Właściwości komórek macierzystych

Właściwości komórek macierzystych

Rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę, że posiadamy w swoim organizmie substancje o nieograniczonych możliwościach. Dobrodziejstwem tym są komórki macierzyste. Umiejętność ich wyodrębnienia zrewolucjonizowała świat medycyny, również estetycznej i regeneracyjnej.

Wyjątkowość komórek macierzystych

Komórki macierzyste znalazły się w centrum uwagi, ponieważ wykazują dwie ważne cechy: nieograniczoną możliwość podziałów oraz umiejętność wyspecjalizowania się w każdy typ komórek organizmu. Te właściwości sprawiły, że medycyna dostrzegła możliwość leczenia schorzeń, wobec których tradycyjne terapie zawodziły. Wciąż trwają badania nad wykorzystywaniem komórek macierzystych, a zakres ich stosowania stale się powiększa. Korzystają z ich możliwości, np. onkolodzy, hematolodzy, ortopedzi.

Zabiegi z wykorzystaniem komórek macierzystych

Komórki macierzyste posiadają właściwość rozpoznawania uszkodzonych tkanek i dążenia do ich regeneracji. Wskazane zdolności sprawiły, że opracowano zabiegi medycyny estetycznej i regeneracyjnej z ich użyciem. W wyspecjalizowanej klinice medycyny estetycznej pobiera się komórki macierzyste tylko od osób dorosłych z ich krwi obwodowej, co sprawia, że zabieg jest bezpieczny dla pacjenta, ale też wolny od wątpliwości natury etycznej. Po kilku godzinach w laboratorium otrzymuje się preparat niewywołujący reakcji alergicznych oraz akceptowany przez organizm. Komórki macierzyste znajdują zastosowanie między innymi w:

– zabiegach odmładzających – podane komórki rozpoczynają procesy odnowy i regeneracji. Efektem jest stopniowe i naturalne odmłodzenie. W terapii najchętniej poddaje się twarz, szyję, dekolt i dłonie. Sprawdzono skuteczność w wygładzeniu zmarszczek, poprawieniu owalu twarzy oraz nawilżenia.

– usuwaniu blizn i rozstępów – uszkodzone komórki zostają nakłonione do intensywnych podziałów, co wygładza i spłyca blizny potrądzikowe, powypadkowe i pooperacyjne.

– likwidowanie cieni pod oczami – wprowadzane komórki poprawiają mikrokrążenie i stymulują proces regeneracji.

– przywracaniu jędrności i elastyczności skóry – poprawienie gęstości skóry na brzuchu po porodzie lub po odchudzaniu.

– ujednolicenie kolorytu – zdolności do odbudowy pomagają w walce z przebarwieniami skóry.

Najnowsze wpisy

Napisz do nas