Czy depilacja laserem boli?

Czy depilacja laserowa boli

Jednym z najczęściej wybieranych zabiegów w gabinetach kosmetologicznych jest zabieg depilacji laserowej. Mimo swojej dużej popularności, jest ona wciąż kojarzona z bolesnym zabiegiem i uczuciem dyskomfortu. Czy rzeczywiście depilacja laserowa tak bardzo boli?

Obecnie technologia laserów mocno się rozwinęła i producenci jak i kosmetolodzy starają się minimalizować ból podczas zabiegu. Co więcej efekty i ogromny komfort po wykonanej serii zabiegowej są warte poddania się depilacji laserowej. Zatem od czego zależy i kiedy depilacja laserowa jest bolesna?

Jakie są przyczyny bólu podczas depilacji laserem?

Depilacja laserowa nie należy do zabiegów przyjemnych, jednakże w znacznym stopniu możemy ograniczyć dyskomfort. Odczucia podczas zabiegu uzależnione są od naszego progu bólu i wrażliwości. Innym czynnikiem warunkującym uczucie bólu jest rodzaj partii ciała, na której wykonywany jest zabieg usuwania owłosienia, co z kolei związane jest z anatomią; grubością skóry, unerwieniem i liczbą termoreceptorów. Okolica bikini i pach oraz górna warga jest zazwyczaj najbardziej bolesnym obszarem, w mniejszym stopniu odczuwalne są np. nogi.

Istotny wpływ na odczuwany ból podczas zabiegu usuwania owłosienia ma kolor i grubość włosków oraz barwa skóry. Światło lasera jest absorbowane przez barwnik- melaninę, który znajduje się we włosach i w skórze, dlatego w przypadku osób z ciemniejszą karnacją i włosami, zabieg wiąże się z większym uczuciem dyskomfortu.

Również w niektóre dni cyklu menstruacyjnego, kobiety bardziej odczuwają ból i są na niego wrażliwsze, więc depilacja laserowa boli bardziej. Menstruacja nie jest przeciwwskazaniem do zabiegu, natomiast w tym okresie depilacja może być bardziej bolesna. Jednak przyjmowanie leków przeciwbólowych przed zabiegiem m.in.: ibuprofenu i ketoprofenu, które są światłoczułe, są traktowane jako bezwzględne przeciwwskazania do zabiegów wykonywanych laserem. Musisz, więc pamiętać by przed zabiegiem nie przyjmować leków przeciwbólowych, dzięki czemu masz pewność, że zabieg depilacji laserowej będzie bezpieczny.

Ból w wybranych miejscach depilacji

Wiemy już, że depilacja laserowa boli ale jak to jest z tym bólem na poszczególnych partiach ciała i czy rzeczywiście depilacja laserowa jest taka straszna?

Twarz

Najbardziej narażoną na ból jest górna warga, wynika to z cienkiej skóry w tym miejscu. W zależności od grubości i koloru włosa zabieg jest bardziej lub mniej odczuwalny. Natomiast reszta twarzy jest kwestią indywidualną i czasem wyczuwalne jest jedynie ciepło. Co więcej, min. 4 tygodnie odstępu między zabiegami pozwalają na większy komfort serii zabiegów depilacji.

Bikini

Drugą z kolei partią jest bikini. Usuwanie włosów z tej okolicy zawsze związane jest z boleścią, jednak w porównaniu z depilacją woskiem, laser jest zdecydowanie mniej bolesny. Co więcej zabieg nie trwa długo, a efekty zaskakują każdego. Dodatkowo duży odstęp między jednym, a drugim zabiegiem oraz coraz to mniejsza ilość włosów z zabiegu na zabieg sprawia,że pacjentki nie boją się tego bólu. Mimo tego, że depilacja laserowa boli to żadna z naszych pacjentek nie zrezygnowała z zabiegów z powodu odczuwalnego bólu.

Pachy

Obszarem, który również uznawany jest za mało przyjemny są pachy. Nie jest to tak mocny ból jak w przypadku bikini jednak delikatna skóra w dole pachowym oraz mocne unaczynienie i unerwienie sprawia, że odczuwalny jest lekki dyskomfort. Zabieg trwa tylko ok. 5- 10 min., więc myśl ta zdecydowanie pomaga.

Nogi

Depilacja laserowa nóg jest najczęściej mniej bolesną depilacją w porównaniu z innymi partiami. Osoby, które mają ciemniejsze włosy mogą bardziej odczuwać zabieg jak również osoby posiadające ciemniejszy kolor skóry. Oczywiście, są pojedyncze miejsca na nogach, które zabolą, jak np. kostki, gdzie mamy cienką skórę i jest duże unerwienie.

W jaki sposób można zmniejszyć ból?

