Trądzik to jedna z najczęstszych chorób skóry dotykająca osoby w różnym wieku. Kiedyś kojarzony był on wyłącznie z nastolatkami, dziś natomiast objawy trądziku coraz częściej widoczne są u osób dojrzałych. Powstawanie trądziku związane jest nie tylko ze zmianami hormonalnymi, chorobami, ale również niedoborami organizmu. Także niewłaściwa dieta czy źle dobrane kosmetyki są przyczynami powstawania zmian trądzikowych. Zatem jak pozbyć się trądziku w skuteczny i trwały sposób? Obecnie istnieje wiele metod walki z trądzikiem bez konieczności wdrażania ciężkiego leczenia farmakologicznego. W leczeniu trądziku z pewnością sprawdzą się zabiegi kosmetologiczne, które wspomogą właściwą dietę i pielęgnację.
Jakie są rodzaje trądziku?
W zależności od tego, jakie zmiany skórne pojawiają się na skórze i jaki jest ich charakter, rozróżniamy kilka rodzajów trądziku, a wśród nich:
- trądzik młodzieńczy – to inaczej trądzik pospolity, przypadający na okres dojrzewania. W przypadku tym widzimy zaburzoną pracę gruczołów łojowych, nadprodukcję sebum oraz stan zapalny mieszka włosowo-łojowego.
- trądzik różowaty – występuje w różnym charakterze. Wygląd cery związany jest zazwyczaj z pojawieniem się rumienia, teleangiektazji oraz czasem zmian zapalnych i wyprysków.
- trądzik pospolity – to najczęstsza postać trądziku. Na jego pojawienie się ma wpływ wiele czynników: podłoże genetyczne, zaburzenia hormonalne, długotrwały stres czy kolonizacje przez bakterie danych obszarów. W obrazie widzimy zaskórniki, stany zapalne oraz zwiększoną produkcję łoju.
Znasz już rodzaje trądziku. Kluczową kwestią przed podjęciem leczenia jest jednak zrozumienie jakie są przyczyny trądziku.
Jakie są przyczyny powstawania trądziku?
Podłoże trądziku nie jest często jednoznaczne i może mieć różnorakie pochodzenie. Wśród przyczyn wyróżniamy:
- zaburzenia hormonalne w okresie dojrzewania,
- niewłaściwa dieta,
- długotrwały stres, który ma wpływ na działanie androgenów
- niedobory lub nadmiary (m.in. witamin, minerałów) w organizmie,
- przerosty bakteryjne (bakterie cutibacterium acnes),
- niewłaściwy rytm dobowy,
- używanie nieodpowiednich kosmetyków,
- brak ochrony skóry wysokim filtrem UV,
- zanieczyszczenie powietrza,
- uwarunkowanie genetyczne.
Często jedno zaburzenie czy nieprawidłowość w organizmie prowadzi do powstania kolejnego, tym sposobem przyczyn występowania trądziku pojawia się wiele. Ważne jest zatem znalezienie źródła problemu i zrozumienie, dlaczego powstają u nas zmiany trądzikowe, rozpoznanie rodzaju trądziku, a następnie wdrożenie odpowiedniego leczenia przez lekarza dermatologa, który pomaga w przypadku dużego nasilenia. Skóra trądzikowa potrzebuje opieki zarówno lekarza jak i kosmetologa. Tylko wspólne działania mogą przynieść satysfakcjonujące efekty.
Jak rozpoznać zmiany trądzikowe?
Trądzik jest jedną z chorób skóry, który dotyka zarówno nastolatków w wieku dorastania jak i osoby dorosłe. Nadmierne wydzielanie sebum jest związane w wieku dorastania z hormonami. Niestety, ale w obecnym zanieczyszczeniu środowiska i chorób przewlekłych, trądzik dotyka o wiele więcej osób i to w różnym wieku.
Trądzik powstanie na skutek zwiększonej produkcji sebum, które jest spowodowane zaburzeniami hormonalnymi. Podstawą jest znalezienie przyczyny powstawania trądziku. Czynniki genetyczne również mają znaczenie w przypadku trądziku, ponieważ często powstawanie zmian chorobowych może mieć podłoże genetyczne.
