Jak pozbyć się trądziku? Przyczyny, metody leczenia

Trądzik to jedna z najczęstszych chorób skóry dotykająca osoby w różnym wieku. Kiedyś kojarzony był on wyłącznie z nastolatkami, dziś natomiast objawy trądziku coraz częściej widoczne są u osób dojrzałych. Powstawanie trądziku związane jest nie tylko ze zmianami hormonalnymi, chorobami, ale również niedoborami organizmu. Także niewłaściwa dieta czy źle dobrane kosmetyki są przyczynami powstawania zmian trądzikowych. Zatem jak pozbyć się trądziku w skuteczny i trwały sposób? Obecnie istnieje wiele metod walki z trądzikiem bez konieczności wdrażania ciężkiego leczenia farmakologicznego. W leczeniu trądziku z pewnością sprawdzą się zabiegi kosmetologiczne, które wspomogą właściwą dietę i pielęgnację.

Jakie są rodzaje trądziku?

W zależności od tego, jakie zmiany skórne pojawiają się na skórze i jaki jest ich charakter, rozróżniamy kilka rodzajów trądziku, a wśród nich:

 • trądzik młodzieńczy – to inaczej trądzik pospolity przypadający na okres dojrzewania. W przypadku tym widzimy zaburzoną pracę gruczołów łojowych, nadprodukcję sebum oraz stan zapalny mieszka włosowo-łojowego.
 • trądzik różowaty – występuje w różnym charakterze. Wygląd cery związany jest zazwyczaj z pojawieniem się rumienia, teleangiektazji oraz czasem zmian zapalnych i wyprysków.
 • trądzik pospolity – to najczęstsza postać trądziku. Na jego pojawienie się ma wpływ wiele czynników: podłoże genetyczne, zaburzenia hormonalne, długotrwały stres czy kolonizacje przez bakterie danych obszarów. W obrazie widzimy zaskórniki, stany zapalne oraz zwiększoną produkcję łoju.

Przyczyny powstawania trądziku

Podłoże trądziku nie jest często jednoznaczne i może mieć różnorakie pochodzenie. Wśród przyczyn wyróżniamy:

 • zaburzenia hormonalne,
 • niewłaściwa dieta,
 • długotrwały stres,
 • niedobory lub nadmiary (m.in. witamin, minerałów) w organizmie,
 • przerosty bakteryjne,
 • niewłaściwy rytm dobowy,
 • używanie nieodpowiednich kosmetyków,
 • brak ochrony skóry wysokim filtrem UV,
 • zanieczyszczenie powietrza,
 • podłoże genetyczne.

Często jedno zaburzenie czy nieprawidłowość w organizmie prowadzi do powstania kolejnego, tym sposobem przyczyn występowania trądziku pojawia się wiele. Ważne jest zatem znalezienie źródła problemu i zrozumienie, dlaczego powstają u nas zmiany trądzikowe, a następnie wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Fazy rozwoju trądziku

Powstawanie zmian trądzikowych jest procesem złożonym i długim. Można wyróżnić trzy główne fazy rozwoju trądziku.

 • W pierwszej kolejności dochodzi do nadprodukcji sebum, co jest konsekwencją nadmiernej pracy gruczołów łojowych. Dochodzi do zapychania porów, co więcej w fazie tej pojawiają się zaskórniki w postaci czarnych punktów.
 • Następnym etapem jest pojawienie się grudek i krostek oraz stanu zapalnego w obrębie mieszka włosowego.
 • Trzecim etapem są guzki wypełnione ropą. Występuje utrudnione gojenie, a w wyniku nieprawidłowego oczyszczania, usuwania krostek za pomocą domowych sposobów oraz stosowania tradycyjnych kosmetyków, pojawiają się blizny.

W zależności od tego, na jakim etapie choroby jest cera trądzikowa, dobieramy terapię zabiegową dla pacjenta.

Na czym polega leczenie trądziku?

Dobierając terapię zabiegową dla cery trądzikowej kierujemy się szczegółowym wywiadem przeprowadzanym na konsultacji. Działamy nie tylko na objawy, ale także staramy się ustalić przyczynę powstawania trądziku. Leczenie choroby daje satysfakcjonujące efekty tylko wtedy, gdy do terapii podejdziemy kompleksowo.

