiegi i odpowiednia pielęgnacja wzmacnia naczynka, co powoduje iż stają się mniej widoczne i mniej podatne na rozszerzanie.
Jakie są czynniki pogarszające wygląd cery naczynkowej?
Od czego robi się cera naczynkowa? Czynniki zewnętrzne, które mają ogromny wpływ na cerę naczynkową i powstawanie kolejnych pękających naczynek to:
- gwałtowne zmiany temperatur
- suche powietrze
- picie alkoholu
- palenie papierosów
- predyspozycje genetyczne
- sauna i solarium
- ostre potrawy
- brak ochrony przeciwsłonecznej stosowanej na cerę naczynkową latem i przez cały rok
- stosowanie nieodpowiedniej pielęgnacji
- zaburzenia hormonalne
- stosowanie peelingów mechanicznych
- brak zbilansowanej diety bogatej w antyoksydanty, witaminy i tłuszcze omega 3 i 6
Warto również wiedzieć, jak ułożyć plan pielęgnacji skóry naczynkowej, aby regularnie wzmacniać naczynia krwionośne i zmniejszać ich widoczność.
Jak pielęgnować cerę naczynkową?
Pielęgnacja cery naczynkowej to bardzo ważny element w walce z rumieniem i nadreaktywnością skóry. W codziennej pielęgnacji powinniśmy pamiętać o składnikach, które będą wzmacniać naczynia krwionośne, uszczelniać płaszcz hydrolipidowy oraz będą łagodzić podrażnienia i stany zapalne.
Pielęgnacja cery naczyniowej musi składać się z delikatnych preparatów myjących, które nie naruszają bariery hydrolipidowej skóry, a odpowiednio dobrane kosmetyki redukują uczucie pieczenia. Składniki aktywne takie jak pantenol łagodzi podrażnienia, a ceramidy zawarte w kosmetykach uszczelniają skórę naczynkową, zapobiegając transepidermalnej ucieczce wody. Witamina C jako silny antyoksydant uszczelnia naczynia krwionośne i zmniejsza stan zapalny w tkankach. Posiadaczkom cery naczynkowej nie zaleca się agresywnych peelingów mechanicznych, które może i usuwają martwy naskórek, ale również mogą doprowadzić do ostrego podrażnienia skóry. Cerę naczynkową powinniśmy traktować ze specjalną troską i uwagą, ponieważ każda zmiana może podrażnić skórę oraz powodować trądzik różowaty.
Osoby z cerą naczynkową powinny zgłosić się do kosmetologa na konsultację, gdzie zostanie dobrana odpowiednia pielęgnacja w zależności od pory roku. Na takiej wizycie warto też stworzyć Beauty Planner, który w przypadku naczynek ma ogromne znaczenie by problem hamować i eliminować przez cały rok.
Jak powinna wyglądać przykładowa pielęgnacja cery naczynkowej?
Przykładowy plan domowej pielęgnacji cery naczynkowej powinien zawierać następujące kroki:
- Olejek do demakijażu – pomaga rozpuścić produkty na bazie tłuszczu oraz sebum.
- Żel do mycia/pianka – delikatne oczyszczenie skóry skłonnej do podrażnień. Kosmetyki używane do tego etapu nie powinny być mocnymi detergentami i po umyciu nie powinno być odczuwalne ściągnięcie skóry.
- Tonik – przywrócenie prawidłowego pH skóry po myciu
- Serum – np. CR Recovery – mający na celu poprawę kondycji skóry, redukuje zaczerwienienia oraz przeznaczony jest do pielęgnacji cery naczynkowej w domu jako kontynuacja zabiegów w gabinecie; Antioxidant Therapy – produkt na bazie ksantohumolu (silny antyoksydant), który wzmacnia naczynia krwionośne oraz łagodzi stany zapalne i naprawia barierę hydrolipodową.
- Krem z filtrem SPF 50 – chroni skóre naczynkową przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym.
Pamiętaj, że świadoma pielęgnacja skóry naczynkowej to nie jedyna składowa dbania o stan cery. Warto znać również podłoże powstawania zmian oraz czynniki zaostrzające.
Czy można łagodzić objawy cery naczynkowej domowymi sposobami?
Jakie są domowe sposoby pielęgnacji cery naczynkowej?
Domowe sposoby pielęgnacja cery naczynkowej opierają się łagodzeniu i nawilżaniu skóry. W przypadku rozszerzonych naczynek musimy zadbać o kosmetyki ze składnikami, które łagodzą podrażnienia, poprawią kondycję skóry, uszczelnią znajdujące się pod skórą naczynia krwionośne.