Różnicując do innych problemów skórnych, w przypadku skóry trądzikowej występują zaskórniki zamknięte i zaskórniki otwarte. W przypadku alergii zmiany mogą mieć treść ropną, ale będą swędzieć. Skóra trądzikowa daje objawy bolesnych cyst, pryszczy. Wykwity skórne w trądziku występują zazwyczaj w strefie „T” oraz często obejmują policzki. Zazwyczaj policzki są pokryte uporczywym trądzikiem ze względu na ilość mieszków włosowych oraz pojawienie się zarostu u chłopców w wieku dorastania. Ezgema może pojawić się na skutek zmiany kosmetyków itp.
Po rozpoznaniu zmian skórnych kluczowe jest zrozumienie, jakie są fazy rozwoju trądziku.
Jakie są fazy rozwoju trądziku?
Powstawanie zmian trądzikowych jest procesem złożonym i długim. Najczęściej trądzik pojawia się w okresie dojrzewania, ale może dotyczyć również osób dorosłych. Można wyróżnić trzy główne fazy rozwoju trądziku.
- W pierwszej kolejności dochodzi do nadprodukcji sebum, co jest konsekwencją nadmiernej pracy gruczołów łojowych. Dochodzi do zapychania porów i występowaniem zaskórników otwartych. Mogą one występować nie tylko na twarzy, ale także na klatce piersiowej, plecach.
- Następnym etapem jest pojawienie się grudek i krostek oraz stanu zapalnego w obrębie mieszka włosowego. Ten etap może być bolesny, a miejsca acne vulgaris mogą być cieplejsze od otaczającej skóry.
- Trzecim etapem są guzki wypełnione ropą. Występuje utrudnione gojenie, a w wyniku nieprawidłowego oczyszczania, usuwania krostek za pomocą domowych sposobów oraz stosowania tradycyjnych kosmetyków, pojawiają się blizny. Zazwyczaj występują u osób stosujących nieodpowiednią dietę (dużo przetworzonych produktów, nabiał, słodkie napoje)
W zależności od tego, na jakim etapie choroby jest cera trądzikowa, dobieramy terapię zabiegową dla pacjenta. W przypadku występowania zaskórników otwartych trzeba zacząć od oczyszczania manualnego, co może wydawać się żmudnym procesem.
Temat leczenia trądziku podejmiemy w kolejnej części artykułu.
Na czym polega leczenie trądziku?
Dobierając terapię zabiegową dla cery trądzikowej kierujemy się szczegółowym wywiadem przeprowadzanym na konsultacji, bo jest to przewlekła choroba. Działamy nie tylko na objawy, ale także staramy się ustalić przyczynę powstawania trądziku. Leczenie choroby daje satysfakcjonujące efekty tylko wtedy, gdy do terapii podejdziemy kompleksowo. Wszystko zależy od stanu wyjściowego skóry, ponieważ na różnych etapach potrzebujemy różnych rozwiązań. Najlepiej, kiedy pacjent przychodzi na początkowym etapie trądziku, kiedy pojawiają się pierwsze problemy ze skórą. Pozwala to na terapię bez udziału farmakologii, czyli antybiotyków i pochodnych witaminy A (izotretynoina).
Kompleksowa opieka kosmetologa – dlaczego jest ważna w skutecznym leczeniu trądziku?
Kompleksowa opieka kosmetologa, który dobierze pielęgnację domową i zabiegi odpowiednie do potrzeb na danym etapie leczenia jest kluczowa do osiągnięcia pożądanych efektów w walce z trądzikiem.
W Velvet Clinic stawiamy na indywidualne podejście, co pomaga nam dostosować odpowiednie leczenie trądziku w różnym wieku, poczynając od szukania przyczyny powstawania trądziku, dietę, stosowaną pielęgnację, leki. Często stawiamy na współpracę lekarza dermatologa z kosmetologiem.
Początkowo terapia może pogorszyć stan skóry, więc trzeba być na to przygotowanym i nie poddawać się, kontynuując rozpoczętą terapię.