Profesjonalne zabiegi na pozbycie się trądziku

W Velvet Clinic podchodzimy do problemu trądziku w sposób dogłębny i kompleksowy. W pierwszej kolejności przeprowadzamy szczegółowy wywiad z pacjentem, a następnie przygotowujemy terapię zabiegową, podpowiadamy w jaki sposób powinna wyglądać pielęgnacja cery oraz szukamy błędów pacjenta w codziennych nawykach. W naszej klinice mamy do dyspozycji następujące zabiegi dla cery problematycznej:

 • Aquasure (oczyszczanie wodorowe) – prawidłowo oczyszczona skóra to podstawa dobrej pielęgnacji. Regularne i odpowiednie oczyszczanie cery trądzikowej zmniejszy ryzyko w powstawaniu nowych stanów zapalnych oraz pomoże w regulacji nadmiernego wydzielania sebum.
 • zabiegi Estgen – stanowi doskonałe wsparcie zarówno w trakcie leczenia dermatologicznego, jak i po jego zakończeniu. Terapia zabiegowa Estgen wspomaga system immunologiczny skóry, normalizuje proces gojenia, redukuje stany zapalne oraz przywraca odpowiednią mikrobiotę.
 • zabiegi pHformula – zredukują ilość martwego naskórka oraz sebum, chroniąc gruczoły łojowe przed nadmiernym zaczopowaniem. W preparatach obecne są mieszanki kwasów, minerałów, aminokwasów oraz składników aktywnych m.in retinol, kwas glikolowy, kwas salicylowy, kwas migdałowy, kwas fitowy, rezorycynol, kwas pirogronowy i laktobionowy. Dzięki tak bogatym składom możemy działać na przebarwienia pozapalne oraz redukcję blizn potrądzikowych.
 • Clearskin – to laser nieablacyjny, który pomoże w zmniejszeniu nadprodukcji sebum. Energia termiczna niszczy bakterie odpowiadające za trądzik, redukując w ten sposób stany zapalne oraz wypryski.
 • dermapen – to urządzenie, które wykorzystuje system pulsujących igieł, wprowadzając w ten sposób składniki aktywne w głąb skóry oraz wytwarzając kontrolowany stan zapalny. Zabieg można rozszerzyć o procedurę z wykorzystaniem kwasów. Terapia ta sprawdzi się na cerę trądzikową, ale i blizny – zarówno te płytkie, jak i znacznie głębsze oraz na powstałe przebarwienia.

Domowe sposoby na trądzik

Leczenie trądziku wymaga specjalistycznego podejścia. Odpowiednio dobrane terapie gwarantują skuteczne i długotrwałe efekty w przeciwieństwie do działań na własną rękę. Warto jednak pamiętać, że nasze domowe nawyki i codzienna pielęgnacja mają znaczący wpływ na przebieg leczenia trądziku.

Odpowiednia dieta z wykluczeniem ostrych przypraw, nabiału oraz żywności wysoko przetworzonej, dbałość o prawidłową suplementację to sprawdzone sposoby w walce z trądzikiem.

Absolutną podstawą jest właściwie dobrana pielęgnacja, najlepiej gdy jest ona już włączona na etapie wieku dojrzewania. Prawidłowo oczyszczana skóra, używanie kosmetyków z dobrym składem oraz preparatów przyspieszających gojenie skóry mające w składzie substancje łagodzące da nam gwarancję zdrowej i pięknej skóry.

Warto również unikać sytuacji stresowych, gdyż jest to jeden z czynników, który będzie zaostrzać zmiany trądzikowe.

Jakie mogą być konsekwencje nieleczenia trądziku?

Należy pamiętać, że nieleczony trądzik oraz niewłaściwa pielęgnacja skóry problematycznej niosą za sobą konsekwencje. Mogą one dotyczyć wyglądu zewnętrznego – przebarwienia pozapalne, blizny potrądzikowe, łojotok oraz wypryski wypełnione ropą.

Trądzik nie jest tylko i wyłącznie dermatozą objawiającą się w postaci zmian wizualnych, ale także może obrazować zaburzenia wewnątrzustrojowe, takie jak: zespół policystycznych jajników, insulinooporność, na które wpływają zmiany hormonalne, nietolerancja histaminy i inne.

Trądzik? Skorzystaj z pomocy Velvet Clinic!

Zaufaj ekspertom Velvet Clinic i ciesz się piękną skórą bez wyprysków. Poradzimy sobie z cerą trądzikową, która jest ogromnym wyzwaniem! W gabinecie medycyny estetycznej posiadamy szeroki zakres zabiegów pomagających uniknąć przyjmowania doustnych antybiotyków.

Najnowsze wpisy

Napisz do nas