Przebarwienia na skórze twarzy i ciała. Jak się ich pozyć?

Urocze piegi to tylko jedna z form przebarwień na twarzy i ciele. Ciemniejsze punkty na skórze mogą przyjmować formę nie tylko pojedynczych kropek, ale też bardzo wyraźnych, nieestetycznych plam. W wyniku czego powstają przebarwienia? Co zrobić, żeby się ich pozbyć? Jaka pielęgnacja uchroni Cię przed ich wystąpieniem w przyszłości? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące przebarwień.

Jak rozpoznać przebarwienia skóry?

Przebarwienia to zmiany kolorytu widoczne na skórze w postaci plam różnych wielkości i o nieregularnym kształcie. Można rozpoznać je na pierwszy rzut oka, ponieważ mają ciemnobrązowy kolor (zawsze o kilka tonów ciemniejszy od naturalnego odcienia skóry). Do przebarwień zalicza się jednak nie tylko brązowe plamy, ale również piegi. Obok przebarwień wyróżniają się też odbarwienia. Te drugie można rozpoznać po jasnym kolorze (zawsze o kilka tonów jaśniejszym od naturalnego odcienia skóry).

Przyczyny powstawania przebarwień

Przebarwienia na skórze mogą powstawać z wielu przyczyn i w różnych okresach życia. Najczęściej jednak dotykają kobiet po 40 roku życia ze względu na ścisły związek występowania przebarwień z funkcjonowaniem hormonów. Za barwę ludzkiej skóry, włosów i oczu odpowiada melanina – barwnik gromadzący się w najgłębszej warstwie naskórka – i melanocyty. Ich produkcję aktywuje promieniowanie ultrafioletowe, czyli m.in. światło słoneczne. W procesie biorą też udział hormony wytwarzane przez jajniki (estrogen i progesteron), tarczycę, przysadkę mózgową i nadnercza. Jeżeli istnieje zaburzenie w pracy któregokolwiek z tych organów, może dojść do wytworzenia się przebarwień skórnych. Do najczęstszych przyczyn wystąpienia przebarwień zalicza się:

  • nadmierną ekspozycję na słońce,
  • brak stosowania filtrów ochronnych,
  • stosowanie niektórych światłouczulających substancji i ziół,
  • stosowanie wybranych leków (niektóre leki wykazują skutki uboczne w formie przebarwień),
  • zaburzenia hormonalne wynikające z nieprawidłowego funkcjonowania poszczególnych narządów,
  • stosowanie antykoncepcji hormonalnej,
  • menopauzę,
  • ciążę.

Przebarwienia nie powstają wyłącznie w wyniku nadprodukcji hormonów. Mogą być również konsekwencją stanu zapalnego. W przypadku np. trądziku czy kontaktowego zapalenia skóry dochodzi do miejscowego pobudzenia melanogenezy i hiperpigmentacji.

Gdzie mogą powstawać przebarwienia?

Umiejscowienie przebarwień bardzo dużo mówi o przyczynie ich powstania. Zmiany hormonalne (patologiczne, ale też wynikające z ciąży) występują najczęściej na:

  • czole,
  • policzkach,
  • wokół ust.

Z przebarwieniami można jednak również spotkać się w innych miejscach. Genetycznie warunkowane piegi bardzo często pojawiają się na ramionach, dekolcie, ramionach czy karku. Mogą zresztą wystąpić w każdym rejonie skóry, który poddaje się ekspozycji na słońce. Plamy spowodowane nadużywaniem kąpieli słonecznych przyczyniają się także do np. powstawania zmian starczych na dłoniach. Przebarwienia, za które odpowiadają stany zapalne, mogą zaś wystąpić w dowolnym miejscu na ciele, które wcześniej dotknięte zostało tym procesem.

