Jak rozpoznać typ cery?

jak-rozpoznac-typ-cery

Określenie rodzaju skóry jest niezbędne, aby prawidłowo o nią dbać poprzez dobór odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych, a w konsekwencji cieszyć się zdrowym i promiennym wyglądem naszej skóry. Wyróżniamy cztery podstawowe typy skóry: normalna, sucha, tłusta i mieszana oraz dodatkowe: wrażliwa, trądzikowa, naczyniowa i cera dojrzała. Zatem jak wykonać analizę i określić swój typ cery? W poniższym artykule dowiemy się czym charakteryzuje się każdy z typów oraz jak powinna wyglądać ich pielęgnacja.

Jak rozpoznać typ cery?

Jak rozpoznać swój typ cery? Każdy może to zrobić w zaciszu domowym przy pomocy prostych testów, które przedstawimy w poniższym tekście. Należy jednak pamiętać, że są to jedynie wskazówki, które mają pomóc w codziennej pielęgnacji. Jeśli pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości odnośnie skóry bądź coś nas niepokoi najlepiej skorzystać z pomocy specjalisty – kosmetologa bądź dermatologa.

Aby dokonać autoanalizy skóry i rozpoznać jej typ należy przyjrzeć się oczyszczonej skórze bez zaaplikowanych substancji nawilżających. Jest to tzw. test mycia. Na czym on dokładnie polega? Jej przeprowadzenie jest bardzo proste. Wystarczy umyć twarz dowolnym produktem do oczyszczania – żelem, pianką czy emulsją, a następnie delikatnie osuszyć przy pomocy ręcznika. Po umyciu nie wolno nakładać żadnych kosmetyków np. kremu, toniku czy hydrolatu. Odczekaj kilka minut i przyjrzyj się swojej skórze. Następnie wróć do lustra po kolejnych 60 minutach.

A teraz wyniki – jeśli odczuwasz dyskomfort, ściągnięcie i pragniesz nałożyć już krem nawilżający to oznacza, że masz naruszony płaszcz hydrolipidowy, a twoją skórę można najprawdopodobniej zakwalifikować jako cerę suchą. Z kolei osoby, u których pojawił się nadmiar sebum, mają najpewniej skórę mieszaną lub tłustą, w zależności czy wyświeca się cała twarz czy tylko w pewnych miejscach.

Innym sposobem, aby rozpoznać swój typ cery jest użycie serum nawilżającego np. z kwasem hialuronowym, który wykazuje działanie higroskopijne, co oznacza, że potrafi wiązać cząsteczki wody w skórze. W tym teście również należy oczyścić dokładnie twarz, a następnie nałożyć tonik. Po aplikacji toniku nakładamy wspomniane serum ale bez użycia kremu. Po około godziny można już spróbować rozpoznać rodzaj cery. Jeśli na całej powierzchni twarzy widzisz wyświecanie się i mikrokropelki sebum to oznacza, że masz cerę tłustą. Jeśli tłuste plamy sebum są widoczne jedynie w strefie T, a policzki wydają się być suche, to najprawdopodobniej jest to skóra mieszana. Czujesz ściągnięcie, pieczenie albo delikatny dyskomfort? Zatem możemy przypuszczać, że masz cerę suchą.

Cera normalna – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Skóra normalna to marzenie wielu osób. To skóra, która jest w dobrej kondycji i jest najmniej wymagająca pod względem pielęgnacyjnym, dobrze znosi czynniki zewnętrzne, a do tego jest wolna od zaskórników, wyprysków i zmarszczek. Jak rozpoznać ten typ cery? Skóra normalna cechuje się dość gładką, miękką w dotyku powierzchnią, lekkim, ale zdrowym blaskiem oraz równowagą między nawilżeniem a przetłuszczeniem. W pewnych okolicznościach mogą zdarzyć się suche partie twarzy, jednak nie występują podrażnienia i nie ma problemu z łuszczeniem się naskórka.

Osoby posiadające skórę normalną często zapominają o stosowaniu kosmetyków pielęgnacyjnych np. kremach. Należy jednak pamiętać, że niewłaściwa pielęgnacja domowa lub jej brak może doprowadzić do pogorszenia się stanu skóry i jej przesuszenia czy wręcz przeciwnie, skóra stanie się tłusta. Oprócz regularnego i dokładnego oczyszczania twarzy za pomocą łagodnych preparatów myjących, ważna jest tonizacja skóry, odpowiednie nawilżenie (np. kremy z kwasem hialuronowym lub ceramidami) oraz codzienna fotoprotekcja. Dla cery normalnej istnieje szeroki wybór produktów dostępnych w drogeriach, dlatego z łatwością znajdziesz coś dla siebie.