Zabieg depilacji laserowej nie należy do najprzyjemniejszych zabiegów, dlatego też ważne jest aby minimalizować uczucie bólu podczas wykonywanego zabiegu. Są sposoby, dzięki którym możesz zmniejszyć ból podczas planowanej depilacji:

  • Dokładnie i ostrożnie ogól miejsce zabiegowe okolicę poddawaną zabiegowi depilacji laserowej należy ogolić w sposób delikatny tak by nie podrażnić skóry, gdyż drobne rany i podrażnienia mogą powodować większą bolesność.
  • Zadbaj o nawilżenie skóry –wysuszona skóra często z większą łatwością ulega podrażnieniom, a podczas samego zabiegu jest mocniej odczuwalne intensywne ciepło. Pamiętaj jednak by używane balsamy nie zawierały światłoczułych składników oraz drobinek rozświetlających. Dokładnie zmyj balsam przed przyjściem na umówioną wizytę.
  • Nie rozgrzewaj organizmu przed zabiegiem – zarównoprzed jak i po zabiegu nie należy rozgrzewać ciała poprzez intensywny trening, ciepłą kąpiel czy seans w saunie. Podczas depilacji następuje wyzwolenie energii w postaci ciepła zatem dodatkowo podniesiona temperatura ciała będzie powodować lekki dyskomfort.
  • Przełóż zabieg jeżeli masz bolesne miesiączki. – zdecydowanie zabieg będzie bardziej komfortowy, jeżeli żaden inny ból nie będzie rozpraszał twojej uwagi. Wydłużenie odstępu między zabiegami o kolejny tydzień nie wpłynie na efektywność serii depilacji.

W gabinecie natomiast kosmetolodzy zadbają o Twój komfort poprzez chłodzenie kompresami żelowymi. Przed oddaniem impulsu lasera, dany obszar zostaje schłodzony, dzięki czemu pochłaniamy znaczną ilość ciepła.

Dodatkowo niektóre urządzenia laserowe np. Soprano Ice Platinum czy Light Sheer posiadają systemy chłodzenia, w tym przypadku unikalny system chłodzenia kontaktowego, który w znacznym stopniu neutralizuje bolesność jak również wykorzystanie materiałów – szafirowe wykończenie głowic, dzięki czemu absorbują znaczną ilość ciepła, by zabiegi były bardziej przyjemne.

Czy po zabiegu depilacji może pojawić się ból?

Zabieg depilacji laserowej nie jest całkowicie bezbolesny, jednakże po samym zabiegu zazwyczaj nic nie boli. Oczywiście po epilacji może pojawić się obrzęk okołomieszkowy, zaczerwienie czy podrażnienie, jednak nie jest to odczuwalne jako ból. W celu zmniejszenia odczuć po zabiegu depilacji, szczególnie uczucia intensywnego ciepła, nie należy rozgrzewać ciała m.in. poprzez intensywny trening, saunę, gorącą kąpiel. Często większy dyskomfort daje pacjentom golenie włosków przy pomocy maszynki, wosku oraz depilatora, co w konsekwencji powoduje wrastanie włosków, zapalenie mieszków włosowych, jak również powstawanie blizn.

Czy depilacja laserowa jest bezpieczna?

Zabiegi laserowe często kojarzą się z powikłaniami po zabiegu m.in. oparzeniami i przebarwieniami, jednak bezpieczeństwo ich uzależnione jest od przeprowadzonej wcześniej konsultacji oraz wykluczenia przeciwwskazań. Do najważniejszych i najczęściej występujących należą takie przeciwwskazania jak: opalenizna, przyjmowanie leków, suplementów i ziół światłoczułych.

Kolejnym aspektem są urządzenia, za pomocą których wykonujemy depilację laserową. Laser Light Sheer oraz Soprano Ice Platinum to jedne z najskuteczniejszych i najbardziej nowoczesnych laserów na rynku, a co najważniejsze posiadające certyfikaty bezpieczeństwa.

Pamiętaj, że musisz chronić skórę przed słońcem, za pomocą filtrów przed i po zabiegu depilacji laserowej.

Czy warto skorzystać z depilacji laserowej?

W naszej klinice Velvet Clinic posiadamy dwa lasery do depilacji laserowej, dzięki czemu możemy z łatwością poradzić sobie z pozbyciem się zbędnego owłosienia. Laser Light Sheer jest laserem diodowym, który usuwa ciemne i grube owłosienie z ciała, natomiast Soprano Ice Platinum to połączenie lasera diodowego, lasera aleksandrytowego i Nd – Yag, co pozwala na usunięcie jaśniejszych włosków. W Velvet Clinic masz gwarancje nie tylko skutecznego zabiegu ale również bezpiecznej procedury.

Najnowsze wpisy

Napisz do nas