Jak powinna wyglądać pielęgnacja twarzy?

jak powinna wyglądać pielęgnacja twarzy

W dzisiejszych czasach kobiety stawiają na naturalne piękno, na co z kolei ma wpływ wygląd skóry. Kluczem do ładnie wyglądającej, promiennej i zdrowej cery są nie tylko zabiegi kosmetologiczne czy też medycyny estetycznej, ale przede wszystkim dobrze dobrana, wieloetapowa, domowa pielęgnacja twarzy. W codziennej pielęgnacji skóry należy pamiętać przede wszystkim o jej dokładnym oczyszczaniu oraz nawilżaniu. Te dwa podstawowe kroki w pielęgnacji znacząco poprawią kondycję naszej skóry.

Czym jest pielęgnacja twarzy?

Przy zachowaniu prawidłowej pielęgnacji twarzy można zapobiec wielu defektom skórnym. Stosując odpowiednio dobrane kosmetyki oraz właściwą kolejność ich nakładania, możemy opóźnić procesy starzenia skóry i tym samym powstawanie zmarszczek. Świadoma i prawidłowa pielęgnacja zaczyna się od określenia rodzaju cery i dobraniu właściwych kosmetyków pielęgnacyjnych. Następnym krokiem jest zadbanie o właściwy sposób mycia twarzy, regularne nawilżanie, jak również regularne złuszczanie.

Jak powinna wyglądać codzienna pielęgnacja twarzy?

To, jak powinien wyglądać codzienny schemat pielęgnacji twarzy krok po kroku, jest mocno uzależnione od wielu czynników. Należy wziąć pod uwagę przede wszystkim rodzaj cery. Cera sucha wymaga zastosowania innych kosmetyków niż cera tłusta.

Codzienna pielęgnacja każdej cery powinna uwzględniać oczyszczanie twarzy zarówno rano, jak i wieczorem. Wieczorne oczyszczanie skóry powinno rozpoczynać się od demakijażu płynem micelarnym (w przypadku kiedy mamy makijaż), następnie w zależności od typu skóry należy umyć twarz odpowiednio dobranym produktem myjącym. Po oczyszczeniu twarzy, w celu przywrócenia prawidłowej równowagi skórze, zaleca się użycie toniku. Na tak przygotowaną skórę opuszkami palców nakładamy kremy i/lub sera zawierające składniki aktywne stymulujące cerę do regeneracji. W porannej pielęgnacji twarzy warto uwzględnić także krem z filtrem UV, który chroni skórę twarzy przed fotostarzeniem.

Warto pamiętać, że w przypadku codziennej pielęgnacji skóry twarzy, a zwłaszcza cery tłustej, bardzo istotne jest dokładne oczyszczanie. Jednak nie można tego robić zbyt często, ponieważ naruszamy płaszcz hydrolipidowy skóry, który stanowi naszą naturalną barierę ochronną. Coraz częściej stosowane są także peelingi enzymatyczne, które są dobrym rozwiązaniem dla skór delikatnych czy problematycznych. Skóra sucha i odwodniona wymaga mocniejszego nawilżenia, dlatego pielęgnacja skóry suchej powinna opierać się na składnikach mocno nawilżających, np. kwasie hialuronowym i związkach chroniących skórę przed utratą wody.

Znaczenie demakijażu w codziennej pielęgnacji twarzy

Kluczowym elementem w codziennej pielęgnacji twarzy jest demakijaż. Polega on na pozbyciu się resztek makijażu, a następnie dokładnym oczyszczeniu skóry. Płyny micelarne świetnie pochłaniają tłuszcz, redukują nadmiar sebum oraz usuwają zanieczyszczenia rozpuszczalne w wodzie.

Codzienne oczyszczanie gwarantuje zdrowy wygląd skóry i redukuje tworzenie zaskórników. Ma to znaczenie dla dalszych etapów pielęgnacyjnych, podczas których preparaty ze składnikami aktywnymi będą się lepiej wchłaniać. Dzięki temu możemy opóźnić procesy starzenia.

Pielęgnacja twarzy – tylko zgodnie z typem cery!

