Rozszerzone i popękane naczynia krwionośne – metody leczenia

Wiele osób zauważa u siebie występowanie czerwonych lub fioletowych rozszerzonych naczyń krwionośnych, które fachowo określa się mianem teleangiektazji, a potocznie zwane są „pajączkami”. Mogą występować na twarzy, nogach lub innych częściach ciała. Należą do najczęściej występujących zmian naczyniowych. Wpływ na ich powstawanie ma wiele czynników. W rezultacie rozszerzone naczynia prześwitują przez naskórek, stanowiąc uciążliwy defekt kosmetyczny, a z czasem mogą prowadzić do żylaków. Problem ten dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn w różnym wiek. Osiągnięcia medycyny estetycznej pozwalają pozbyć się pajączków i nadać skórze jednolitego wyglądu. By jednak zrozumieć, jak należy z nimi walczyć, najpierw przyjrzyjmy się przyczynom ich powstawania.

Czym są rozszerzone naczynia krwionośne?

Rozszerzone naczynia krwionośne znajdują się w warstwie brodawkowej skóry, w pobliżu naskórka. Wyglądają różnie – czasem występują w postaci czerwonych, pojedynczych nitek, czasem tworzą pajączki i rozbudowane sieci. Naczynia włosowate tak ściśle przylegają do siebie, że zdarza się, że z rozszerzonych naczynek tworzy się jednorodne zaczerwienienie, przypominające rumień, które są mniej lub bardziej widoczne przez skórę, przez którą po prostu prześwitują.

Najczęściej pojawiają się na skórze twarzy: na policzkach i na czole, mogą jednak wystąpić także na rękach i nogach. Mogą być pierwotne, czyli wrodzone lub nabyte. Zdarza się, że rozszerzone naczynia są źródłem powstawania nowotworów, tak zwanych naczyniaków. Najczęściej występują zmiany rubinowe, czyli niegroźne naczyniaki, przypominające grudki. Mają fioletowy lub bordowy kolor. Je także można usunąć.

Rozszerzone naczynka krwionośne mogą występować w jednym miejscu (pojedyncze) lub w wielu (uogólnione). Pierwszym objawem zmiany jest rumień, czyli miejscowe zaczerwienienie skóry, które z czasem ulega utrwaleniu, a następnie pojawiają się czerwone nitki. Co istotne, odpowiednia pielęgnacja skóry z tendencją do pękających naczynek może pomóc w zapobieganiu ich powstawania.

Gdzie najczęściej pękają naczynka?

  • czoło,
  • policzki,
  • skrzydełka nosa,
  • dekolt,
  • łydki,
  • uda,
  • ramiona ,
  • przedramiona.

Co sprzyja rozszerzaniu i pękaniu naczyń krwionośnych?

Pierwotne teleangiektazje pojawiają się bez wyraźnej przyczyny lub mają korzenie we wrodzonych zaburzeniach. Wtórne mogą wynikać z różnych problemów zdrowotnych i zmian, takich jak:

  • trądzik różowaty,
  • toczeń rumieniowaty,
  • zaburzenia hormonalne,
  • choroby wątroby,
  • nadciśnienie tętnicze.

Nawet wtedy, gdy choroba już ustąpiła, popękane naczynka pozostają.

Mogą także być skutkiem czynników zewnętrznych: na przykład atmosferycznych, przede wszystkim mrozu i wahań temperatury. Często pojawiają się ze względu na zbyt długi czas spędzany w pozycji stojącej. Nadmierna ekspozycja na Słońce również przyczynia się do rozwoju pękających naczynek. Stosowanie niektórych leków, przede wszystkim kortykosteroidów przeznaczonych do nakładania miejscowego, również może wywołać ten problem.

Jakie są metody zamykania naczynek?

Możliwe jest zamknięcie światła naczynia krwionośnego. Pozwalają na to różne zabiegi, z których największym zainteresowaniem cieszy się wykorzystanie lasera, z kolei w przypadku zamykania naczynek (zazwyczaj na nogach) z powodzeniem stosuje się także skleroterapię. Te zabiegi nie wymagają znieczulenia i nie są czasochłonne.

Laserowe zamykanie naczynek

Laser można wykorzystać do zamykania naczyń zarówno na twarzy, jak i na ciele. Strumień energii nieinwazyjnie zamyka rozszerzone naczynka. Laser oddziałuje na hemoglobinę, a wywołana koagulacja, miejscowy niewielki stan zapalny, zamyka naczynie. Ta metoda jest bezbolesna i nie wiąże się z żadną ingerencją w powierzchnię skóry. Do zabiegu na twarz należy się odpowiednio przygotować, eliminując czynniki, które mogą wpłynąć na jego bezpieczeństwo. Chodzi tu o leki światłouczulujące, kremy z retinolem, stosowanie niektórych ziół (skrzyp polny, nagietek, dziurawiec, pokrzywa, bławatek, nagietek), leki antydepresyjne i uspokajające. Nie należy również się opalać i stosować samoopalaczy.

Skleroterapia

Do usuwania zarówno żylaków, jak i pajączków stosuje się skleroterapię. To nieco bardziej skomplikowany zabieg, ale również bezinwazyjny. Przy pomocy bardzo cienkiej igły do rozszerzonych naczyń krwionośnych wprowadza się specjalny środek, dzięki któremu ściany naczyń obkurczają się, zamykają i włóknieją. Działanie jest natychmiastowe.

W jaki sposób pielęgnować skórę podatną na pękające naczynka?

Jeśli często zmagasz się z problemem pękających naczyń, warto również wprowadzić odpowiednią pielęgnację. Skóra musi być oczyszczana delikatnie, ale skutecznie – w przypadku twarzy najlepiej dwa razy dziennie. Nie należy stosować peelingów mechanicznych, które złuszczając naskórek mogą stymulować naczynia i doprowadzać do dodatkowych podrażnień. Kosmetyki nie powinny zawierać alkoholu i mocnych substancji zapachowych, jednak należy postawić na takie, które zawierają wiele witamin – K, C i E są kluczowe. Latem warto unikać nadmiernej ekspozycji na Słońce, wskazane jest za to stosowanie kremów z filtrem. Zimą należy chronić się przed nadmiernym mrozem. Długie i gorące kąpiele mogą pogorszyć stan naczyń.

Velvet Clinic – skuteczne zabiegi na rozszerzone naczynia krwionośne

W naszej ofercie znajdziesz kluczowe dla usuwania zmian zabiegi, dzięki którym pozbędziesz się swojego problemu. Nasz zespół składa się z wykwalifikowanych lekarzy i kosmetologów, dobrze zaznajomionych z nowoczesnymi technologiami i wcielającymi je w życie. Pracujemy na nowoczesnym, certyfikowanym sprzęcie, który w połączeniu z naszymi umiejętnościami pozwala osiągnąć doskonałe rezultaty. Jeśli nie wiesz, które rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepsze, służymy kompleksowym wsparciem i doświadczeniem. Zapraszamy do Velvet Clinic!

Zabiegi rekomendowane

ZAMYKANIE NACZYŃ

ZAMYKANIE NACZYŃ

SKLEROTERPIA

SKLEROTERPIA

PH FORMULA

PH FORMULA

Chcesz pozbyć się rozszerzonych naczynek?

Napisz do nas!