Rodzaje przebarwień skóry

Przebarwienia można podzielić na:

  • piegi – skóra twarzy oraz ciała pokryta piegami, czyli drobnymi przebarwieniami, których kolor pogłębia słońce, warunkowana jest genetycznie. Najczęściej występuje u osób o jasnej karnacji i z włosami w kolorze blond lub rudym;
  • plamy soczewicowate – nieregularne w kształcie, płaskie lub lekko wypukłe, o żółtobrunatnym lub brązowym odcieniu występują zwłaszcza na twarzy, dłoniach, plecach i dekolcie. Związane są z wiekiem i naturalnym starzeniem skóry lub pojawiają się z powodu słońca, a właściwie zbyt długiego na nim przebywania. O ile tych pierwszych nie sposób się pozbyć, o tyle drugie mogą samoistnie znikać po ograniczeniu ekspozycji na promieniowanie UV;
  • ostuda (melasma) – nieregularne, brązowe przebarwienia na twarzy, koncentrujące się przede wszystkim na czole, policzkach i nad górną wargą. Ostuda najczęściej dotyka kobiet w wieku rozrodczym. Jest formą zmian hormonalnych;
  • przebarwienia pozapalne – pojawiają się w miejscu po stanie zapalnym, np. trądziku, urazie, atopowym zapaleniu skóry, reakcji alergicznej. Częściej dotykają osób z ciemną karnacją.

Jak usunąć przebarwienia na twarzy, ciele – zabiegi i inne sposoby

Przebarwienia na twarzy i ciele nie zawsze dodają uroku. Plamy na skórze, zwłaszcza jeżeli pojawiają się w krótkim czasie, mogą budzić niepokój i stać się powodem niepewności co do własnej urody. Na szczęście istnieje wiele metod na walkę z miejscową kumulacją barwnika. Wiele mało inwazyjnych można nawet przeprowadzić w domowym zaciszu.

Domowe sposoby na przebarwienia

Przekazywane z pokolenia na pokolenie domowe sposoby na przebarwienia pozwalają wierzyć, że plamy powstające z powodu nadmiaru melaniny to problem funkcjonujący od bardzo dawna. Jakie domowe zabiegi mogłaby polecić Ci babcia?

  • Rozjaśniający tonik z cytryny – to jedna z najprostszych metod. Cytryna bogata w kwasy ma właściwości rozjaśniające. Wystarczy dwa razy dziennie przecierać twarz jej sokiem.
  • Maseczka z sody oczyszczonej – soda pozwala nie tylko na rozjaśnienie, ale też oczyszczanie. Świetnie sprawdzi się więc w przypadku skóry skłonnej do stanów zapalnych i wyprysków. Maseczkę wykonuje się poprzez wymieszanie wody z sodą. Następnie miksturę należy nałożyć na miejsca dotknięte nadmiarem melaniny na 10 minut.
  • Maseczka z ogórka – rozjaśnianie, nawilżanie, odżywienie – ogórek pozytywnie wpływa na skórę na wiele sposobów. By skorzystać z jego naturalnej mocy, wystarczy zetrzeć go na tarce, wymieszać z kilkoma kroplami soku z cytryny i takim specyfikiem pokryć zmienioną skórę. To jedna ze skuteczniejszych domowych metod, jeżeli chodzi o przebarwienia na twarzy.

Profesjonalny krem na przebarwienia

W sklepach znaleźć można bogatą ofertę kosmetyków polecanych do redukcji przebarwień na twarzy i innych częściach ciała. Kremy na problemy barwnikowe zazwyczaj posiadają w składzie kwas azelainowy, kwas witaminy A, kwasy owocowe, kwas kojowy, lumicinol, witaminę C, hydrochinon i/lub arbutynę. Substancje te zaangażowane są w proces powstawania melaniny na jego różnych etapach, co pozwala na skuteczne usunięcie lub redukcję przebarwień. Efektywny krem może bazować także na składnikach naturalnych– wyciągach z ogórka, cytryny (i innych cytrusów), porzeczki oraz pietruszki. Działanie kosmetyków na przebarwienia obserwuje się jednak wyłącznie przy ich regularnym stosowaniu przez dłuższy czas.