Cera mieszana – odkryj jej cechy

Czym charakteryzuje się cera mieszana? Przede wszystkim w tym typie skóry wyróżnia się strefa T – czoło, nos i broda. Widocznie rozszerzone pory i wydzielanie nadmiaru sebum skutkuje przetłuszczającą się cerą w strefie T. Reszta twarzy często ma cechy charakterystyczne skóry normalnej lub momentami skóry suchej.

Mając cerę mieszaną najlepiej sprawdzą się do mycia twarzy oliwki hydrofilne, czyli takie, które mają zdolność do przyłączania cząsteczek wody. Efektywnie usuwają makijaż oraz zanieczyszczenia bez obawy o nadmierne wysuszenie. Na oczyszczoną skórę warto zaaplikować lekki tonik, w celu przywrócenia PH skóry. Odżywianie i nawilżanie to jeden z najważniejszych etapów jeśli masz cerę mieszaną. Dobrym rozwiązaniem dla skóry mieszanej będzie krem nawilżający o lekkiej konsystencji, która nie obciąży strefy T, narażonej na przetłuszczanie i zatykanie porów. O każdej porze roku skóra narażona jest na promieniowanie UV. Warto używać kremów z filtrem UV przez cały rok, bowiem chronią skórę przed niekorzystnym działaniem słońca.

Cera tłusta – sprawdź, jaki to typ cery

Co wyróżnia skórę tłustą? Cechy charakterystyczne skóry tłustej to duże i widocznie rozszerzone pory, zwiększona aktywność gruczołów łojowych, powodująca nadmierne wydzielanie sebum szczególnie w strefie T, często występujące zmiany trądzikowe, zaskórniki i stany zapalne oraz późno pojawiające się zmarszczki.

W przypadku cery tłustej, pielęgnacja powinna skupiać się na dokładnym i mocniejszym oczyszczaniu skóry, jednak nie zapominajmy o prawidłowym nawilżeniu. Jej pielęgnacja powinna być oparta o lekkie formuły – niekomedogenne. Wśród kosmetyków szukamy tych ze składnikami, które zmniejszają produkcję sebum np. kwasy, jak salicylowy i glikolowy, cynk albo mocniejszy preparat z retinolem. Cera tłusta nie lubi zbyt agresywnych produktów dlatego istotne będzie, by składniki preparatów miały naturalne pochodzenie, co zmniejsza ryzyko podrażnień i nietolerancji.

Cera sucha – rozpoznaj ten typ cery

Skóra sucha często jest wrażliwa, odwodniona, nierówna i szorstka w dotyku, a na jej powierzchni widoczne są suche skórki. Co więcej może towarzyszyć uczucie ściągnięcia lub uczucie przesuszenia. Cera sucha starzeje się szybciej niż skóra tłusta, co zazwyczaj przejawia się w utracie gęstości i napięciu skóry, a także są widoczne zmarszczki. W przypadku suchej skóry nie ma problemów z zaskórnikami czy zatkanymi porami, ponieważ gruczoły łojowe mają zdecydowanie mniejszą aktywność niż skóra tłusta.

W pielęgnacji cery suchej duże znaczenie ma regularność i dobór odpowiednich produktów. Skóra sucha wyjątkowo narażona jest na promienie słoneczne, wiatr, ogrzewanie czy klimatyzacje, które powodują wysuszenie skóry. Wybierając kosmetyki do pielęgnacji suchej skóry, warto wybrać te, które zawierają kwas hialuronowy, peptydy, oleje lub masła roślinne. Nie tylko odżywiają skórę, ale także wspierają funkcjonowanie warstwy hydrolipidowej. Oprócz codziennej pielęgnacji, cerze suchej będą sprzyjać zabiegi nawilżające takie jak mezoterapia igłowa czy infuzja tlenowa. Skóra zostanie odżywiona, dotleniona i nawilżona.

Cera naczyniowa – jak o nią dbać?

Jak wygląda cera naczyniowa? Cera naczyniowa charakteryzuje się widocznymi naczynkami krwionośnymi. Oprócz rozszerzonych naczyń często występuje rumień oraz skłonność do pieczenia, a skóra jest dość cienka i wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych.