Prawidłowa pielęgnacja twarzy powinna być dopasowana do typu cery. Pozwala to na ukierunkowane działanie terapeutyczne i zachowanie zdrowej skóry. Odpowiednio dobrane produkty chronią skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi oraz pomagają w jej odżywieniu. Niewłaściwie dobrana pielęgnacja twarzy może spowodować pogorszenie się stanu skóry i zaostrzenie objawów chorobowych.

Wyróżniamy trzy główne typy cery:

 • cera normalna
 • cera sucha
 • cera tłusta

Codzienna pielęgnacja cery normalnej może być wzbogacona o dodatkowe składniki odżywcze i antyoksydanty. W przypadku cery suchej i odwodnionej warto skupić się na odbudowie płaszcza hydrolipidowego, po to aby chronić skórę przed nadmierną utratą nawilżenia. Poranna pielęgnacja twarzy powinna zawierać substancje takie jak ceramidy, po to by łagodzić podrażnienia. Cera tłusta, mimo tego, że produkuje dużą ilość sebum, nie lubi środków wysuszających. Prawidłowa pielęgnacja skóry tłustej, oparta na dokładnym oczyszczeniu, tonizacji, nawilżeniu będzie redukować zmiany trądzikowe, jak również wyreguluje wydzielanie sebum. Każdy nieprawidłowy krok w pielęgnacji może spowodować zaostrzenie zmian skórnych, przyspieszenie starzenia się skóry czy jej wysuszenie.

Jak sprawdzić typ cery?

Znając rodzaj cery, możemy spróbować rozpoznać swój typ. W tym celu należy wykonać m.in. test mycia:

W pierwszej kolejności myjemy dokładnie twarz wodą z dodatkiem delikatnego środka myjącego. Osuszamy twarz papierowym ręcznikiem i czekamy 2 min. Po tym czasie obserwujemy skórę i notujemy nasze spostrzeżenia. Kolejnych obserwacji dokonujemy po upływie godziny. Możemy zauważyć np. uczucie ściągnięcia skóry, nadmierne wydzielanie sebum w strefie T, zaczerwienienie czy „suche skórki”.

Kolejnym krokiem do oceny jędrności i poziomu nawilżenia skóry jest test szczypnięcia. Najlepiej wykonać go na świeżo umytej skórze poprzez ujęcie jej między palec wskazujący i kciuk i uszczypnięcie. Obserwujemy, czy skóra będzie zaczerwieniona, czy wraca od razu do stanu wyjściowego i czy pojawia się na kilka sekund jakaś zmarszczka.

Schemat pielęgnacji skóry twarzy. 10 kroków do promiennej cery

Codzienna pielęgnacja skóry twarzy krok po kroku rano i wieczorem to:

 1. Pozbycie się resztek makijażu za pomocą płynu micelarnego (wieczorna pielęgnacja);
 2. Dokładne oczyszczenie całej twarzy z wykorzystaniem żelu, pianki lub olejku do mycia;
 3. Tonizacja;
 4. Nałożenie serum zawierającego składniki aktywne np. kwas hialuronowy, ksantohumol lub inne antyoksydanty (wieczorna pielęgnacja);
 5. Nałożenie kremu pod oczy;
 6. Nałożenie kremu na pozostałą część twarzy;
 7. Nałożenie kremu z filtrem UV na dzień;
 8. Raz w tygodniu nałożenie specjalnej maski dla wzmocnienia efektów pielęgnacyjnych;
 9. Raz w tygodniu złuszczanie martwych komórek naskórka za pomocą peelingów mechanicznych lub peelingów enzymatycznych. Peeling nakładamy na wilgotną skórę i rozmasowujemy produkt, wykonując przy tym delikatne ruchy koliste.
 10. W okresie zimowym wprowadzenie mocniejszych preparatów (np. retinolu), wpływających na proces starzenia skóry, poprawiających jej jędrność i koloryt.

Kompleksowa pielęgnacja twarzy, czyli kiedy warto postawić na zabiegi z zakresu kosmetologii

Prawidłowa pielęgnacja twarzy krok po kroku to podstawa zdrowej, zadbanej skóry. Czasami jednak problemy skórne są bardziej zaawansowane i do ich zniwelowania potrzebna jest pomoc kosmetologa. Obecnie gabinety kosmetologiczne oferują duży wachlarz zabiegów nie tylko upiększających, ale przede wszystkim poprawiających stan i funkcjonowanie skóry.

