Rozstępy. Przyczyny, zabiegi, domowe sposoby

Problem zmian o charakterze rozstępów jest przypadłością dotykająca osób różnej płci i w różnym wieku, jednakże najczęściej występuje wśród kobiet, stanowiąc defekt wizualny i estetyczny. Rozstępy powstają w wyniku patologii włókien kolagenowych i elastynowych. Zazwyczaj pojawiają się przy gwałtownej zmianie wagi i są widoczne jako nieestetyczne blizny. Problem ten w szczególności dotyka kobiet w ciąży.

Czy można pozbyć się rozstępów? Dzięki rozwojowi branży medycznej i technologii kosmetologicznej istnieją różne sposoby usuwania rozstępów. Dobór odpowiedniego zabiegu gwarantuje nam sukces w ich zwalczaniu. Natomiast odpowiednia dieta, aktywność fizyczna i pielęgnacja stanowią profilaktykę w walce z rozstępami.

Co to są rozstępy?

Rozstępy są widocznymi zmianami skórnymi o charakterze blizny powstałymi na skutek wzmożonego rozciągania się skóry oraz pod wpływem zaburzeń hormonalnych. Z medycznego punktu widzenia rozstępy to układ wrzecionowatych pasm o przebiegu równoległym do osi pionowej ciała. W obrazie mikroskopowym są uszkodzeniem sieci włókien kolagenowych i elastynowych, które odpowiadają za jędrność, elastyczność i napięcie skóry. W skutek ich powstawania dochodzi do spłaszczenia granicy skórno-naskórkowej i zaburzenia struktury tkanki.

Jak powstają rozstępy?

Przyczyny powstawania rozstępów są różnorodne. Z reguły największy wpływ na ich tworzenie ma mechaniczne rozciągnie włókien kolagenowych. Istotne są także predyspozycje genetyczne, stany fizjologiczne (gwałtowny przyrost masy ciała) oraz obecność chorób.

Pierwszym symptomem świadczącym o powstawaniu tego typu zmian strukturalnych są zapalne smugi o układzie prostopadłym w kierunku do napięcia skóry. Rozróżniamy dwie fazy powstawania rozstępów:

  1. Faza zapalna
  2. Faza zanikowa (tzw. dojrzewania)

W pierwszej kolejności niedojrzałe rozstępy przybierają barwę sino-czerwoną. Faza zapalna trwa od 12 do 24 miesięcy. W obrębie skóry właściwej zachodzą biochemiczne zmiany w obszarze wrzecionowatych pasm. W fazie tej utrzymuje się miejscowy stan zapalny, nieznaczny obrzęk oraz rozszerzenie naczyń krwionośnych z wewnętrznym naciekiem limfocytarnym, któremu towarzyszy zniekształcenie i uszkodzenie włókien tkanki łącznej. Na skutek aktywacji komórek żernych i komórek tucznych następuje wzmożone wydzielanie elastazy – enzymu rozkładającego włókna elastyczne. Na obszarach dotkniętych rozstępami skóra ulega ścieńczeniu i minimalnie traci elastyczności, a wrzecionowate pasma degradacji struktury. Dodatkowo może być odczuwalny lekki świąd. Najlepiej w tej fazie udać się do specjalisty by zacząć ich redukcję za pomocą zabiegów.

Faza zanikowa charakteryzuje się wygaszeniem markerów stanu zapalnego, wyciszeniem i zmianą barwy na perłowo-białą. Skóra w obrębie rozstępów traci właściwości mechaniczne, staje się cienka, linijne pasma ulegają spłaszczeniu lub delikatnemu wklęśnięciu i pomarszczeniu. W dotyku są wyczuwalne jako nierówność skóry. Wyraźnie zmniejsza się ilość komórek odpowiadających za zabarwienie skóry – melanocytów, co prowadzi do miejscowego rozjaśnienia.

Gdzie najczęściej pojawiają się rozstępy ?

Umiejscowienie rozstępów ma związek z ich etiologią. W zależności od płci obejmują one różne obszary ciała. U mężczyzn zazwyczaj są to plecy i barki, natomiast u kobiet pojawiają się często na brzuchu i piersiach (w okresie ciąży) jak również na obszarze bioder, wewnętrznej stronie ud i pośladków, rzadziej w okolicy łydek.

