Zamykanie naczynek na twarzy – przyczyny, metody leczenia, ceny

Zamykanie naczynek na twarzy

Problem rumienia oraz rozszerzonych naczynek dotyka osoby w różnym wieku. Przyczyn tego problemu może być wiele, wśród nich możemy wymienić: podłoże genetyczne, tryb życia, ekspozycja na niekorzystne warunki pogodowe, choroby układu krwionośnego, trądzik różowaty.

Osoby borykające się z objawami trądziku różowatego powinny jak najszybciej skonsultować się z kosmetologiem i poddać się zabiegowi zamykania naczynek. To właśnie naczynka krwionośne są podłożem trądziku różowatego, który wraz ze stopniem zaawansowania jest coraz trudniejszy do wyleczenia. Początkowo uroczy rumień naszej skóry pojawia się w sytuacjach stresowych, zmianach temperatur. Po jakimś czasie skóra blednie coraz wolniej, a w newralgicznych miejscach, takich jak broda, policzki czy nos, pojawiają się zmiany naczyniowe znane potocznie jako popękane naczynka lub tak zwane pajączki.

Medycyna estetyczna i kosmetologia oferują skuteczne metody redukcji rumienia oraz zamykania naczynek. Laserowe zamykanie naczynek daje bardzo dobre rezultaty w leczeniu tego typu problemów, pozwalając na pozbycie się nieestetycznych naczynek i poprawiając komfort życia. Ceny za zabieg laserowego zamykania naczynek uzależnione są od obszaru zabiegowego i wynoszą od 200 do 600 zł na okolice twarzy.

Przyczyny rozszerzonych naczynek na twarzy

Rozszerzone naczynka czy rumień bardzo często są nie tylko defektem kosmetycznym, ale stanowią problem medyczny. Przyczyn ich powstawania jest wiele, wśród nich najczęściej można wymienić:

 • predyspozycje genetyczne
 • praca na powietrzu
 • narażenie na skoki temperatur
 • przyjmowanie niektórych leków
 • choroby związane z układem krążenia
 • kąpiele słoneczne i solarium
 • nieprawidłowa pielęgnacja

Przyczyn jest wiele, a etiologia dotycząca naczyń nie jest do końca poznana. Wiele czynników jest związanych z trybem życia, jakie prowadzi pacjent. Dlatego przy pierwszej konsultacji ważnymi informacjami dla specjalisty mogą być te dotyczące sposobów pielęgnacji domowej oraz stylu życia pacjenta. Wpływ na leczenie trądziku różowatego czy zamykanie naczyń ma dieta. Ostre potrawy powodują rozszerzanie naczyń. Ważne jest to również podczas serii zabiegów, ponieważ gwałtowne zmiany temperatury czy spożywanie ostrych przypraw może mieć wpływ na zamknięcie danego naczynia i zabiegi mogą okazać się mało skuteczne. Zawsze podczas wizyt podkreślamy, że ogromną rolę odgrywa współpraca pacjenta, w tym stosowana przez niego pielęgnacja, ponieważ sam laser nie zaradzi problemowi.

Metody zamykania naczynek na twarzy

Najczęściej w terapii wykorzystujemy laserowy zabieg zamykania naczynek. Wiązka lasera o określonej długości światła pochłaniana jest przez barwnik krwi – hemoglobinę. Dochodzi do reakcji selektywnej fototermolizy i koagulacji ściany naczynia. W Velvet Clinic laserowe usuwanie naczynek jest wykonywane przy pomocy platformy Alma Harmony XL Pro. Posiadamy dwa rodzaje głowic – głowicę Dye-VL, dedykowaną problemowi trądziku różowatego, rumienia oraz teleangiektazji, głowicę – Nd-Yag wykorzystywaną w zamykaniu pojedynczych naczynek oraz tych o większej średnicy w okolicach nosa.

Przy pierwszym zabiegu wizytę rozpoczynamy od szczegółowej konsultacji z wykluczeniem przeciwwskazań. Zabieg nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta. W przypadku zamykania naczynek nie znieczulamy pacjenta, ponieważ znieczulenie obkurcza naczynia, przez co stają się one niewidoczne dla wiązki lasera, a co za tym idzie zabieg staje się nieefektywny.

