Powiększanie ust kwasem hialuronowym to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów medycyny estetycznej. Zabieg powiększania ust wykonywany jest nie tylko w celu zwiększenia ich objętości, wyrównania dysproporcji, ale także w przypadku suchych ust – celem ich nawilżenia.
Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, w związku z czym jest praktycznie nieodczuwalny. Bezpośrednio po zabiegu powiększania ust kwasem hialuronowym efekt często odbiega od oczekiwanego. Jest to zupełnie normalne, ponieważ tkanki miękkie po przebytej procedurze potrzebują czasu na regenerację. W artykule przedstawiamy etapy gojenia ust po kwasie hialuronowym, po to by uświadomić pacjenta, jak wygląda proces rekonwalescencji.
Jak długo goją się usta po powiększeniu?
Powiększanie ust przy użyciu preparatu z kwasem hialuronowym to zabieg wymagający rekonwalescencji, który uzależniony jest od indywidualnych zdolności regeneracyjnych tkanek oraz ilości podanego kwasu hialuronowego. Średnio przyjmuje się, że okres gojenia trwa ok. 1 miesiąc od wykonania zabiegu powiększania ust.
Etapy gojenia ust po kwasie hialuronowym
Bezpośrednio po zabiegu powiększania ust kwasem hialuronowym występuje delikatny obrzęk utrzymujący się kilka dni. Po podaniu preparatu możliwe są także siniaki w miejscach wkłuć oraz tkliwość ust. Proces gojenia się ust po wypełnieniu można podzielić na na kilka etapów.
Etapy gojenia ust po kwasie: etap 1 (do 24h)
W pierwszym etapie gojenia powiększone usta są obrzęknięte, występuje także duża tkliwość czerwieni wargowej oraz zaczerwienienie. W pierwszej dobie również następuje wiązanie wody przez podany preparat – kwas hialuronowy, przez co usta są obrzmiałe i o wiele większe niż po czasie rekonwalescencji.
Etapy gojenia ust po kwasie: etap 2 (od 24 h do 3 dni)
Po upływie doby od zabiegu obrzęk ust oraz tkliwość są mniej intensywne niż pierwszego dnia. Nadal na ustach mogą występować krwiaki oraz grudki będące wynikiem nakłuć. Na tym etapie pacjentowi nadal towarzyszy uczucie twardych ust, które jest związane z utrzymującym się obrzękiem.
Etapy gojenia ust po kwasie: etap 3 (do 2 tygodni)
Po upływie 2 tygodni od powiększania ust obrzęk ustępuje, przez co kształt ust również się zmienia. Wargi stają się o ok. 30 % mniejsze, znikają także krwiaki oraz uczucie suchości i twardości ust. Efekty zabiegu na tym etapie zaczynają być bliskie ostatecznym.
Etapy gojenia ust po kwasie: etap 4 (do 1 miesiąca)
Na ostatnim etapie gojenia wszystkie towarzyszące dotąd objawy stopniowo ustępują, a usta osiągają swój ostateczny kształt.
Kiedy usta po kwasie są wygojone?
Finalne wygojenie ust jest kwestią osobniczą, zależną od zdolności regeneracyjnych tkanek oraz ilości użytego preparatu na bazie kwasu hialuronowego oraz prowadzonego stylu życia. Średnio szacuje się, że wygojenie następuje po dwóch tygodniach od wykonanego zabiegu. U niektórych osób czas rekonwalescencji wydłuża się nawet do 30 dni. Po tym czasie usta uzyskują ostateczny kształt oraz wielkość.
Powiększanie ust: kiedy widoczny jest ostateczny efekt?
Ostateczny efekt modelowania ust następuje po ich wygojeniu czyli po ok. 2-3 tygodniach od wykonania zabiegu. Okres rekonwalescencji jest kwestią osobniczą i zależy od indywidualnych zdolności regeneracyjnych tkanek.