Pielęgnację cery naczynkowej musimy zacząć od dbania o jej płaszcz hydrolipidowy, który chroni przed czynnikami zewnętrznymi. Przy cerze naczyniowej niewskazane są wysokie termperatury jak i niskie temperatury. Szczególnie, jeżeli masz cerę naczynkową, uważaj na intensywne skoki temperatur (jak wchodzenie do ciepłego pomieszczenia z mrozu lub z upału do klimatyzowanych pomieszczeń).
Domowa maseczka z soku z cytryny idealnie nada się do skóry naczyniowej. Dwie łyżki soku z cytryny należy zmieszać z łyżką mąki ziemniaczanej i nałożyć na twarz. Następnie należy odczekać ok. 10 minut i spłukać maseczkę ciepłą wodą. To rozwiązanie idealnie sprawdzi się w przypadku jasnej karnacji, bo dodatkowo ją rozświetli. Naturalne maseczki to dobry sposób na pielęgnację, ale jeżeli chcemy się kompleksowo zająć naszą skórą to dobrze jest zadbać o swój tryb życia oraz dietę.
Dieta i odpowiednia suplementacja ma ogromny wpływ na naszą skórę, dlatego zachęcamy do zapoznania się z artykułem: https://www.velvetclinic.pl/wplyw-diety-na-skore-o-czym-warto-wiedziec/
Jakie są skuteczne zabiegi na cerę naczynkową?
Jak się pozbyć cery naczynkowej profesjonalnymi metodami? Ważnym elementem przy cerze naczynkowej są zabiegi, wykonywane w klinice pod okiem ekspertów, którzy pomogą dobrać odpowiednie zabiegi do zaawansowania problemu.
Jednym z najbardziej popularnych zabiegów jest zamykanie naczynek. Jest to jeden z efektywniejszych zabiegów w przypadku cery naczynkowej. Polega on na zamknięciu rozszerzonych naczynek światłem lasera. Często laser pomaga zapobiec rozwojowi trądziku różowatego, który rozwija się na podłożu rumieniowym, dlatego im wcześniej zgłosimy się do specjalisty tym lepsze efekty możemy uzyskać w mniej inwazyjny sposób.
Kolejnym zabiegiem chętnie wybieranym przez kosmetologów w przypadku cery naczynkowej jest zabieg PRO XN, który idealnie sprawdza się w łagodzeniu podrażnień, zaburzonej bariery. Ponadto kosmetolog dobiera odpowiednią pielęgnację bazującą na ksantohumolu, czyli substancji 30x silniejszej od witaminy C, która jest silnym antyoksydantem i idealnie sprawdza się w przypadku cer naczyniowych czy skóry wrażliwej. Zabieg złagodzi podrażnienia i przygotuje do kolejnych etapów laserowych.
Mezoterapia mikroigłowa to wielokierunkowy zabieg, który w przypadku naczynek pozwala nam na pogrubienie skóry, uszczelnienie naczyń krwionośnych oraz pobudza produkcję kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, które odpowiedzialne są za prawidłowe nawilżenie i zagęszczenie skóry, co powoduje iż naczynka są mniej widoczne nawet u osób z jasną karnacją.
Mezoterapia igłowa to również świetne uzupełnienie zabiegów laserowych, które pomagają zamknąć naczynka. Mezoterapia polega na podaniu w głębsze warstwy skóry substancji aktywnych mających na celu uszczelnienie naczyń krwionośnych oraz poprawy nawilżenia skóry. Dodatkowo kwas hialuronowy zawarty w ampułkach działa przeciwzapalnie, co pomaga w łagodzeniu stanów zapalnych, które powstają na podłożu naczyniowym.
Zmagasz się z cerą naczynkową? Nasi specjaliści z Velvet Clinic doradzą Ci podczas konsultacji, jakie zabiegi i pielęgnację dobrać do Twojej skóry naczynkowej.
Cera naczynkowa – podsumowanie
Cera naczynkowa to jeden z najbardziej popularnych problemów, z którym zgłaszają się Pacjenci. Problem ten dotyka zarówno kobiety jak i mężczyzn. Prawidłowa pielęgnacja bardzo pomaga w utrzymaniu skóry w dobrej kondycji. Naczynka to skomplikowany problem, ponieważ zaniedbanie prowadzi do powstawania trądziku różowatego, dlatego w tym przypadku ważny jest czas zgłoszenia się z problemem.
Jeżeli zmagasz się z problemem lub ktoś z Twoich bliskich ma rumień, który jest już utrwalony, warto skonsultować się ze specjalistą Velvet Clinic