Oczy mówią o nas najwięcej, są naszą wizytówką, dlatego wszelkie oznaki starzenia, wiotczenie skóry wokół nich mogą dodawać nam lat. Skóra wokół oczu jest cienka i delikatna, przez co bardziej podatna na utratę elastyczności i jędrności. Wraz z wiekiem następuje zanik tkanki tłuszczowej, która jest naszym naturalnym wypełniaczem doliny łez. Jej brak w obrębie oczodołu powoduje nieestetyczne zagłębienie, zmarszczki i widoczne zasinienia. Z pomocą przychodzi nam medycyna estetyczna w formie różnych zabiegów na okolicę oka i dolinę łez, m.in. mezoterapia igłowa czy wypełnianie kwasem hialuronowym. Dzięki takim zabiegom jesteśmy w stanie zapewnić ujędrnienie skóry i w naturalny sposób zastymulować ją, uzyskując zmniejszenie zasinienia i spłycenie zagłębienia doliny łez. Oczy po zabiegu wyglądają na wypoczęte, młodsze, a spojrzenie jest świeższe.
Dolina łez – co to za obszar?
Dolina łez charakteryzuje się zagłębieniem prowadzącym od wewnętrznego kącika oka i przechodzącym na ukos przez policzek, w taki sposób, jak płyną łzy. Wraz z upływem lat zanika tkanka tłuszczowa, tym samym powodując wiotczenie skóry wokół oczu. Korekta doliny łez od razu optycznie odmładza twarz i daje wypoczęty wygląd skóry. Zabieg wypełniania doliny łez można wykonywać niezależnie od wieku pacjenta. Jednakże najczęściej korzystają z niego pacjenci w wieku dojrzałym, kiedy to skóra okolicy oczu jest ścieńczała i pozbawiona jędrności.
Zabiegi medycyny estetycznej likwidujące dolinę łez
Najskuteczniejsze metody poprawiające jakość skóry, zagęszczające oraz wypełniające to:
Osocze bogatopłytkowe – preparat autologiczny, czyli pozyskiwany z krwi pacjenta. Osocze bogatopłytkowe w obszarze poddanym terapii tworzy trójwymiarową sieć, w której zawieszone zostają wysokie stężenia płytek krwi, czynników wzrostu, komórek macierzystych oraz leukocytów. Poprawia się jędrność skóry.
Kwas hialuronowy – zabieg wypełniania doliny łez usieciowanym kwasem hialuronowym daje natychmiastowy efekt wypełnienia i poprawę wyglądu skóry wokół oczu.
Mezoterapia igłowa– zabieg wykorzystujący różne preparaty w składzie z nieusieciowanym kwasem hialuronowym oraz innymi składnikami aktywnymi podawane za pomocą igły. Kwas hialuronowy absorbując wodę, powoduje zwiększenie nawilżenia oraz wypełnienie doliny łez.
Wypełnianie doliny łez kwasem hialuronowym – na czym polega?
Zabieg wypełnienia doliny łez polega na podaniu usieciowanego preparatu zawierającego kwas hialuronowy. Głównym wskazaniem do wykonania zabiegu są zagłębienia skórne przechodzące skośnie od linii oczodołu na policzki, zwiotczenie skóry okolicy oczu oraz redukcja podściółki tłuszczowej. W zależności od głębokości zagłębienia w miejsce zabiegowe podaje się od 0,2 do 0,5 ml preparatu. Po zakończeniu zabiegu lekarz odpowiednio rozmasowuje preparat w miejscu iniekcji w celu uzyskania pożądanego efektu. Pierwsze efekty widoczne są bezpośrednio po wykonaniu iniekcji. Kwas hialuronowy wiążąc wodę stopniowo zwiększa swoją objętość, przez co ostateczny efekt jest zauważalny po ok. 2 tygodniach od zabiegu.
Jak wygląda zabieg?
Zabieg wypełnienia poprzedzony jest konsultacją z lekarzem medycyny estetycznej, aby wykluczyć wszelkie przeciwwskazania, a tym samym prawidłowo zakwalifikować pacjenta do zabiegu. Podanie kwasu hialuronowego w doliny łez jest zabiegiem mało inwazyjnym, wykonywanym w znieczuleniu miejscowym. Przed przystąpieniem do zabiegu wykonuje się dokładny demakijaż twarzy, następnie na skórę aplikowany jest krem znieczulający. Za pomocą igły lub kaniuli lekarz podaje odpowiednio dobrany preparat wypełniając w ten sposób doliny łez.
Jak przygotować się do zabiegu?
Zabieg nie wymaga szczególnych przygotowań. Na około 7 dni przed przystąpieniem do zabiegu należy jedynie odstawić leki obniżające krzepliwość krwi aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia wybroczyn.
Efekty zabiegu
Podanie kwasu hialuronowego w doliny łez daje natychmiastowy efekt wypełnienia. Czas utrzymywania się preparatu w skórze jest kwestią osobniczą i zależy m.in od ilości i rodzaju podanego preparatu, wieku oraz jaki tryb życia prowadzi pacjent. Szacunkowy okres utrzymywania się kwasu hialuronowego w skórze wynosi ok. 18 miesięcy. Po tym czasie efekt wypełnienia zaczyna zanikać przez co zabieg należy powtórzyć.
Wskazania po zabiegu
Zabieg nie wiąże się z okresem rekonwalescencji. Zaleca się stosowanie zimnych okładów oraz aplikację produktów łagodzących o działaniu przeciw obrzękowym. Na kilka dni po wizycie należy unikać wykonywania innych zabiegów w obrębie okolicy oczu, nadmiernej aktywności fizycznej oraz uczęszczania na saunę i solarium.
Jakie są przeciwskazania do zabiegu?
ciąża i okres karmienia piersią
choroby autoimmunologiczne
przerwanie ciągłości naskórka
aktywne zakażenia wirusowe, bakteryjne i grzybicze
Jak wybrać bezpieczną klinikę do usunięcia doliny łez?
W wyborze najlepszej kliniki nie powinna decydować cena zabiegu ale przede wszystkim takie aspekty jak kwalifikacje osoby wykonującej zabieg, w pełni certyfikowane preparaty oraz zachowanie higieny w czasie zabiegu. W naszej klinice Velvet Clinic pracują doświadczeni lekarze, którzy wykazują się wysokim profesjonalizmem pozwalającym uzyskać oczekiwany efekt zabiegu zadowalający pacjenta.