Jak przyśpieszyć gojenie ust po kwasie?
Aby przyspieszyć gojenie ust, należy stosować maści np. z arniką lub wyciągiem z kasztanowca przyspieszające wchłanianie wybroczyn, ponadto zimne okłady pomagające zredukować obrzęk oraz dedykowane kremy pozabiegowe, które zadbają o odpowiednie nawilżenie ust.
Jak długo usta są twarde po zabiegu?
Powiększenie ust może powodować uczucie twardości utrzymujące się od 3 do 5 dni po zabiegu. Po tym czasie usta stają się jędrne, a pacjent może cieszyć się spektakularnym efektem.
Zabieg powiększania ust: czy mogą wystąpić siniaki?
Powiększanie ust za pomocą kwasu hialuronowego zwykle wiąże się z ryzykiem powstawania siniaków, ze względu na gęste unaczynienie obszaru. U osób mających skłonności do tworzenia się wybroczyn ryzyko ich powstania jest większe, mogą się one także dłużej utrzymywać. Występujące skutki uboczne w postaci siniaków zazwyczaj zanikają w ciągu kilku dni.
Jak pielęgnować usta po kwasie hialuronowym?
Usta po zabiegu nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Przez pierwsze dni należy unikać nadmiernego ich dotykania, żeby zapobiec ewentualnej infekcji. Aby przyspieszyć rekonwalescencję w pierwszych dniach, można delikatnie schładzać usta zimnymi okładami. Przyspieszy to redukcję obrzęku. W celu szybszego pozbycia się powstałych wybroczyn można stosować maści z arniką.
Zalecenia po zabiegu powiększania ust
Zaleca się stosowanie pomadek i maści nawilżających oraz maści z arniką, które przyspieszają redukcję zasinień. Na kilka dni po wypełnieniu ust należy zrezygnować z sauny i basenu, niewskazana jest także nadmierna ekspozycja na słońce.
Czy masować usta po zabiegu?
Po prawidłowym podaniu kwasu hialuronowego nie ma konieczności masowania ust. Jeżeli wystąpi taka konieczność, czynność tę wykonuje lekarz, który przeprowadzał zabieg.
Czego nie wolno robić po powiększaniu ust?
Przez pierwszy tydzień po zabiegu należy przestrzegać kilku zasad. Pacjent powinien unikać nadmiernego uciskania skóry w okolicy zabiegowej. Ponadto należy zrezygnować z makijażu ust oraz palenia papierosów. Nie zaleca się także przez ok. trzy dni po zabiegu wzmożonego wysiłku fizycznego oraz spożywania alkoholu.
Co powinno nas zaniepokoić? Kiedy należy skontaktować się z lekarzem?
W przypadku zabiegów medycyny estetycznej zdarzają się również powikłania. Aby zabieg podania kwasu hialuronowego był bezpieczny, lekarz zawsze wyklucza wszelkie przeciwwskazania. Do najczęstszych przeciwwskazań należą aktywne choroby ogólnoustrojowe (m.in. nadciśnienie tętnicze), niektóre choroby autoimmunologiczne, ciąża wraz z okresem laktacji oraz aktywne infekcje wirusowe (opryszczka) i bakteryjne skóry. Zabieg powiększania ust wyklucza także leczenie stomatologiczne – obowiązuje dwutygodniowy okres karencji także w przypadku stomatologii estetycznej.
Jeśli po zabiegu powiększania ust kwasem hialuronowym na ustach występuje zaburzenie czucia, pojawia się postępujące zasinienie oraz ból, należy skontaktować się z lekarzem. Nieumiejętne podanie kwasu hialuronowego może doprowadzić do zatkania naczynia krwionośnego, a w konsekwencji może nastąpić zagrażająca martwica skóry i błony śluzowej. Po około dwóch tygodniach od zabiegu powiększania ust niezbędna jest wizyta kontrolna, aby lekarz medycyny estetycznej mógł ocenić proces gojenia.