Przede wszystkim musimy ograniczyć produkcję sebum, która często wynika z nieprawidłowo dobranej pielęgnacji, która zbyt mocno wysusza, bo w swoim składzie zawiera kwas salicylowy, alkohol czy retinol. W takim wypadku zaczynamy od wdrożenia dwóch etapów pielęgnacji, gdzie używamy olejku i żelu do mycia zawierającego kwas salicylowy, czy nadtlenek benzoilu. Kolejno aplikujemy tonik, by następnie nałożyć krem nawilżający, który dobrze aby w składzie miał olejek z drzewa herbacianego, mającego działanie przeciwzapalne.
Leczenie zaawansowanej postaci trądziku – dlaczego musi być przeprowadzane pod okiem lekarza?
Leczenie farmakologiczne trądziku w stopniu zaawasowanym obejmuje doustne antybiotyki, czy pochodne witaminy A. Z kolei leczenie miejscowe opiera się na aplikowaniu maści z cynkiem.
Program leczenia trądziku dopasowuje lekarz dermatolog na podstawie konsultacji i obejrzenia stanu skóry oraz po analizie niezbędnych wyników badań. Nie ma jednego uniwersalnego sposobu na to, aby pozbyć się trądziku. Pamiętaj, aby zawsze konsultować stan skóry tylko ze sprawdzonymi specjalistami i nie robić niczego na własną rękę.
Istotnym elementem walki z trądzikiem jest stosowanie profesjonalnych zabiegów na skórę twarzy. Dowiedz się, jakie zabiegi rekomendowane są dla cery trądzikowej.
Jakie są profesjonalne zabiegi na pozbycie się trądziku?
W Velvet Clinic podchodzimy do problemu trądziku w sposób dogłębny i kompleksowy. W pierwszej kolejności przeprowadzamy szczegółowy wywiad z pacjentem, a następnie przygotowujemy terapię zabiegową, podpowiadamy w jaki sposób powinna wyglądać pielęgnacja cery oraz szukamy błędów pacjenta w codziennych nawykach. W naszej klinice mamy do dyspozycji następujące zabiegi dla cery problematycznej:
- Aquasure (oczyszczanie wodorowe) – prawidłowo oczyszczona skóra to podstawa dobrej pielęgnacji. Regularne i odpowiednie oczyszczanie cery trądzikowej zmniejszy ryzyko w powstawaniu nowych stanów zapalnych oraz pomoże w regulacji nadmiernego wydzielania sebum.
- zabiegi Estgen – stanowi doskonałe wsparcie zarówno w trakcie leczenia dermatologicznego, jak i po jego zakończeniu. Terapia zabiegowa Estgen wspomaga system immunologiczny skóry, normalizuje proces gojenia, redukuje stany zapalne oraz przywraca odpowiednią mikrobiotę.
- zabiegi pHformula – zredukują ilość martwego naskórka oraz sebum, chroniąc gruczoły łojowe przed nadmiernym zaczopowaniem. W preparatach obecne są mieszanki kwasów, minerałów, aminokwasów oraz składników aktywnych m.in retinol, kwas glikolowy, kwas salicylowy, kwas migdałowy, kwas fitowy, rezorycynol, kwas pirogronowy i laktobionowy. Dzięki tak bogatym składom możemy działać na przebarwienia pozapalne oraz redukcję blizn potrądzikowych.
- ClearSkin – to laser nieablacyjny, który pomoże w zmniejszeniu nadprodukcji sebum. Energia termiczna niszczy bakterie odpowiadające za trądzik, redukując w ten sposób stany zapalne oraz wypryski.
- Dermapen – to urządzenie, które wykorzystuje system pulsujących igieł, wprowadzając w ten sposób składniki aktywne w głąb skóry oraz wytwarzając kontrolowany stan zapalny. Zabieg można rozszerzyć o procedurę z wykorzystaniem kwasów. Terapia ta sprawdzi się na cerę trądzikową, ale i blizny – zarówno te płytkie, jak i znacznie głębsze oraz na powstałe przebarwienia.
Nie tylko zabiegi profesjonalne w gabinecie są ważne w terapii przeciwtrądzikowej. To tylko część planu leczenia. Ważne jest to, co robimy w domu i jak wygląda dbanie o skórę w zaciszu własnej łazienki.
