Jak dbać o skórę latem? Tajniki pielęgnacyjne i ochronne

Dbanie o skórę latem

Codzienna i właściwa pielęgnacja to klucz do pięknego i młodego wyglądu skóry ale czy latem należy coś zmienić w naszej porannej i wieczornej rutynie pielęgnacyjnej? Potrzeby skóry zmieniają się wraz z porami roku, dlatego pielęgnacja skóry latem powinna się różnić od tej stosowanej np. zimą. W okresie letnim, skóra narażona jest w większym stopniu na promieniowanie słoneczne dlatego bardzo ważna jest fotoprotekcja. Kolejnym aspektem jest zadbanie o prawidłowe nawilżenie skóry w czasie silnego nasłonecznienia ale też często wpływu morskiego mikroklimatu. Zatem jak dbać o skórę latem? Przygotowaliśmy kilka najważniejszych zasad, które pozwolą Ci przetrwać lato zachowując idealny stan cery.

Jak powinno się dbać o skórę latem? 4 aspekty, o których trzeba pamiętać

Bardzo istotnym aspektem podczas pielęgnacji skóry latem jest zadbanie o odpowiednie nawilżenie skóry. Latem zdecydowanie więcej czasu spędza się na zewnątrz, tym samym skóra w większym stopniu narażona jest na promieniowanie słoneczne, czy też kąpiele w morskiej wodzie lub w basenie. Dodatkowo korzystanie w aucie i pomieszczeniach z klimatyzacji będzie jeszcze mocniej wpływać na odwodnienie i przesuszenie skóry. W okresie tym warto sięgnąć po kremy nawilżające do twarzy i balsamy nawilżające do ciała, które powinny być stosowane codziennie. Najlepiej, takie, które zawierają kwas hialuronowy, skwalan, fosfolipidy czyli substancje zapewniające intensywne, dogłębne i długotrwałe nawilżenie skóry, a także w dłuższym rezultacie prawidłowe napięcie i poprawę elastyczności.

1. Chroń skórę przed promieniami słonecznymi

Bez ochrony przeciwsłonecznej pielęgnacja skóry latem jest niekompletna i może skutkować przedwczesnym starzeniem się skóry lub pojawieniem się plam pigmentacyjnych. Co więcej, to najważniejszy etap codziennej pielęgnacji twarzy i ciała, którego nie należy pomijać. Codziennie rano należy stosować krem ochronny z wysokim filtrem spf min. 30. Należy również pamiętać, że ochrona UV jest często kontynuacją zabiegową i prewencją przedwczesnego starzenia.

2. Dokładnie oczyszczaj skórę twarzy

Niezależnie od pory roku, podstawowym i bardzo ważnym elementem w pielęgnacji skóry jest etap oczyszczania twarzy. Jednak latem wzmaga się wydzielanie sebum oraz potu. Skóra przetłuszczona, lepka łatwiej przyciąga kurz, różnego rodzaju zanieczyszczenia czy nawet ziarenka piasku. Dodatkowo nakładane w dużej ilości kosmetyki z filtrem, często o cięższej formule, potrafią obciążać skórę, co z kolei wiąże się z pojawieniem niedoskonałości. Dlatego oczyszczanie jest szczególnie istotne i powinno przebiegać dwuetapowo. W okresie letnim bardzo dobrze sprawdzą się produkty do mycia twarzy o konsystencji żelu czy pianki.

3. Postaw na delikatny makijaż

Oprócz pielęgnacji, warto zwrócić uwagę na kosmetyki do makijażu. W upalne dni najlepiej sprawdzą się podkłady o lekkiej konsystencji, kosmetyki mineralne lub krem BB. Lekki makijaż sprawi, że będziemy wyglądać świeżo, a skóra nie zostanie niepotrzebnie obciążona i podrażniona. W trakcie dnia warto używać mgiełek odświeżających np. wodę termalną rozpylaną za pomocą atomizerze bezpośrednio na skórę pomalowaną.

4. Unikaj inwazyjnych zabiegów kosmetycznych

Już wiemy, że pielęgnacja skóry latem powinna być oparta o delikatne kosmetyki, tak samo jest w przypadku zabiegów upiększających. Warto zwrócić uwagę, które zabiegi mogą być wykonywane w trakcie lata np. na opalonej skórze, a które nie. Zastosowanie inwazyjnych procedur zabiegowych czy silnie działających substancji aktywnych jak np. retinol mogą uwrażliwiać skórę na promienie słoneczne, a co za tym idzie zwiększyć ryzyko powstania przebarwień. W sezonie letnim należy zadbać o właściwą regenerację skóry, jej odżywienie i nawilżenie.

A jak dokładnie powinna wyglądać pielęgnacja cery latem? Dowiedz się więcej na ten temat.

Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry latem? Wyjaśniamy

Jak powinna wyglądać pielęgnacja twarzy latem? W tym okresie każdy z nas spędza znacznie więcej czasu na świeżym powietrzu, gdzie jesteśmy narażeni na promieniowanie uv i wysokie temperatury. Dobrze jest więc zadbać zarówno o ciało jak i twarz, aby móc cieszyć się zdrową skórą i młodym wyglądem. Nawilżanie skóry podczas letniej pielęgnacji to priorytet. Zaczynając od skóry ciała, która zazwyczaj jest przesuszona przez słońce, warto skupić się na nawilżeniu i ochronie przed promieniowaniem uv.

Oprócz kosmetyków z wysokim spf i balsamów nawilżających niemałą rolę odgrywają peelingi. Dzięki nim nie tylko skóra będzie gładsza ale i lepiej zaabsorbuje składniki aktywne zawarte w balsamach i kremach. Jeśli natomiast skorzystaliśmy z uroków słońca i pojawiła się opalenizna na naszej skórze, zadbajmy o większe nawilżenie skóry ciała, a w celu utrzymania złocistej opalenizny można użyć balsamów, w których zawarte są substancje utrwalające opaleniznę.

Jak chronić skórę przed promieniowaniem słonecznym?

Nieograniczone wystawianie ciała na działanie promieni słonecznych może spowodować przykre i niebezpieczne konsekwencje, od poparzenia słonecznego, poprzez pojawienie się przebarwień, suchości skóry, przedwczesnego starzenia, a nawet zmian nowotworowych. Myśląc o długofalowej ochronie skóry przed niekorzystnym działaniem promieniowania uv, należy codziennie stosować dobre kremy z filtrem spf. Jak widać wpływ promieniowania UV na skórę niesie ze sobą przykre skutki. Jakie kremy stosować?

Dobre kremy to takie, których stopień ochrony nie jest niższy niż SPF 30, najlepszym wyborem będzie krem z filtrem SPF 50. Bardzo ważne, aby wybrać krem przeciwsłoneczny, który chroni zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB. Kosmetyki z filtrem ochronnym należy reaplikować w ciągu dnia średnio co 2-3 godziny, a także po każdej kąpieli w basenie czy morzu. Co więcej należy unikać przebywania na słońcu między godziną 10 a 15.

Oprócz stosowania kosmetyków z filtrem, warto zaopatrzyć się w nakrycie głowy, które ochroni twarz i kark, a także włosy przed wpływem promieni słonecznych. Dodatkowo, aby wspomóc ochronę przed słońcem, warto nosić jasne ubrania, które z kolei odbijają światło.

Warto przestrzegać tych kilku prostych zasad, aby całe lato móc cieszyć się piękną i zdrową skórą.

Jakie zabiegi na skórę warto robić latem?

Pielęgnacja cery latem jest szczególnie istotna, bowiem jest to moment kiedy skóra narażona jest na wiele szkodliwych czynników np. silne promieniowanie uv. Błędem jest przekonanie, że latem nie powinniśmy wykonywać zabiegów kosmetologicznych. Owszem, lista zabiegów jakie można wykonywać przy dużym nasłonecznieniu jest zdecydowanie krótsza. Najlepszym wyborem będą zabiegi przede wszystkim nawilżające, oczyszczające czy regeneracyjne dla naszej skóry. Wśród najpopularniejszych zabiegów wykonywanych latem są:

  1. Oczyszczanie wodorowe – to zabieg absolutnie dla każdego. Dzięki wykorzystaniu wodoru dokładnie oczyszczamy skórę twarzy z zanieczyszczeń, sebum i zrogowaciałego naskórka bez jej podrażnienia. Po zabiegu skóra staje się widocznie świetlista, nawilżona i przede wszystkim oczyszczona. Zabieg oczyszczania wodorowego można rozszerzyć o kolejne 4 etapy. Dalsze etapy zabiegu polegają na delikatnym złuszczeniu naskórka, kontroli sebum, odżywieniu i nawilżeniu przy wykorzystaniu odpowiednich ampułek. Zabieg zakończony jest masażem zimną głowicą za pomocą prądu galwanicznego zwiększający przenikanie substancji aktywnych do najgłębszych warstw naskórka w celu poprawy jędrności skóry.

  2. Infuzja tlenowa – oparta jest na wtłaczaniu preparatów aktywnych do głębokich warstw skóry za pomocą czystego tlenu. Zabieg infuzji tlenowej da głębokie nawilżenie skórze, odżywi ją i rozświetli. Zabieg ten będzie idealnym rozwiązaniem jako zabieg bankietowy przed ważnym wydarzeniem.

  3. Zabiegi dermokosmetyczne – zabiegi z kosmetyki białej dobrze sprawdzą się jako podtrzymywanie efektów pozabiegowych po zabiegach bardziej inwazyjnych (wykonywanych jesienią/zimą) np. laserach czy mikronakłuciach. Preparaty używane podczas zabiegu oparte są zazwyczaj na kwasach jednak nie powodują dużego złuszczania. To również świetna alternatywa dla laserów w walce z przebarwieniami, bowiem wykorzystywane są procedury zabiegowe poprawiające koloryt skóry w sposób nieinwazyjny i dostosowany do pory roku.

