Toksyna botulinowa – zastosowanie w medycynie estetycznej

Toksyna botulinowa – zastosowanie w medycynie estetycznej

W obecnych czasach zabiegi medycyny estetycznej stały się powszechne i dostępne dla wszystkich. Wśród najpopularniejszych z pewnością można wymienić zabieg z zastosowaniem toksyny botulinowej, potocznie zwany jako botox. Redukcja zmarszczek toksyną botulinową w takich miejscach jak: kurze łapki czy lwia zmarszczka w szybki i efektywny sposób poprawiają wygląd pacjenta, dlatego też zabiegi te cieszą się dużą sławą.

Co to jest toksyna botulinowa?

Toksyna botulinowa inaczej nazywana jest jadem kiełbasianym. To neurotoksyna pochodzenia naturalnego, wytwarzana przez bakterie Gram – dodatnie Clostridium Botulinum w wyniku fermentacji beztlenowej. Obecnie wyróżnia się osiem serotypów toksyny botulinowej (A-H), jednak tylko neurotoksyna typu A znalazła zastosowanie w medycynie estetycznej. Na rynku dopuszczone do użytku są trzy rodzaje preparatów toksyny botulinowej, które zawierają neurotoksynę typu: A – Botox (Vistabel), Dysport (Azzalure) i Bocouture.

Działanie toksyny botulinowej

Neurotoksyna wytwarzana przez bakterie Clostridium Botulinum może mieć bardzo silne działanie neurotoksyczne, a nawet śmiertelne w skutek zatrucia produktami skażonymi jadem kiełbasianym, jak również poprzez zakażenie przyranne. Jednakże szereg badań medycznych doprowadziło do zastosowania toksyny botulinowej w medycynie estetycznej i wykorzystanie jej potencjału w porażeniu mięśni. Obecnie najczęściej na rynku można spotkać preparaty Botox i Azzalure.

W zależności od rodzaju toksyny botulinowej sposób działania jest nieco inny, jednakże ma ona na celu zablokowanie przekazywania impulsu nerwowego z synapsy do mięśni. Dzieje się to poprzez blokowanie uwalniania neurotransmitera jakim jest acetylocholina, która to z kolei odpowiada za przekazywanie impulsów z nerwów do mięśnia. W konsekwencji powoduje to tymczasowe porażenie skurczu mięśni. Dzięki rozluźnieniu i zrelaksowaniu mięśnia następuje wygładzenie zmarszczek mimicznych na twarzy. Mimo, że neurotoksyna trwale łączy się z płytką nerwowo – mięśniową, to wraz z upływem czasu powstają nowe zakończenia nerwowo-mięśniowe, co skutkuje przywróceniem sprawności przez mięśnie.

Jakie efekty może przynieść toksyna botulinowa?

Zabieg toksyny botulinowej jest nie tylko szybki ale również praktycznie bezbolesny. Zastosowanie preparatów Botox czy Azzalure nie wymaga znieczulenia miejscowego u pacjenta. Jedynie czasem, w przypadku bardzo wrażliwych na ból osób, stosuje się krem do znieczulenia. Wykorzystanie toksyny botulinowej w medycynie estetycznej wywołuje różne efekty m.in.:

  • wygładzenie zmarszczek,
  • podniesienie brwi,
  • podniesienie kącików ust,
  • zmniejszenie potliwości skóry,
  • leczenia bóli napięciowych,
  • rozluźnienie mięśni twarzy np. żwacza, powiek.

Pierwsze efekty od momentu iniekcji toksyny botulinowej widoczne są po upływie 3- 5 dni, natomiast działanie preparatu utrzymuje się od 3-6 miesięcy. Po upływie kilku miesięcy zabieg można powtórzyć.

Toksyna botulinowa – zastosowanie w medycynie estetycznej i kosmetologii

Zabieg botoxu skutecznie zmniejsza zmarszczki mimiczne, które powstają w wyniku dużej aktywności mięśni twarzy.

