Rozpuszczanie kwasu hialuronowego – w jakich sytuacjach warto je rozważyć?

rozpuszczanie kwasu hialuronowego

W medycynie estetycznej istnieje wiele zabiegów, które mają za zadanie poprawić nasz wygląd lub trochę cofnąć czas. W przypadku kwasu hialuronowego mamy to szczęście, że nieprawidłowo podany – możemy rozpuścić. Nie jest to natomiast takie proste. Wymaga wiedzy i doświadczenia, ponieważ podając specjalny enzym, tzw. hialuronidazę, rozpuszczamy nie tylko podany kwas hialuronowy, lecz także ten naturalnie występujący w organizmie człowieka.

Zawsze podkreślamy, jak ważne jest sprawdzenie miejsca, do którego chcemy się udać w celu powiększenia ust kwasem hialuronowym czy wykonania wolumetrii. Tylko lekarze wykonujący zabiegi z zakresu medycyny estetycznej są w stanie pomóc w przypadku nieprawidłowego podania kwasu hialuronowego. Niestety niewiele osób o tym wie.

Kwas hialuronowy – skutki nieumiejętnego podania można odwrócić

Usieciowany kwas hialuronowy trzyma się w skórze 6-12 miesięcy, ponieważ jako cząsteczka wiąże wodę w skórze dając efekt wypełnienia. Po niefortunnym podaniu kwasu hialuronowego do żyły bądź tętnicy, szczególnie przez osoby bez wykształcenia medycznego, może wystąpić zagrażająca martwica skóry. Wtedy liczy się czas podania hialuronidazy by odwrócić skutki zaczopowania naczynia, dlatego warto zwracać uwagę na BEZPIECZEŃSTWO ZABIEGU.

Zabieg rozpuszczania kwasu hialuronowego to ostateczność, którą trzeba rozważyć, jeżeli Pacjentowi grozi martwica skóry.

Rozpuszczanie kwasu hialuronowego – hialuronidaza i jej działanie

Rozpuszczanie kwasu hialuronowego to zabieg, który można wykonać w przypadku źle podanego kwasu hialuronowego lub przemieszczenia się kwasu i jego migracji w inne tkanki do przestrzeni pozakomórkowej (tak też się może zdarzyć).

Często obserwujemy dziewczyny po zabiegu powiększania ust, gdzie w tym samym dniu usta miały idealną wielkość i kształt, natomiast nikt nie poinformował ich, że preparat musi nabrać wody i usta będą znacznie większe. Wtedy idealnym rozwiązaniem po zejściu obrzęku jest podanie niewielkiej ilości hialuronidazy. Substancja rozpuszczająca jest podawana bezpośrednio w miejsce, z którego chcemy usunąć nadmiar kwasu hialuronowego. Może to powodować niewielkie obrzęki, które miną po ok. 24h.

Wskazania do zabiegu

Przede wszystkim wskazaniem jest nieumiejętne podanie kwasu hialuronowego w dowolną okolicę twarzy w postaci wypełniacza. W medycynie estetycznej podania hialuronidazy są zabiegiem często stosowanym w celu rozpuszczenia kwasu, który migrował poza obszar podania, został podany w zbyt dużej ilości lub kwas został podany w naczynie, czyli żyłę bądź tętnicę i jest podejrzenie martwicy (co początkowo wygląda na formowanie ropnia). Tutaj trzeba działać szybko, by odwrócić efekty działania kwasu hialuronowego.

Bezwzględne wskazania do zabiegu

Szczególnym przypadkiem, kiedy wręcz nakazuje się użycie hialuronidazy, jest podejrzenie martwicy skóry, której skutki mogą okazać się nieodwracalne. Decyzję o rozpuszczeniu kwasu z zastosowaniem hialuronidazy podejmuje lekarz, który dokładnie zna anatomię i jest w stanie za pomocą cienkiej igły podać preparat w konkretne miejsce.

Martwica skóry następuje w bardzo szybkim czasie od iniekcji obcych substancji. Po nieprawidłowym podaniu kwasu hialuronowego mogą wystąpić zaburzenia widzenia, co należy bardzo szybko skonsultować ze specjalistą. Często trafiają się pacjentki, które miały zbyt płytko podany preparat i prześwituje on przez śluzówkę lub preparat był wątpliwej jakości i wytworzyły się ziarniniaki.