  4. Mezoterapia igłowa – zabieg ten można wykonywać w okresie letnim jednak z uwzględnieniem ochrony przeciwsłonecznej przez około 2 -3 tygodnie. Mezoterapia igłowa pobudza krążenie, regeneruje skórę, wygładza zmarszczki oraz nawilża. Zabieg polega na podaniu za pomocą igły preparatów ze składnikami aktywnymi np. z witaminą c, kolagenem czy kwasem hialuronowym.

  5. Lasery – panuje powszechne przekonanie, że zabiegów laserowych nie można wykonywać latem, jednak wszystko zależy od pacjenta i osoby wykonującej zabieg, która dobiera parametry zabiegowe. Jeżeli pacjent będzie stosował się do zaleceń przed i pozabiegowych, nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać z laseroterapii w lecie. Stosowanie kremu z filtrem ochronnym jest absolutnym obowiązkiem ale również możliwie jak najmniejsza ekspozycja na słońce. Dodatkowo lasery nieablacyjne czy laser wolumetryczny będą zdecydowanie bezpieczniejszą opcją zabiegową w porównaniu do np. ablacyjnego peelingu laserowego. Zabieg laserowy w zależności od rodzaju długości światła działa m.in. na włókna kolagenowe, powodując poprawę ujędrnienia, przerośnięte gruczoły łojowe ale także wyrównuje koloryt skóry.

Znamy już zabiegi, polecane na skórę latem. Sprawdź, jakich czynników unikać, aby kondycja cery latem była możliwie jak najlepsza.

Jakich czynników unikać latem, aby utrzymać dobrą kondycję skóry?

Aby latem utrzymać w dobrej kondycji skórę, warto przestrzegać kilku zasad, które znacząco wpływają na jej stan. Najważniejsze zasady omawiamy poniżej.

  • Unikanie bezpośredniej ekspozycji na słońce w godzinach największego nasilenia, szczególnie pomiędzy godziną 10:00 a 15:00.

  • Rezygnacja z produktów o ciężkich konsystencjach w pielęgnacji domowej. Kosmetyki te mogą obciążać skórę, zablokować ujścia gruczołów łojowych co w konsekwencji prowadzi do powstania zmian trądzikowych.

  • Postawienie na lekki makijaż. Zamiast stosować ciężkie podkłady można użyć lekki krem bb, uzyskując efekt świeżej i promiennej cery. Makijaż podczas upału może powodować zapychanie się skóry i powstawanie zmian ropnych, dlatego warto przemyśleć.

  • Dobrym rozwiązaniem będzie woda termalna, którą można użyć by dbać o skórę podczas upału i zniwelować podrażnioną skórę za pomocą atomizera.

  • Stosowanie filtru ochronnego na całe ciało chroniącego przed słońcem (promieniowaniem uv).

Sprawdź też, jakich kosmetyków lepiej nie używać w okresie letnim.

Jakich kosmetyków nie należy używać w lecie?

W okresie lata, skóra potrzebuje szczególnej ochrony przed szkodliwym wpływem słońca, co więcej wysoka temperatura i inne czynniki atmosferyczne również przyczyniają się do pogorszenia jej stanu. Wraz ze zmianą pory roku warto dostosować swoją pielęgnację do potrzeb cery, wybierając kosmetyki, które zawierają określone składniki aktywne. Zatem jak dbać o skórę latem i czego używać, a czego lepiej unikać? Istnieje kilka składników, których nie należy stosować latem, należą do nich m.in.

  • Kwasy – wśród nich można wyróżnić kwas pirogronowy, TCA i glikolowy. Ich stosowanie może doprowadzić do podrażnienia skóry, poparzeń słonecznych i hiperpigmentacji.

  • Retinoidy – to pochodne witaminy A np. retinol. Są skutecznymi składnikami działającymi przeciwstarzeniowo, które stymulują produkcję kolagenu, ujednolicają koloryt skóry oraz normalizują pracę sebum. Jednak mogą one także uwrażliwiać skórę na działanie promieni słonecznych. W tym przypadku warto zrezygnować z wysokich stężeń, a w ciągu dnia chronić się kremem z spf.

  • Oleje mineralne np. parafina czy wazelina. Składniki te występują często w kosmetykach, a w kontakcie z wysoką temperaturą podczas lata mogą one zatykać pory skóry i utrudniać jej oddychanie. Prowadzi to do trądziku i inne pojawienia się stanów zapalnych. Zamiast kosmetyków zawierających olejki mineralne, warto stosować oleje roślinne np olejek: jojoba, arganowy, z nasion winogron, z pestek malin.

    Znając wszystkie powyższe zalecenia, łatwiej Ci będzie dbać o skórę latem i zachować ją w zdrowiu i dobrej kondycji przez długie lata.

 

Najnowsze wpisy

Napisz do nas