Toksynę botulinową wykorzystuje się głównie w redukcji zmarszczek mimicznych górnej części twarzy:

  • zmarszczki poprzeczne czoła,
  • zmarszczki podłużne czoła – tzw. „lwia zmarszczka”,
  • zmarszczki wokół oczu – tzw. „kurze łapki”,

rzadziej są to:

  • zmarszczki dolnej powieki,
  • zmarszczki wokół ust – tzw. „zmarszczki palacza”
  • czy problem opadania powiek górnych.

Toksynę botulinową wykorzystuje się również w przypadku leczenia problemu nadpotliwości pach, stóp oraz dłoni. Zabieg pozwala ograniczyć pracę gruczołów potowych, a tym samym zahamować nadmierne wydzielanie potu.

Kolejnym zastosowaniem jest leczenie bruksizmu, czyli mimowolnego tarcia zębów o siebie i zgrzytania nimi. Po podaniu toksyny botulinowej następuje zmniejszenie nadaktywności i rozluźnienie mięśni żwacza.

Dostępne zabiegi wykorzystujące toksynę botulinową w Velvet Clinic

W naszej klinice mamy dostępne:

Redukcja zmarszczek mimicznych – ekspresja mimiki twarzy powoduje, że z wiekiem pojawiają się zmarszczki mimiczne i z czasem zaczynają się utrwalać. Wtedy z pomocą przychodzi lekarz medycyny estetycznej i toksyna botulinowa, która rozwiązuje ten problem szybko i skutecznie.

Redukcja nadpotliwości – nadpotliwość dłoni, stóp, głowy czy pach to dość wstydliwy i kłopotliwy problem. Najczęściej wybieranym zabiegiem jest redukcja nadpotliwości za pomocą botoksu, ponieważ pamiętajmy, że toksyna botulinowa to przede wszystkim lek. Podając w formie mezoterapii blokuje nerwy odpowiedzialne za pobudzanie gruczołów potowych do wydzielania potu, np. w stresujących sytuacjach.

Toksyna botulinowa – przeciwwskazania

Przed przystąpieniem do zabiegu podania toksyny botulinowej, lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad medyczny z pacjentem wykluczając wszystkie przeciwwskazania. Wśród najważniejszych z nich są:

  • nadwrażliwość na składniki preparatu,
  • ciąża oraz okres karmienia piersią,
  • zaburzenia przewodnictwa nerwowo – mięśniowego,
  • infekcje skóry w miejscu iniekcji,
  • zakażenia grzybicze, bakteryjne, wirusowe,
  • niektóre leki m.in. z grupy minoglikozydów czy aminochinolonów, D – penicylamina, galamina tubokuraryna, pankuronium, sukcynylocholina, linkomycyna, tetracyklina, polimyksyn.

Mimo dużej toksyczności toksyny botulinowej, stosuje się jej określone, minimalne ilości, które uważane są za dawki bezpieczne. Jednakże trzeba pamiętać by powiedzieć lekarzowi o wszystkich swoich schorzeniach, problemach zdrowotnych czy też wątpliwościach przed zabiegiem aby zminimalizować ryzyko pojawienia się niechcianych powikłań.

Toksyn botulinowa – skutki uboczne

Bezpieczeństwo zabiegu uzależnione jest od wielu czynników. Zastosowanie toksyny botulinowej wymaga wiedzy i umiejętności dlatego zabieg powinien być wykonywany wyłącznie przez lekarza. Przed przystąpieniem do podania preparatu, lekarz przeprowadza konsultacje medyczną a następnie wyznacza punkty iniekcji i dobiera odpowiednie ilości. Ocenia również tonus mięśni, mimikę oraz bierze pod uwagę oczekiwania pacjenta. Botox wstrzykiwany jest przy pomocy jednorazowej strzykawki zaopatrzonej w bardzo cienką igłę w określone mięśnie. Medycyna estetyczna jak zawsze obarczona jest ryzykiem pojawienia się skutków ubocznych. W zależności od miejsca podania są one różne:

  • zaburzenia układu nerwowego w tym: ból głowy, niedowład twarzy,
  • zaburzenia oka: opadanie i obrzęk powieki, nasilenie łzawienia, zespół suchego oka, drganie mięśni,
  • zaburzenia ogólne: reakcje w miejscu iniekcji (krwiak, świąd, obrzęk).