Przyczyny powstawania rozstępów

Do najczęstszych przyczyn i czynników pojawienia się rozstępów należą:

  • predyspozycje genetyczne,
  • gwałtowny wzrost i rozciąganie się skóry podczas okresu dojrzewania,
  • ciąża,
  • otyłość i szybka zmiana masy ciała,
  • szybki i nadmierny rozrost masy mięśniowej np. u osób uprawiających aktywność fizyczną,
  • leki,
  • zaburzenia hormonalne (zaburzenia kortyzolu),
  • choroby przewlekłe,
  • stres,
  • nieodpowiednia dieta,
  • niska aktywność fizyczna,
  • nieodpowiednia dbałość o skórę,
  • spożywanie małej ilości wody.

U kogo najczęściej pojawiają się rozstępy?

Rozstępy dotyczą najczęściej kobiet w ciąży, młodych osób w okresie dojrzewania i intensywnego wzrostu oraz osób uprawiających sport. Powstawaniu rozstępów sprzyjają również nieodpowiednia dieta predysponująca do szybkiego przyrostu masy ciała i rozciągania się skóry, uboga w składniki niezbędne do syntezy kolagenu i elastyny. Brak odpowiedniej pielęgnacji skóry, niedostateczna ochrona przed nadmierną utratą nawilżenia predysponują do spadku elastyczności tkanki oraz wpływają na strukturę skóry.

Rozstępy. Przyczyny, zabiegi, domowe sposoby

Jak usunąć rozstępy?

Rozstępy stanowią często wizualny defekt kosmetyczny. Należy pamiętać, że im wcześniej zostaną podjęte kroki, by pozbyć się blizn i zapobiegać ich tworzeniu, tym lepszy uzyskamy efekt terapeutyczny. Najlepiej rozpocząć zabiegi, gdy rozstępy są niedojrzałe i znajdują się w fazie zapalnej. Dzięki szerokim możliwościom zabiegów współczesnej medycyny estetycznej i kosmetologii metody walki z rozstępami dają coraz lepsze rezultaty i sprawiają, że są one mniej widoczne, a skóra odzyskuje swoją elastyczność.

Wśród zabiegów z kosmetologii estetycznej największą skuteczność wykazują terapie łączone. Zastosowanie kombinacji procedur pozwala osiągnąć satysfakcjonujące efekty terapii. Wybór właściwego zabiegu ma ogromne znaczenie gdyż jest szeroki wachlarz metod przeciwdziałających rozstępom:

IPIXEL

Jest laserem frakcyjnym ablacyjnym, wykorzystywanym do usuwania rozstępów. Laser ten przenika w głąb skóry powodując w niej kontrolowane, kolumnowe uszkodzenia, dzięki czemu następuje całkowita przebudowa oraz stymulacja procesów regeneracyjnych i synteza włókien kolagenowych. Terapia z użyciem iPixel to idealne rozwiązanie dla osób posiadających dojrzałe, trudne do usunięcia rozstępy. Zabieg ten w znaczący sposób wyrównuje uszkodzoną strukturę skóry oraz ujednolica koloryt.

Dermapen 4.0

W walce z rozstępami wykorzystywana jest również mezoterapia mikroigłowa. Kontrolowane mikrouszkodzenia w skórze powodują uwolnienie czynników wzrostu i intensywną stymulację fibroblastów w wyniku czego dochodzi do poprawy elastyczności i wyrównanie powierzchni skóry. Podczas zabiegu wykorzystuje się również koktajle zawierające substancje takie jak retinaldehyd, pzeciwutleniacze, peptydy i witaminy, które dają jeszcze lepsze efekty terapeutyczne.

Fibryna i osocze

Kolejnym skutecznym zabiegiem usuwania rozstępów jest terapia z użyciem fibryny PRF i osocza bogatopłytkowego PRP pozyskiwanych z własnej krwi obwodowej. Czynniki wzrostu zawarte w PRF i PRP powodują namnażanie i dojrzewanie komórek naskórka, pobudzają mikrokrążenie oraz wzmagają syntezę fibroblastów, włókien elastynowych i kolagenowych oraz powodują angiogenezę, czyli powstawanie nowych naczyń krwionośnych. Zabieg ten najlepiej sprawdzi się w terapii łączonej z innymi technologiami takimi jak Dermapen czy iPixel.

Clearlift

Innym, skutecznym rozwiązaniem w redukcji niedojrzałych rozstępów jest laser frakcyjny nieablacyjny, będący alternatywą dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na długi czas rekonwalescencji. W wyniku działania lasera powstają mikrouszkodzenia w skórze właściwej powodując tym samym obkurczenie włókien kolagenowych i stymulację nowych. Oczywiście w zależności od stanu wyjściowego rozstępów możemy łączyć zabiegi laserem nieablacyjnym z ablacyjnym.

