Jak wyszczuplić twarz? Porady i polecane zabiegi

jak wyszczuplić twarz

W dzisiejszych czasach smukła i szczupła twarz, podkreślone kości policzkowe to pragnienie wielu osób. Aby uzyskać ten efekt warto zastanowić się nad zabiegami poprawiającymi owal twarzy oraz jędrność skóry. Można uwydatnić kości policzkowe kwasem hialuronowym oraz popracować nad redukcją tkanki tłuszczowej zlokalizowanej na szyi potocznie nazywanej podwójnym podbródkiem.

Przyczyny zbyt tęgiej twarzy

Budowa i kształt twarzy uwarunkowane są zróżnicowaną etiologią. W przypadku okrągłej twarzy głównym problemem jest miejscowa otyłość determinowana genetycznie, choroby autoimmunologiczne czy zatrzymywanie wody w organizmie. Aby zwalczyć pojawianie się obrzęków niezbędne jest zadbanie o właściwe nawodnienie organizmu. Wraz z wiekiem dochodzi do wiotczenia mięśni twarzy. Regularne wykonywanie ćwiczeń w domu wzmacnia je i twarz wydaje się szczuplejsza.

Nadmiar tkanki tłuszczowej na twarzy – zadbaj o odpowiednią dietę

Geny determinują wygląd i rysy twarzy. Jednak bardzo ważnym elementem, który również ma ogromny wpływ na owal twarzy jest nasza waga. U osób borykających się z nadwagą, tkanka tłuszczowa gromadzi się nad oczami lub w okolicach policzków. Nadmiar tkanki tłuszczowej nagromadza się przez lata, dlatego ważnym elementem diety redukcyjnej jest rozsądne i niezbyt szybkie zrzucanie kilogramów. Warto zatem uzbroić się w cierpliwość, ponieważ gwałtowna utrata wagi może doprowadzić do jej powrotu. Co więcej, przy utracie tkanki tłuszczowej w okolicach twarzy często dochodzi również do utraty jędrności, skóra staje się wiotka, a zmarszczki bardziej widoczne. Już na etapie rozpoczęcia diety wskazane jest wykonywanie zabiegów poprawiających jędrność skóry i redukujących zmarszczki. Odpowiednio zbilansowana dieta i właściwie dobrany plan żywieniowy oraz prawidłowe nawodnienie organizmu, nie tylko wyszczupli twarz ale i poprawi kondycję skóry.

Optyczne wyszczuplenie twarzy

Zanim zdecydujemy, się na zabieg estetyczny z pomocą, mogą przyjść proste sposoby wyszczuplania twarzy zastosowane w zaciszu domowym. Odpowiednio dobrany makijaż oraz odpowiednie uczesanie optycznie poprawiają rysy twarzy.

Jak wyszczuplić twarz makijażem?

Najprostszym sposobem na optyczne wysmuklenie twarzy jest wykorzystanie odpowiednich trików makijażowych oraz dopasowanie właściwej fryzury. Jednym z kluczowych elementów w makijażu jest modelowanie twarzy za pomocą konturowania, które jest dostosowane do jej kształtu. Za pomocą kosmetyków kolorowych takich jak bronzer, rozświetlacz czy róż możemy skorygować niedoskonałości swojej twarzy, a uwydatnić kości policzkowe. Odpowiednie wykonturowanie brody, czoła, nosa i kości policzkowych za pomocą bronzera oraz nałożenie różu na policzki spowoduje, że twarz będzie wyglądać na szczupłą i promienną. Dodatkowo możemy zakryć korektorem cienie pod oczami, dzięki czemu uzyskamy efekt świeżego i wypoczętego spojrzenia. Efekt optycznego wysmuklenia twarzy możemy uzyskać również za pomocą odpowiedniej fryzury. Fryzjerskie triki to m. in. bob z wydłużonymi pasmami lub cieniowanie włosów. Niestety makijaż i fryzura nie są w stanie trwale wyszczuplić okrągłej twarzy. Gdy chcemy trwale poprawić wygląd twarzy z pomocą przychodzą zabiegi medycyny estetycznej.

Jak wyszczuplić twarz? Polecane ćwiczenia

Zanim zdecydujemy, się na zabieg estetyczny z pomocą, mogą przyjść proste sposoby, zastosowane w zaciszu domowym.

