Opadające powieki – co robić? Jaki zabieg wybrać?

Problem opadających powiek stanowi defekt kosmetyczny, który dla wielu kobiet jest uciążliwy. Czasem występuje również tylko na jednym oku. Można przez makijaż zniwelować ten efekt, jednak z biegiem czasu jest coraz poważniejszy i może ograniczać pole widzenia. Nadaje twarzy zmęczonego wyrazu i wielu osobom jednoznacznie kojarzy się ze starością. Opadająca powieka najczęściej wynika z rozluźnienia struktur włókien kolagenowych, w wyniku którego skóra traci elastyczność. Wskutek rozwoju medycyny estetycznej powstało lekarstwo na ten problem: zabiegi na opadające powieki. Dzięki nim twarz wygląda młodziej, a pacjenci odzyskują pewność siebie.

Jak wygląda opadająca powieka? Jak ją rozpoznać?

Opadająca powieka jest bardzo charakterystyczna. W jej wyniku oko sprawia wrażenie nie całkiem otwartego. Można odnieść wrażenie, że dana osoba nieustannie mruży oczy. Twarz wydaje się zmęczona. Górna powieka jest wyraźnie opadnięta w zewnętrznej części, zwykle poza linię rzęs, natomiast na dolnej widoczne są specyficzne marszczenia. Efekt opadania powiek wynika z osłabienia włókien kolagenowych przez zmniejszone wydzielanie kolagenu i elastyny przez fibroblasty, dlatego często oprócz niego wokół oczu występują zmarszczki – tak zwane kurze łapki. Ponadto w tej okolicy pojawiają się cienie pod oczami. Co istotne, zdarza się, że opadające powieki pogarszają pole widzenia – by dostrzec coś z boku pacjent musi odwrócić głowę, a by ujrzeć coś powyżej siebie – unieść brwi.

Przyczyny opadających powiek. Dlaczego opada powieka?

Przyczyny opadających powiek mogą być następujące:

  • W wyniku procesu starzenia wydzielanie kolagenu i elastyny spada, przez co zmniejsza się również ilość włókien kolagenowych, a ich struktury stają się luźniejsze. Stanowią one swego rodzaju rusztowanie, które podtrzymuje skórę całej twarzy. Włókna gwarantują jej napięcie, jednak czas trudno jest oszukać naturalnymi metodami. Proces starzenia najbardziej wyraźny jest w tych miejscach, w których skóra jest cienka, delikatna i znajduje się pod nią niewiele tkanki podskórnej – co dotyczy w szczególności górnej powieki.
  • Ponadto wydzielane jest coraz mniej kwasu hialuronowego, który zapewnia prawidłowe nawilżenie skóry. Inny proces to stopniowe wiotczenie mięśni, które również są istotne dla powiek. Stopniowo opadają tkanki czoła i brwi, co przekłada się na wygląd okolic oczu.
  • Opadająca powieka to nic innego jak nadmiar skóry, która straciła swoją jędrność. Skóra jest zbyt ciężka, przez co staje się wiotka.
  • Na to, kiedy zaczyna się opadanie powiek, które jest długotrwałym procesem, wpływ ma wiele czynników, w tym czynniki genetyczne. Ponadto palenie papierosów powoduje osłabienie skóry, podobnie jak zła pielęgnacja czy nieodpowiednia dieta.
  • Zdarza się jednak, że opadające powieki występują ze względu na predyspozycje genetyczne. Mogą być widoczne nawet u dzieci i młodzieży. Z biegiem lat problem może się pogarszać. Co więcej, uszkodzenia nerwów i choroby nowotworowe również mogą przyczynić się do powstawania opadającej powieki.

Zabiegi i sposoby na opadające powieki

Defekt opadających powiek nie jest nieodwracalny. Specjaliści z zakresu medycyny estetycznej proponują nowe rozwiązania, które przynoszą świetne efekty. Dzięki nim można podnieść opadające powieki i przywrócić zdrowy, młody wygląd.