Podstawowym zabiegiem, który sprawdzi się dla każdego typu cery jest oczyszczanie wodorowe. Zabieg ten dokładnie oczyszcza skórę twarzy, niweluje zaskórniki nie powodując przy tym podrażnień. Sprawdzi się zarówno w przypadku osób posiadających cerę tłustą, jak i suchą czy naczynkową. Oczyszczanie wodorowe warto wykonywać raz w miesiącu, by utrzymać skórę w jak najlepszym stanie.

Procedury zabiegowe redukujące dany problem, jak m.in. trądzik, rumień, rozszerzone naczynka, zmarszczki są dostosowywane indywidualnie do potrzeb pacjenta. W przypadku skór trądzikowych i problematycznych najczęściej sprawdzają się zabiegi na bazie kwasów, ale również zabiegi odbudowujące mikrobiom i płaszcz hydrolipidowy skóry. Dla cer suchych i odwodnionych dobrym rozwiązaniem będą zabiegi głęboko nawilżające np. mezoterapia igłowa, mezoterapia mikroigłowa czy infuzja tlenowa. Dla kompleksowej pielęgnacji twarzy warto postawić również na zabiegi stymulujące skórę i działające przeciwstarzeniowo. Mezoterapia mikroigłowa, radiofrekwencja mikroigłowa czy laser frakcyjny nieablacyjny to tylko kilka spośród skutecznych i efektywnych metod zabiegowych.

Każdy rodzaj cery wymaga indywidualnego podejścia, a zabiegi dostosowywane są do kondycji skóry pacjenta. Tylko właściwa i świadoma pielęgnacja oraz dobrze dobrane procedury zabiegowe dają gwarancję zdrowej i pięknej skóry.

Zabiegi oczyszczające na twarz

Wśród najpopularniejszych i jednocześnie najskuteczniejszych zabiegów oczyszczających na twarz można wymienić oczyszczanie wodorowe. Jest to zabieg przeznaczony zarówno dla skór tłustych, jak i suchych czy delikatnych. Pozwala on złuszczyć martwy naskórek, oczyścić ujścia gruczołów łojowych, a także zapewnia odpowiednie nawilżenie.

Dobrym rozwiązaniem w oczyszczeniu skóry będą również kwasy np. pHformuly. Zabiegi pHformuly posiadają w swojej ofercie kosmetyki przeznaczone dla każdego rodzaju cery. Oprócz oczyszczenia, zabieg reguluje wydzielanie sebum, wpływa na procesy starzenia, jak również odbudowuje barierę ochronną skóry czyli tzw. płaszcz hydrolipidowy.

Zabiegi na skórę trądzikową

Przy skórze tłustej i problematycznej bardzo ważna jest właściwa pielęgnacja twarzy. Również odpowiednio dobrane zabiegi potrafią znacząco poprawić stan cery, a nawet zlikwidować problem. Do najczęściej wykonywanych zabiegów na skórach trądzikowych należą:

 • zabiegi kwasowe,
 • oczyszczanie wodorowe,
 • mezoterapia mikroigłowa,
 • zabiegi z użyciem produktów probiotycznych,
 • zabiegi dermokosmetyczne odbudowujące płaszcz hydrolipidowy skóry.

Codzienna pielęgnacja twarzy uzupełniona zabiegami w specjalistycznej klinice

Domowa pielęgnacja twarzy znacząco wpływa na jakość naszej skóry, jednak warto pamiętać o kompleksowym podejściu. Uzupełniając pielęgnację o profesjonalne zabiegi, możemy cieszyć się dłużej młodym wyglądem, a w wielu przypadkach niwelujemy także problemy skórne. W Velvet Clinic każda wizyta zaczyna się od przeprowadzenia szczegółowej konsultacji odnośnie pielęgnacji, codziennych nawyków, jak również ustalenia terapii zabiegowej. Otrzymasz nie tylko cenne porady, ale też rozwiązanie przygotowane specjalnie dla Ciebie i Twojej skóry.

Najnowsze wpisy

Napisz do nas