Trening mięśni twarzy:
Ćwiczenia mięśni twarzy powinien być poprzedzony właściwą rozgrzewką.
Przyjmij pozycję wyjściową na stojąco z wyprostowanymi plecami. Ćwiczenie rozgrzewające polega na dokładnym i wolnym wypowiadaniu samogłosek: 'a’, 'e’,i’, 'o’ -przez około 30 sekund każdej.

1. Rozluźnienie szczęki
Zacznij od odchylenia głowy do tyłu, następnie otwórz usta tak szeroko, jak to możliwe. Postań w tej pozycji przez 10 sekund, następnie powoli zamknij usta. Wykonaj 5 powtórzeń.
2. Wygładzenie czoła
Umieść palce (wskazujący i środkowy) obu rąk tuż nad linią brwi. Następnie z delikatnym uciskiem przesuń palce w górę, aż do czubka głowy. Ćwiczenie powtórz 5 razy na każdą ze stron.
3. Układanie ust w dzióbek
Aby wykonać ćwiczenie należy ułożyć usta w tzw. dzióbek i skupić się na zasysaniu wewnętrznej części policzków do środka jamy ustnej. Utrzymaj pozycję przez 10 sec, rozluźnij i wykonaj ćwiczenie ponownie kilka razy. Efektem serii wykonywanego ćwiczenia będzie między innymi uniesienie kącików ust.
4. Odchylanie głowy do tyłu
Ćwiczenie rozpocznij od położenia dłoni na mostku oraz zaciśnięcia ust, następnie powoli zacznij odchylać głowę do tyłu, tak aby oczy skierowane były ku górze. Utrzymuj pozycję przez około 30 sek. Ruch powtórz 5 razy.

Wyszczuplenie twarzy – możliwe metody

Wśród najczęściej wybieranych zabiegów w gabinecie kosmetologicznym są zabiegi mające na celu wyszczuplenie twarzy oraz ujędrnienie skóry. W zależności od stanu wyjściowego oraz ewentualnych przeciwwskazań, kosmetolog indywidualnie dobiera procedury zabiegowe. Obecnie na rynku jest szereg możliwości wyszczuplenia twarzy bez użycia skalpela. Najpopularniejszymi i jednocześnie najskuteczniejszymi zabiegami kosmetologicznymi są radiofrekwencja mikroigłowa, fala radiowa, laser wolumetryczny czy masaż endermologiczny. Efekt liftingu uzyskamy również korzystając z zabiegów medycyny estetycznej poprzez podanie kwasu hialuronowego np. w okolicę podbródka lub m.in. zabiegu lipolizy. Oczywiście, pacjenci również korzystają z chirurgii plastycznej. W przypadku wyszczuplania najczęściej wykonywane są zabiegi usunięcia poduszeczek tłuszczowych. Procedura ta, wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym. Innymi zabiegami są między innymi lifting całej twarzy lub liposukcja drugiego podbródka.

Wyszczuplanie twarzy za pomocą zabiegów medycyny estetycznej

Kiedy taki zabieg może okazać się potrzebny? Kiedy miękkie metody nie pomagają i wygląd twarzy cały czas nie jest zadowalający, na pomoc przychodzi lekarz medycyny estetycznej.

Jednym z częściej występujących problemów estetycznych jest podwójny podbródek. W przypadku modelowania podbródka tłuszczowego należy dobierać zabiegi tak, by obecna wewnątrz tkanka tłuszczowa uległa degradacji, a okalająca skóra nabrała jędrności i napięcia. Do zabiegów zwalczających nadmiar tkanki tłuszczowej w obrębie podbródka można zaliczyć między innymi lipolizę iniekcyjną, dzięki zabiegowi uzyskujemy efekt bardziej zarysowanej linii żuchwy. Ponad to w walce z lokalnym nadmiarem tkanki tłuszczowej świetnie sprawdza się wykorzystanie technologii prądu elektromagnetycznego wysokiej częstotliwości. Zabieg polega na doprowadzeniu do zmian metabolicznych w komórkach tłuszczowych co powoduje zmniejszenie ich objętości.

Wolumetria twarzy – jak wyszczuplić twarz z użyciem kwasu hialuronowego?

Wyszczuplaniem twarzy w gabinecie z użyciem kwasu hialuronowego zajmuje się lekarz. „Odchudzanie twarzy” uzyskujemy poprzez możliwość wypełnienia wskazanych partii, takich jak policzki czy kąciki ust . Zabieg modelowania kwasem hialuronowym wpływa korzystnie na rysy twarzy i jest dobrze tolerowany przez nasz organizm.