Termolifting

To bezinwazyjny zabieg, którego celem jest przywrócenie skórze jędrności. Można go z powodzeniem wykonywać w okolicach oczu i świetnie się sprawdza w przypadku opadającej powieki i ujędrnienia całej twarzy. Urządzenie wykorzystuje nowatorskie rozwiązanie: promieniowanie podczerwone. Głowica emituje je po to, by w sposób stopniowy, jednolity i kontrolowany rozgrzać głębokie warstwy skóry właściwej. W ten sposób stymuluje włókna kolagenowe, które obkurczają się, przywracając jędrność. Po termoliftingu powstają również nowe struktury.

Przy pomocy tego zabiegu można nie tylko poprawić napięcie skóry powiek, ale także zredukować zmarszczki wokół oczu. Efekty są zauważalne już po pierwszym zabiegu, jednak zaleca się wykonanie całej serii, dzięki czemu rezultaty są trwalsze. To bezpieczne, skuteczne odmładzanie, wykorzystujące naturalną zdolność skóry do regeneracji. Zabiegi można wykonać na każdym typie cery, również na skórze opalonej, cały rok. Nie są również bolesne, a parametry ustawia się tak, by pacjent nie odczuł żadnego dyskomfortu.

Plastyka powiek górnych – blefaroplastyka

Innym rozwiązaniem jest plastyka powiek, czyli blefaroplastyka. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, w zależności od tego, które wyjście preferuje pacjent. Polega na usunięciu nadmiaru skóry, dając natychmiastowe efekty. W jego trakcie lekarz formuje powiekę od nowa, nadając jej odpowiedni kształt. Cięcie wykonuje się wzdłuż jej naturalnego załamania i tam też ukryte są niewielkie blizny po szyciu.

Nie należy traktować tego zabiegu jako poważnej operacji – trwa najczęściej niecałą godzinę i jest bezpieczny, a pacjenci wracają do domu tego samego dnia. Już w pierwszej dobie po zabiegu można korzystać z telefonu czy oglądać telewizję, natomiast po dziesięciu dniach większość pacjentów wraca do pracy po zdjęciu szwów.

Z plastyki powiek warto skorzystać w szczególności wtedy, gdy schorzenie ogranicza pole widzenie i obniża jakość życia, ale przyczyny estetyczne są naturalnym wskazaniem do poddania się zabiegowi. Rezultaty są długotrwałe: utrzymują się przeciętnie około 7-10 lat. Poprzedzenie plastyki powiek innymi zabiegami rewitalizującymi pozwala na rewelacyjne efekty, wyraźne odmłodzenie wizerunku i poprawę jakości skóry w okolicy oka.

Znamy sposoby na opadające powieki – Velvet Clinic

Jeśli widzisz, że opadanie powiek dotyczy także Ciebie, nie musisz się martwić. Możemy Ci zaproponować zabiegi na twarz, dzięki którym można podnieść powieki i odmłodzić okolice oczu. Nasz zespół składa się z wysoko wykwalifikowanych lekarzy i kosmetologów, którzy każdego dnia pomagają dziesiątkom kobiet i mężczyzn z podobnymi defektami. Wierzymy, że upływ czasu nie powinien być przeszkodą dla poczucia własnej atrakcyjności. Korzystamy z nowoczesnych, bezpiecznych metod i pracujemy na certyfikowanych, medycznych urządzeniach najwyższej klasy. Jeśli nie wiesz, które rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepsze, zachęcamy do konsultacji z naszymi specjalistami – dzięki temu będziemy mogli stworzyć konkretną strategię. Nie czekaj – zarejestruj się przez formularz kontaktowy już dziś!

Zabiegi rekomendowane

BLEFAROPLASTYKA

BLEFAROPLASTYKA

ULTRAFORMER III

ULTRAFORMER III

Chcesz pozbyć się opadających powiek?

Napisz do nas!