Przebieg zabiegu wygląda następująco. Wykonujemy dokładny demakijaż twarzy, nakładamy żel do USG oraz zabezpieczamy okolicę oka specjalnymi okularami. Po przyłożeniu głowicy oddajemy impuls laserowy w miejscu zabiegu. Po pewnym czasie twarz jest lekko zaczerwieniona, pojawia się rumień i uczucie pieczenia, a skóra jest lekko obrzęknięta. Następnie nakładany jest krem z wysokim filtrem, by chronić skórę przed promieniowaniem UV. Po zabiegu skóra wymaga chłodzenia, dlatego jesienna i zimowa pogoda sprzyja wykonywaniu zabiegów, gdzie wykorzystujemy laser.

Zamykanie naczynek na twarzy – wskazania

Terapia laserowego zamykania naczynek daje najbardziej skuteczny efekt w przypadku, gdy występują:

 • naczyniaki rubinowe,
 • naczyniaki płaskie,
 • rumień,
 • trądzik różowaty,
 • pojedyncze naczynka na policzkach i skrzydełkach nosa,
 • malformacje naczyniowe.

Zamykanie naczynek na twarzy – przeciwwskazania

Podczas pierwszego zabiegu kosmetolog przeprowadza konsultację. Laserowe zamykanie naczynek może być wykonane w momencie, gdy nie występują niżej wymienione przeciwwskazania:

 • świeża opalenizna np. po solarium
 • witaminy z grupy B, pochodne witaminy A oraz E
 • aktywna choroba nowotworowa
 • przyjmowanie leków światłouczulających
 • opryszczka
 • ciąża
 • karmienie piersią
 • choroby autoimmunologiczne
 • korzystanie z sauny

Czy możliwe są jakieś skutki uboczne zamykania naczynek na twarzy?

Najczęstsze pytania pacjentów dotyczą rekonwalescencji oraz po jakim czasie można spodziewać się efektów. Oczywiście są to ważne informacje, natomiast skutki uboczne zamykania naczynek mogą być dotkliwe i długotrwałe, jeżeli zabieg będzie przeprowadzony przez niewykwalifikowaną osobę. Laser jest skuteczną metodą, ale wiąże się z dużym ryzykiem, dlatego podczas wywiadu z kosmetologiem powinniśmy powiedzieć o wszystkich lekach, które obecnie przyjmujemy (łącznie z suplementami diety), ponieważ sporo z nich jest światłouczulających i może dojść do poparzenia skóry, co prowadzi w następstwie do przebarwień czy odbarwień. Występują one rzadko, ale nie można ich wykluczyć, ponieważ wszystkie parametry powinny być dobierane indywidualnie do pacjenta.

Zamykanie naczynek na twarzy – efekty

Efektem laserowego zamykania naczynek jest przede wszystkim ujednolicenie kolorytu skóry. Co ciekawe, usuwanie pajączków jest najbardziej skuteczne, jeśli są one mocno widoczne. Więcej zabiegów należy wykonać w przypadku rumienia, zazwyczaj jest ich ok. 6.

 • ujednolicenie kolorytu
 • pozbycie się naczyniaków zwracających uwagę
 • brak rumienia w sytuacjach stresowych
 • zapobieganie trądzikowi różowatemu

Laserowe usuwanie naczynek jest najskuteczniejszą metodą walki z rumieniem czy „pajączkami” w obrębie twarzy. Efektem ubocznym jest również lifting i odmłodzenie skóry po zabiegu, ponieważ głowica DYE-VL działa również na przebudowę skóry.

Kiedy można się spodziewać pierwszych efektów?

Pierwsze efekty możemy obserwować po upływie 48h, natomiast ostateczny efekt widoczny jest po 2-3 tygodniach po zabiegu. Naczynka po upływie ok. 6 miesięcy mogą się rekanalizować, dlatego warto wykonywać zabiegi przypominające.

Zamykanie naczynek na twarzy – cena

Cena uzależniona jest od wielkości okolicy (ilości naczyń), która jest poddawana zabiegowi.

cała twarz 600,00 zł

nos 300,00 zł

czoło 200,00 zł

policzki 400,00 zł

broda 150,00 z

Skuteczne zamykanie naczynek na twarzy – Velvet Clinic

„Nie rumień się na randce” to hasło, które skutecznie przekonuje pacjentów do wykonania zabiegu laserowego zamykania naczynek. Poza tym rozwój medycyny estetycznej pozwala nam na bardzo nieinwazyjne i szybkie sposoby radzenia sobie z takimi defektami, a leczenie nie trwa długo. Przyjdź na konsultację, by zapobiegać rozwijaniu się trądziku różowatego!

Najnowsze wpisy

Napisz do nas