Na czym polega wolumetria twarzy? Zabieg ten pozwala skorygować i przywrócić właściwy wygląd twarzy tak, aby stała się ona młodsza i harmonijna. Kwas hialuronowy podany w okolicy policzków pozwala uwidocznić kości jarzmowe i zniwelować efekt okrągłej twarzy. Kwas hialuronowy utrzymuje się około 12 miesięcy.

Wyszczuplanie twarzy z wykorzystaniem toksyny botulinowej

W modelowaniu twarzy również sprawdzi się zabieg z użyciem preparatu, jakim jest botoks. Toksyna botulinowa zazwyczaj wykorzystywana jest w celu likwidacji zmarszczek, jednak innym jej zastosowaniem jest leczenie przykurczu mięśni np. bruksizmu, nadpotliwości. W celu wyszczuplenia i konturowania twarzy wstrzykiwana jest toksyna przy pomocy cienkiej igły w mięśnie żwacza.  Po podaniu botoksu następuje wyraźne złagodzenie owalu twarzy, a efekty zabiegu widoczne są przez około pół roku.

Jak wyszczuplić twarz – lipoliza iniekcyjna

W przypadku lokalnego nadmiaru tkanki tłuszczowej w okolicy podbródka świetnie sprawdzi się zabieg lipolizy iniekcyjnej. Polega on na podaniu w tzw. podwójny podbródek substancji, która odpowiedzialna jest za proces lipolizy czyli rozpad komórek tłuszczowych. Efekty widoczne są zwykle po 2-3 zabiegach jednak w niektórych przypadkach widoczne są już po jednym zabiegu.

Radiofrekwencja mikroigłowa wyszczuplający lifting twarzy

Jednym z najskuteczniejszych zabiegów odmładzających i liftingujących jest radiofrekwencja mikroigłowa. Radiofrekwencja mikroigłowa to połączenie dwóch znanych wcześniej technologii – fali radiowej i mikronakłuwania. Technologia ta działa jednocześnie na naskórek oraz głębokie warstwy skóry. RF mikroigłowa pobudza syntezę elastyny i kolagenu w skórze, co wpływa na minimalizowanie oznak starzenia. Po zabiegu skóra staje się jędrniejsza, a zmarszczki są zredukowane. Zabieg przyczynia się również do likwidacji drugiego podbródka, podniesienia policzków i redukcji cieni w okolicy oka. Zabieg radiofrekwencji mikroigłowej zapewnia długotrwały efekt odmłodzenia i ujędrnienia skóry.

Zabiegi wyszczuplające twarz – masaże

Jedną z najmniej inwazyjnych metod, która ma za zadanie wyszczuplenie twarzy i podkreślenie jej owalu jest masaż. Obecnie poznane techniki manualne oraz te wykorzystujące urządzenia m.in. masaż podciśnieniowy są nie tylko przyjemne w odczuciach, ale pozwalają dać widoczny, zadowalający efekt. Zabieg polega na stymulacji produkcji kwasu hialuronowego oraz kolagenu w skórze. Prowadzi to do minimalizacji oznak starzenia się skóry, redukcji drugiego podbródka, podniesienia powiek i podkreślenia policzków a tym samym wizualnego wyszczuplenia twarzy. Co więcej, mięśnie twarzy stają się rozluźnione, a jędrność skóry ulega poprawie. W konsekwencji możemy wyszczuplić twarz oraz zmniejszyć zmarszczki bez użycia inwazyjnych metod.

Wizyta w gabinecie medycyny estetycznej

Dobór odpowiedniego zabiegu i metody wykonywania jest kluczowe, aby uzyskać satysfakcjonujące efekty. Warto wybrać się do specjalisty-kosmetologa lub lekarza specjalizującego się z zakresu medycyny estetycznej, aby zabieg był dopasowany do potrzeb, wieku, jak również stanu zdrowia pacjenta. Właściwa terapia zabiegowa pozwoli spełnić oczekiwania i uzyskać lepszą jakość skóry, efekt wyszczuplenia twarzy czy uwydatnić kości policzkowe bez nieprzyjemnych i niechcianych powikłań. W Velvet Clinic mamy wyszkolony i doświadczony zespół profesjonalistów, którzy chętnie pomogą Ci w dobraniu odpowiedniej i indywidualnej procedury zabiegowej na twarz oraz ciało.

Najnowsze wpisy

Napisz do nas