Oprócz podstawowej pielęgnacji, warto dodać serum z kwasem azelainowym czy laktobionowym oraz witaminą C, która działa uszczelniająco na naczynia krwionośne. Skóra naczyniowa wymaga szczególnej ochrony dlatego do codziennej rutyny należy dołożyć krem z SPF. Cerę naczyniową charakteryzują rozszerzone naczynka, jednak samymi kosmetykami nie da się ich zamknąć. Wówczas z pomocą przychodzi laser, dzięki któremu nie tylko zredukujemy rumień ale również zamkniemy większe naczynia.

Cera wrażliwa – dowiedz się, jak ją pielęgnować!

Cechą charakterystyczną skóry wrażliwej jest częste występowanie podrażnień, zaczerwienienia (np. podczas dotyku), swędzenia czy uczucia ściągnięcia skóry. Przyczyną tego stanu jest zazwyczaj naruszony płaszcz hydrolipidowy, co z kolei powoduje, że skóra jest cieńsza i reaguje negatywnie na promienie słoneczne, nagłe zmiany temperatury, suche powietrze, stres oraz wszelkie składniki aktywne w kosmetykach i preparatach. Każdy rodzaj cery może mieć cechy jakie ma cera wrażliwa. Mimo dużej wrażliwości i skłonności do reakcji alergicznych istnieje szereg zabiegów, które sprawdzą się na skórze wrażliwej. Delikatnym i skutecznym zabiegiem oczyszczającym przeznaczonym na różne rodzaje cery jest oczyszczanie wodorowe.

Cera trądzikowa – poznaj sposoby na jej leczenie

Ten rodzaj cery charakteryzują przede wszystkim zmiany zapalne, niedoskonałości w postaci grudek, wyprysków, zaskórników lub objawia się jako podskórne stany zapalne. Zazwyczaj cera trądzikowa jest skórą tłustą, bowiem nadaktywność gruczołów łojowych sprzyja powstawaniu zmian trądzikowych. Cera trądzikowa często powiązana jest z różnymi nietolerancjami pokarmowymi, stresem ale w głównej mierze to zaburzenia hormonalne wpływają na jej zły stan.

Niezwykle ważną kwestią dla osób z cerą trądzikową jest to aby dobierać produkty pielęgnacyjne niekomedogenne. Codzienna pielęgnacja powinna bazować na pielęgnacji skóry normalnej, jednak warto dodać kilka substancji aktywnych, które zredukują nadreaktywność gruczołów łojowych m.in niacynamid, kwas azelainowy, probiotyki. Skórę trądzikową należy traktować z odpowiednią ostrożnością, bowiem bardzo ważne jest jej nawilżanie i zadbanie o mikrobiom skóry, z drugiej strony chcemy redukować niedoskonałości mocniejszymi preparatami. W tym przypadku najlepiej skontaktować się ze specjalistą, który dobierze pielęgnacje indywidualnie dla cery problematycznej.

Dieta a typ skóry – porady Velvet Clinic

Dla zachowania zdrowej i promiennej skóry warto dostarczać wszystkiego co najlepsze naszemu organizmowi. Dieta oraz sposób odżywiania ma znaczący wpływ na procesy zachodzące w skórze oraz jej budowę. Niedobory oraz błędy żywieniowej w codziennej diecie z pewnością przełożą się na jakość skóry. W zależności jaki rodzaj skóry mamy, dieta powinna być dopasowana do potrzeb i problemów cery.

Na pojawienie się zmian trądzikowych mają wpływ przede wszystkim wahania hormonalne organizmu, jednak to dieta jest jednym z tych czynników, który determinuje stopień nasilenia trądziku. W przypadku skór trądzikowych niekorzystna jest dieta bogata w tłuszcze wysokoprzetworzone i produkty z wysokim indeksem glikemicznym.

Kluczem do zdrowo wyglądającej cery jest zróżnicowana dieta, w której znajdą się wszystkie składniki odżywcze oraz mikro i makroelementy. Również kwasy omega-3 są niezbędnym elementem zdrowego żywienia, a to za sprawą funkcji jaką pełnią – regeneracja, ujędrnienie i zapobieganie chorobom skóry. Wśród produktów, które warto jeść powinny znaleźć się ryby, warzywa i owoce sezonowe, jajka, dobrej jakości oliwy z oliwek, natomiast lepiej unikać chipsów, gotowych produktów, słodzonych jogurtów itp. Więcej informacji o wpływie diety na jakość skóry znajdziesz w poniższym artykule: https://www.velvetclinic.pl/wplyw-diety-na-skore-o-czym-warto-wiedziec/

 

Najnowsze wpisy

Napisz do nas