Zabieg toksyną botulinową wymaga od pacjenta przestrzegania kilku zasad po iniekcji:

  • nie wolno masować skóry twarzy, schylać głowy ani kłaść się przez kilka godzin
  • nie zaleca się również intensywnych treningów przez kilka dni
  • nie należy również wystawiać się na działania niskich i wysokich temperatur np. seans w saunie, kriokomora itp.

Opinie lekarzy o zastosowaniu toksyny botulinowej w zabiegach

„Toksyna botulinowa to bezpieczna, stosowana od ponad 20 lat substancja o szerokim spektrum zastosowań m.in. w medycynie estetycznej. Podstawowa funkcja to porażanie mięśni mimicznych co skutkuje likwidacja zmarszczek. Podawana jest w bardzo małych dawkach dzięki czemu przy zachowaniu zasad jest bardzo bezpieczna. Dodatkowe zastosowania dla toksyny botulinowej to miejscowe hamowanie nadmiernej potliwości oraz likwidacja bólów migrenowych. Przy stosowaniu zgodnie ze wskazaniami nie obserwuje się żadnych odległych skutków ubocznych mimo regularnego podawania przez wiele lat. Aktualne tendencje w medycynie estetycznej skłaniają do zmniejszenia mimiki a nie jej całkowitego porażenia.”

Lekarz medycyny estetycznej Piotr Ginter

„Toksyna botulinowa wciąż wzbudza wiele kontrowersji wśród pacjentów. Należy jednak pamiętać, że jest stosowana od wielu lat, nie tylko w medycynie estetycznej, ale również w innych dziedzinach takich jak okulistyka czy neurologia. Stosowanie toksyny botulinowej jest bezpieczne i nie powoduje uszkodzeń twarzy, o ile zabieg wykonuje lekarz z użyciem certyfikowanego preparatu. Wtedy dawka toksyny botulinowej jest precyzyjnie dobrana do indywidualnych potrzeb pacjenta i nie spowoduje wyłączenia mimiki twarzy ani zatrucia, które w medycynie estetycznej jest wręcz niemożliwe.”

Lekarz medycyny estetycznej Aleksandra Michalak

„Lubię wykonywać zabiegi z zastosowaniem toksyny botulinowej z uwagi na ich skuteczność i małą inwazyjność. „Botox” najczęściej stosujemy na kurze łapki, lwią zmarszczkę i zmarszczki poprzeczne czoła . Ale nie wszyscy wiedzą, ze toksyną botulinową leczymy tez bruksizm, czy nadpotliwość pach, dłoni i stóp. Wprawdzie na efekt trzeba chwilę poczekać, ale utrzymuje się on prawie pół roku.”

Lekarz medycyny estetycznej i chirurg Renata Kędzia-Berut

Cena obstrzykiwania toksyną botulinową

W przypadku preparatu Botox cena zabiegu uzależniona jest od ilości partii na które wykonywany jest zabieg. Cena zabiegu na redukcję zmarszczek na jednej partii to koszt ok. 400zł

W przypadku leczenia nadpotliwości ceny wahają się od 500zł do 2500zł. W leczeniu tego schorzenia stosuje się różne dawki preparatu co powoduje zróżnicowany koszt zabiegu.

Toksyna botulinowa a alkohol – czy można je łączyć?

Przed jak również po zabiegu toksyną botulinową nie można spożywać alkoholu. Alkohol wpływa na przebieg oraz okres rekonwalescencji po zabiegu. Związane jest to z zaburzeniami krzepliwości krwi, tym samym wystąpieniem siniaków oraz obrzęków. Spożycie alkoholu powoduje odwodnienie organizmu, a także wysuszenie skóry, co będzie miało znaczący wpływ na okres gojenia się po zabiegu.

Zabiegi toksyną botulinową w Velvet Clinic

W klinice Velvet Clinic mamy najlepszych lekarzy specjalistów, którzy maja ogromną wiedzę i doświadczenie. Pracujemy tylko na certyfikowanych preparatach Botox, dzięki czemu pacjenci mogą być pewni, że zabieg będzie skuteczny, a efekty w pełni zadowalające. Dołącz do grona naszych zadowolonych pacjentów i skorzystaj z zabiegów w Velvet Clinic!

Najnowsze wpisy

Napisz do nas