Zabieg z wykorzystaniem kwasu hialuronowego powinien być wykonywany jedynie przez wykwalifikowanego lekarza, ponieważ ryzyko wystąpienia działań niepożądanych jest bardzo wysokie. Wtedy liczy się czas reakcji.

Czy hialuronidazę można podać od razu czy należy zaczekać?

W przypadku podejrzenia martwicy hialuronidazę powinno podać się natychmiast. Hialuronidaza należy do grupy enzymów, które powodują rozpad cząsteczek kwasu hialuronowego. W przypadku osób, które zaraz po zabiegu powiększania ust obawiają się ich wielkości, zalecamy wstrzymać się około dwóch tygodni – po to, aby kwas hialuronowy zdążył się ułożyć. Dopiero wtedy można ocenić ostateczny efekt i ewentualnie podjąć decyzję o rozpuszczeniu. W medycynie estetycznej potrzebny jest czas, by wszystko się wygoiło i zszedł obrzęk.

Jak przygotować się do zabiegu?

Zabieg nie wymaga specjalnego przygotowania. Przed przystąpieniem do wykonania zabiegu lekarz zaczyna od wykonania próby uczuleniowej, ponieważ podanie hialuronidazy może indukować wystąpienie reakcji alergicznej.

Zabiegi z wykorzystaniem hialuronidazy są mało inwazyjne, a w miejscu planowanego zabiegu mogą wystąpić tylko niewielkie obrzęki, które miną w przeciągu 2-3 dni.

Jak wygląda rozpuszczanie kwasu hialuronowego? Przebieg zabiegu

Moda rozpuszczania kwasu hialuronowego nastała po zmianach technik, którymi pracują lekarze wykonujący zabiegi z zakresu medycyny estetycznej oraz preparatów, które niekoniecznie wchłaniają się po ok. 6-12 miesiącach i są raczej formą „implantów” w skórze.

Jak wygląda sam zabieg? Jest dość krótki. Najpierw lekarz wykonuje próbę uczuleniową, która wyklucza nam ewentualne alergie na podany enzym, czyli hialuronidazę. Zazwyczaj enzym podaje się w okolicę przedramienia i obserwuje się, czy występuje jakakolwiek reakcja miejscowa (choć może też wystąpić ogólnoustrojowa). Zazwyczaj osoby uczulone na jad owadów błonkoskrzydłych są bardziej narażone na wystąpienie reakcji alergicznej. Gwałtowna reakcja alergiczna wyklucza pacjenta z wykonania zabiegu. Aktywne infekcje są również przeciwwskazaniem do zabiegu. Źle kontrolowane choroby przewlekłe (np. nadciśnienie tętnicze) będą również powodem, dla którego lekarz odmówi rozpuszczenia kwasu hialuronowego.

Efekty podania hialuronidazy

Efekt działania hialuronidazy jest natychmiastowy, ale często współistnieje z dość dużym obrzękiem, który ustępuje po ok 2-3 dniach. W zależności od użytego kwasu hialuronowego i tego, czy chcemy rozpuścić go całkowicie, dobierane są dawki enzymu. W przypadku rozpuszczania tylko części preparatu podaje się niewielkie dawki hialuronidazy co 10-14 dni. Często jeden zbieg wystarcza, natomiast jest to bardzo indywidualna kwestia. Po podaniu hialuronidazy Pacjent jest w stałym kontakcie w lekarzem, ponieważ często potrzebne jest włączenie farmakoterapii.

Powiększanie ust czy wypełnianie zmarszczek powinien wykonywać lekarz

Wypełniając usta, policzki czy zmarszczki kwasem hialuronowym jesteśmy w stanie poprawić wygląd naszej twarzy, ale oddając się w nieodpowiednie ręce, możemy nabawić się powikłań, których konsekwencje mogą być poważne.

W Velvet Clinic wykonujemy zabiegi rozpuszczania kwasu hialuronowego. Nie jest to jednak nasz kultowy zabieg, dlatego zanim zdecydujesz się powiększyć usta czy wypełnić zmarszczki, sprawdź miejsce oraz rodzaje preparatów, które są używane w zabiegach. Pamiętaj, by przede wszystkim był to lekarz! To zabiegi, które mają nas upiększyć, dlatego warto oddawać się w ręce specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w medycynie estetycznej.

Najnowsze wpisy

Napisz do nas