Jakie mogą być domowe sposoby na trądzik?
Leczenie trądziku wymaga specjalistycznego podejścia. Odpowiednio dobrane terapie gwarantują skuteczne i długotrwałe efekty, w przeciwieństwie do działań na własną rękę. Warto jednak pamiętać, że nasze domowe nawyki (nadmierne dotykanie twarzy w ciągu dnia) i codzienna pielęgnacja mają znaczący wpływ na przebieg leczenia trądziku.
Odpowiednia dieta z wykluczeniem ostrych przypraw, nabiału oraz żywności wysoko przetworzonej, dbałość o prawidłową suplementację to sprawdzone sposoby w walce z trądzikiem.
Absolutną podstawą jest właściwie dobrana pielęgnacja twarzy. Najlepiej, gdy jest ona już włączona na etapie wieku dojrzewania. Prawidłowo oczyszczana skóra, używanie kosmetyków z dobrym składem oraz preparatów przyspieszających gojenie skóry, mających w składzie substancje łagodzące da nam gwarancję zdrowej i pięknej skóry w przypadku wzmożonej produkcji sebum.
Warto również unikać sytuacji stresowych, gdyż jest to jeden z czynników, który będzie zaostrzać zmiany trądzikowe.
Pielęgnacja i składy kosmetyków mają ogromne znaczenie by wyleczyć trądzik.
W jaki sposób odpowiednio dobrana pielęgnacja może wspomóc leczenie trądziku?
W przypadku cery trądzikowej zawsze zaczynamy od dwuetapowego mycia twarzy. Olejek rozprowadzany na twarzy poprzez lekki masaż będzie nam usuwał sebum i dokładnie oczyszczał mieszki włosowe, dodając odrobinę wody emulgujemy olej więc jest nam łatwiej zmyć całość z twarzy. Kolejnym etapem jest żel, który dodatkowo oczyści nam z zanieczyszczeń skórę. Ważnym etapem jest tonik, który jest często pomijany. Pełni on funkcję przywrócenia pH dając możliwość wchłonięcia sie substancji aktywnych z kolejnego etapu pielęgnacji.
Kluczowym elementem jest nawilżenie skóry, które w przypadku cery tłustej jest przez wiele osób pomijane. Nadmiar sebum wydzielane jest w przypadku braku prawidłowego nawilżenia więc ważne jest by kremy były o lekkiej konsystencji i zawierały ceramidy, kwas azelainowy, niacynamid czy substancje łagodzące, wyciszające skórę i wzmacniające barierę hydrolipidową.
Ochrona przeciwsłoneczna to również ważny element w pielęgnacji i powinien być stosowany cały rok. Skutki promieniowania UV są opłakane nie tylko ze względu na trądzik, ale też starzenie się skóry.
Skóra problematyczna jest wyzwaniem zarówno dla ich posiadaczy jak i kosmetologa, dlatego zarówno zabiegi jak i pielęgnacja domowa powinny być rekomendowane przez specjalistę. Wiele produktów dedykowanych do skóry problematycznej z trądzikiem nie jest odpowiednie ze względu na zbytnio wysuszające substancje, które mogą powodować podrażnienia oraz nadmiernie wysuszają, co daje odwrotny do zamierzonego efekt. Więcej o pielęgnacji twarzy możesz dowiedzieć się z naszego artykułu: odpowiednia pielęgnacja twarzy.
Odpowiednia pielęgnacja oraz zabiegi to ważny element walki z trądzikiem, ale czy można go pozbyć się raz na zawsze?
Ile czasu trwa pozbywanie się trądziku?
Nie da się określić stałych ram czasu trwania terapii trądzikowej. Leczenie trądziku wymaga przede wszystkim cierpliwości i zaangażowania z każdej strony. Zarówno ze strony pacjenta jak i kosmetologa. Leczenie ogólne przez lekarza dermatologa nie jest wystarczające i warto połączyć je z zabiegami. Wszystko zależy od farmakologii, która zostanie zastosowana.