Clearskin

To najnowszy laser nieablacyjny, który powoduje termiczne mikrouszkodzenia w skórze, co prowadzi do regeneracji tkanki łącznej oraz powoduje syntezę kolagenu. Włókna kolagenowe obkurczają się i wzmacniają. Terapia z użyciem Clearskin uelastycznia skórę i widocznie redukuje rozstępy.

Laser frakcyjny CO2

Laser frakcyjny CO2 jest laserem medycznym wykorzystywanym przez lekarza. Zabieg polega na tworzeniu wielu, małych lecz głębokich otworów w skórze w wyniku albacyjnej fototermolizy. Światło lasera działa nie tylko na poziomie naskórka, ale również na głębokie warstwy skóry. Zabieg doskonale sprawdza się w przypadku dojrzałych rozstępów, które są mocno widoczne na powierzchni skóry.

Domowe sposoby na rozstępy

Należy pamiętać, że kluczem do osiągnięcia gładkiej i jędrnej skóry jest odpowiedni proces pielęgnacji. Ryzyko powstawania rozstępów na brzuchu wzrasta zwłaszcza w okresie ciąży, dlatego warto stosować kosmetyki zawierające w swoim składzie:

  • związki krzemu,
  • wąkrotę azjatycką,
  • wyciąg z soi,
  • witaminy.

Substancje te stymulują fibroblasty i aktywują syntezę kolagenu. Warto również pamiętać o pobudzeniu mikrocyrkulacji skórnej. W tym przypadku świetnie sprawdza się szczotkowanie na sucho. Oprócz poprawy krążenia, szczotkowanie skutecznie ujędrnia i wygładza skórę. Innym domowym sposobem na stymulację skóry jest użycie peelingu zawierającego składniki aktywne. Warto jednak pamiętać, że są to działania profilaktyczne, wspomagające profesjonalną terapię zabiegową. Rozstępy uwarunkowane są genetycznie, więc nie jesteśmy w stanie im zapobiec.

Jak zapobiegać rozstępom?

Ważne jest aby być świadomym swojego ciała i wpływu różnych czynników na jakość naszej skóry. Zapobieganie pojawieniu się rozstępów nie zawsze daje gwarancję na to, że ich nie będzie jednak często i w skuteczny sposób można zminimalizować ryzyko ich powstawania. Wśród działań profilaktycznych poprawiających elastyczność i wygląd naszej skóry są:

  • pielęgnacja skóry w okresie ciąży jak i przed poprzez stosowanie właściwych preparatów pielęgnacyjnych. Kosmetyki, w których zawarte są składniki aktywne wpływają znacząco na gładkość i jakość skóry.
  • istotnym działaniem jest utrzymywanie prawidłowej masy ciała. Nagłe zmiany wagi powodują rozciąganie skóry i powstawanie rozstępów. Rozstępy znacznie rzadziej występują u osób, które mają zbilansowaną dietę bogatą m.in w witaminę C, niezbędna do syntezy kolagenu.
  • regularna aktywność fizyczna znacząco wpływa na skórę. Elastyczność skóry jest zachowana, a po ciąży skóra z łatwością wraca do poprzednich kształtów.
  • sucha skóra, w której są małe ilości kolagenu i elastyny jest bardziej narażona na działania sprzyjające powstawaniu rozstępów dlatego bardzo ważne jest właściwe nawodnienie organizmu i nawilżenie w skórze poprzez picie dużej ilości wody.
  • wspomagająco będą również działać masaże np. za pomocą szczotkowania na sucho jak również peelingi ziarniste i chemiczne m.in. z dodatkiem kwasu glikolowego.

Zabiegi na rozstępy w Velvet Clinic

Domowe metody świetnie sprawdzą się jako profilaktyka rozstępów jak również zapewnią, że nasza skóra będzie w dobrej kondycji. Gdy jednak niechciane rozstępy pojawią się na naszym ciele, warto pamiętać by jak najszybciej pozbyć się ich poprzez zabiegi jakie oferuje medycyna i kosmetologia estetyczna, by móc cieszyć się gładką i piękną skórą. Serdecznie zapraszamy na profesjonalne konsultacje i indywidualnie dobrane zabiegi do Velvet Clinic.

Zabiegi rekomendowane

iPixel

iPixel

Dermapen

Dermapen

Clear Lift

Clear Lift

Chcesz pozbyć się rozstępów?

Napisz do nas!