Peelingi chemiczne

Peeling chemiczny polega na nałożeniu na skórę aktywnej substancji chemicznej (jednej lub wielu) o działaniu złuszczającym. W zależności od wybranego zabiegu specyfik może działać wyłącznie na wierzchnią warstwę naskórka lub wnikać głębiej w komórki. Korzystanie z profesjonalnych zabiegów w pierwszym etapie może wiązać się z dyskomfortem w postaci wyłuszczania się przebarwień, jednak w dłuższej perspektywie pozwala na regenerację skóry z rewelacyjnymi efektami. Właściwie dobrane preparaty pozostawiają skórę gładką, nawilżoną, bez zmarszczek i przebarwień.

Laserowe usuwanie przebarwień

Działanie laserem na przebarwienia to jedna z najskuteczniejszych metod walki z ciemniejszymi plamami na skórze ze względu na czas, ponieważ efekty zauważalne są już po pierwszej sesji. Zabiegi na twarz powtarza się co cztery tygodnie, a one same nie powodują dyskomfortu i nie wymagają okresu rekonwalescencji. Co więcej, usunięcie plam pigmentacyjnych przy zastosowaniu lasera jest możliwe niezależnie od przyczyny powstania przebarwień (pomaga nawet na plamy starcze). Jak to działa? Wiązka laserowa pochłaniania jest przez barwnik skóry, gdzie dochodzi do procesu fototermolizy. Laser „znajduje” komórki zbyt bogate w barwnik i je likwiduje. Początkowo przebarwienia mogą ściemnieć, jest to jednak naturalna reakcja organizmu – z czasem następuje złuszczanie, a skóra odzyskuje swój naturalny kolor.

Jak zapobiegać powstawaniu przebarwień?

Przebarwienia na twarzy i ciele najczęściej intensyfikują się pod wpływem słońca. Nawet jeżeli podłożem wystąpienia plam są choroby skóry, czy kwestie złej pracy jajników etc., to bez stymulacji melatoniny promieniowaniem UV, potrafią być one ledwie widoczne. Właśnie dlatego podstawową metodą zapobiegawczą, jeżeli chodzi o kształtowanie się ciemnych plam, są kosmetyki z odpowiednim filtrem SPF, ograniczającym promieniowanie słoneczne, a właściwie jego skutki. Odpowiednio zabezpieczona skóra to też skóra, która wolniej się starzeje. Jednocześnie warto pamiętać, by kosmetyki chroniące przed słońcem, dostosowywać do posiadanej cery i smarować się nimi co 2-3h. Niewłaściwie dobrane specyfiki mogą przyczyniać się do zapychania porów i tworzenia stanów zapalanych, na których skutek również powstają przebarwienia.

Skorzystaj z zabiegów Velvet Clinic i pożegnaj przebarwienia na twarzy i ciele

Naturalne procesy starzenia się komórek, przebarwienia pozostałe po ciąży, a nawet piegi – wiemy, że choć problem zmian na skórze może przybierać różne formy, to często wywołuje te same silne emocje. Osoby dotknięte przebarwieniami stają się wycofane i nieśmiałe. W Velvet Clinic dobierzemy zabieg dostosowany do Twoich potrzeb, który pozwoli Ci nie tylko usunąć plamy na twarzy i ciele, ale przede wszystkim odzyskać pewność siebie. Skontaktuj się z nami, a opowiemy Ci o różnych możliwościach, umówimy na spersonalizowany zabieg i wskażemy sposoby na ochronę przed przebarwieniami w przyszłości. Jesteśmy do Twojej dyspozycji.

Zabiegi rekomendowane

Usuwanie przebarwień

Usuwanie przebarwień

PH FORMULA

PH FORMULA

Chcesz pozbyć się przebarwień?

Napisz do nas!