Trądzik jest chorobą skóry, która zależy od wielu czynników więc wyleczenie zmian jest trudnym procesem i trwa często nawet latami. Pierwsze efekty zabiegów widoczne są po miesiącu, lecz tylko systematyczność i stosowanie się zaleceń daje nam sukces. Kategoryczny zakaz dotykania twarzy w ciągu dnia oraz dezynfekcja telefonu może nam ograniczyć przenoszenie bakterii. Samodzielne oczyszczanie skóry nie jest najlepszym pomysłem na walkę z zaskórnikami więc warto udać się do specjalisty, który dokładnie oczyści w sterylnych warunkach.
Należy pamiętać, że w przypadku zaawansowanych zmian skórnych leczenie polega na połączeniu terapii miejscowej z doustną przy czym jest to proces, ponieważ początkowo może dojść do pogorszenia stanu skóry, będzie się ona oczyszczać. Ten etap trzeba przeczekać by skóra i organizm doszedł do równowagi i zaczął produkować prawidłowe ilości sebum. Początki terapii bywają trudne, ponieważ nigdy nie wiemy jak dokładnie zareaguje organizm na zaproponowaną terapię. Przestrzeganie zaleceń jest kluczowe i należy również smarować twarz filtrem przeciwsłonecznym.
Wiedząc, ile czasu zajmuje leczenie, warto poznać czynniki, które mogą przyspieszyć proces regeneracji skóry.
Czy da się pozbyć trądziku raz na zawsze?
Trądzik młodzieńczy jest chorobą przewlekłą (dotyka aż 85% populacji) i wpływa na zdrowie psychiczne i fizyczne. Dotyczy mieszków włosowych i zazwyczaj ustępuje po ok. 25 roku życia. Samoczynne pozbycie się trądziku nie jest to możliwe, dlatego warto skorzystać z pomocy specjalistów i leczenia zarówno od wewnątrz, jak i zewnątrz. Często jednak można uniknąć farmakoterapii dzięki wczesnemu zgłoszeniu się z problemem i poznaniem prawidłowych nawyków oraz diety, wdrożeniu suplementacji. Nie możemy pominąć badań krwi, które mogą wskazać nam drogę leczenia i wykryciu na wczesnym etapie chorób typu PCOS czy SIBO.
Obecnie przyjmuje się, że o skórę należy dbać na każdym etapie i prawidłowa pielęgnacja jest kluczowa na każdym etapie życia, ponieważ to co robimy teraz ma swoje odzwierciedlenie w wieku dojrzałym i ma wpływ na procesy starzenia się skóry. Musimy jednak pamiętać, że trądzik dotyka wieku dorosłego i może nawrócić w okolicach 40 roku życia, dlatego obserwacja i profilaktyka odgrywa ogromne znaczenie w prowadzeniu skóry trądzikowej.
Świadomość, jak dbać o skórę po zakończeniu leczenia, to klucz do utrzymania jej zdrowia na dłużej.
Jakie mogą być konsekwencje nieleczenia trądziku?
Należy pamiętać, że nieleczony trądzik oraz niewłaściwa pielęgnacja skóry problematycznej niosą za sobą konsekwencje. Mogą one dotyczyć wyglądu zewnętrznego – przebarwienia pozapalne, blizny potrądzikowe, łojotok oraz wypryski wypełnione ropą.
Trądzik nie jest tylko i wyłącznie dermatozą, objawiającą się w postaci zmian wizualnych, ale także może obrazować zaburzenia wewnątrzustrojowe, takie jak: zespół policystycznych jajników, insulinooporność, na które wpływają zmiany hormonalne, nietolerancja histaminy i inne.
Ważne jest szukanie pomocy u specjalistów, którzy znajdą przyczynę trądziku oraz stworzą plan terapii zabiegowej.
Masz trądzik? Skorzystaj z pomocy Velvet Clinic!
Zaufaj ekspertom Velvet Clinic i ciesz się piękną skórą bez wyprysków. Poradzimy sobie z cerą trądzikową, która jest ogromnym wyzwaniem! W gabinecie medycyny estetycznej posiadamy szeroki zakres zabiegów pomagających uniknąć przyjmowania doustnych antybiotyków.