Korekta powiek górnych (Blefaroplastyka)

Skóra wokół oczu jest bardzo delikatna i z wiekiem ulega zwiotczeniu. Zabieg plastyki powiek polega na wycięciu nadmiaru skóry powieki górnej lub dolnej i przywróceniu prawidłowego napięcia strukturom powięziowym. Podczas operacji w znieczuleniu miejscowym usuwany jest nadmiar skóry.

Często zabiegi korekty powiek górnych nie są wykonywane tylko ze względów estetycznych, ponieważ nadmiar skóry może ograniczać pole widzenia, co znacznie utrudnia funkcjonowanie oraz życie codzienne. Opadające powieki sprawiają, że nasza twarz wygląda na zmęczoną i smutną, dlatego zabieg chirurgiczny plastyki powiek jest bardzo popularnym zabiegiem, który w szybki sposób poprawia komfort życia pacjentów i nie ogranicza pola widzenia.

Przejdź do sekcji

Na czym polega zabieg blefaroplastyki powiek?

Blefaroplastyka, plastyka powiek, korekta powiek to określenia na jeden i ten sam zabieg, czyli na wycięcie nadmiaru skóry powiek. Operacja wykonywana jest przez lekarza zazwyczaj ze wskazań medycznych. Najczęściej pacjenci zgłaszają, że mają wrażenie zmniejszenia pola widzenia, co utrudnia codzienne funkcjonowanie. Korekcja powieki górnej zawsze poprzedzana jest konsultacją u lekarza wykonującego zabieg. Blefaroplastyka poprawia nie tylko wygląd skóry nad oczami, ale także poprawia samoocenę i często samoakceptację.

 

Przyczyny opadania powiek górnych

Wygląd twarzy jest bardzo ważny dla każdego z nas. W związku ze starzeniem się skóry naszej twarzy musimy zwracać szczególną uwagę na okolicę oczu, która jest wymagającym i trudnym obszarem zabiegowym. Etiologia tego defektu ma wiele przyczyn.

Przyczyny:

 • starzenie się skóry
 • nadmiar skóry wokół oczu
 • osłabienie mięśnia dźwigacza powieki
 • uszkodzenie nerwu okoruchowego
 • utrata jędrności i sprężystości skóry
 • osłabienie mięśni odpowiedzialnych za dźwiganie brwi

Przebieg zabiegu podniesienia powiek

Operacja powiek górnych i dolnych polega na wycięciu nadmiaru skóry. Blefaroplastyka powiek jest poprzedzona dokładną konsultacją z chirurgiem, który tłumaczy, jak dokładnie będzie przebiegał zabieg by nie uszkodzić mięśnia okrężnego oka oraz nie usunąć skóry tak, by pozbawić ją nadmiaru tkanki tłuszczowej. Podczas zabiegu w okolicy oka wykonuje się nacięcie w okolicy naturalnego fałdu powieki (załamania powieki). Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, ponieważ pełna narkoza nie jest konieczna w tym przypadku.

Blefaroplastyka polega na wycięciu paska nadmiaru wiotkiej skóry i fragmentu mięśnia okrężnego oka, co znacznie odmładza spojrzenie. Plastyka powiek może być połączona z usuwaniem nadmiaru tkanki tłuszczowej okołogałkowej, która widoczna jest w postaci przepuklin tłuszczowych, uwypuklająca się przez wiotką skórę (tzw worki pod oczami). Blefaroplastyka jest wykończona szyciem warstwowym przy użyciu bardzo cienkich szwów, co sprawia że blizny są praktycznie niewidoczne.

Efekty, wskazania i przeciwwskazania

EFEKTY

 • odmłodzenie wyglądu okolicy oczu
 • poszerzenie pola widzenia

WSKAZANIA

 • ograniczenie pola widzenia
 • niewydolność mięśnia dźwigacza powieki górnej
 • uczucie ciężkości powiek wywołane ich wiotkością
 • starzenie się okolicy oczu
 • wiotka skóra wokół oczu

PRZECIWWSKAZANIA

 • ciąża, karmienie piersią
 • ciężkie choroby ogólnoustrojowe (systemowe), np. niewydolność krążenia, wątroby, cukrzyca
 • skazy naczyniowe i niedokrwistość
 • nieuregulowane ciśnienie tętnicze krwi
 • infekcje, (choroby zębów)
 • stany ropne skóry twarzy

Zalecenia pozabiegowe

Po zabiegu plastyki powiek , czyli usunięciu nadmiaru skóry, zaleca się nakładanie maści z antybiotykiem w celu zapobieganiu infekcji rany. W niektórych przypadkach lekarz może zarekomendować kompresy i opatrunek. Plastyka powiek jest zabiegiem, po którym pacjent nie musi stosować leków przeciwbólowych. Warto wziąć pod uwagę, że podczas blefaroplastyki oka pacjent może spodziewać się pojawienia niewielkich siniaków czy obrzęków powiek górnych jak i dolnych. Szwy usuwane są najczęściej 5-7 dni po zabiegu. W celu przyspieszenia gojenia zapraszamy pacjenta na wizytę u kosmetologa by naświetlić miejsce lampą HEALITE II, która skraca czas rekonwalescencji.

Na czym polega rekonwalescencja po korekcie powiek górnych?

Blefaroplastyka to zabieg, którego rekonwalescencja nie trwa długo. Wszystko uzależnione jest od indywidualnych predyspozycji. Po zabiegu mogą pojawić się siniaki i opuchlizna, mogące utrzymywać się ok. 5-10 dni.

Czy podniesienie powiek jest bezpieczne?

Blefaroplastyka to operacja więc jak każda ingerencja z użyciem skalpela niesie za sobą ryzyko. Aby je zminimalizować warto zwrócić uwagę na to by zabieg wykonywał doświadczony lekarz, ponieważ jest to zabieg, w którym liczy się precyzja. Podczas zabiegu stosowane jest znieczulenie miejscowe lub ogólne. Wszystko zależy od preferencji pacjenta i ustaleń z lekarzem przed plastyką powiek. Do powikłań po zabiegu należą:

 • krwiaki wokół oczu
 • widoczna blizna po cięciu i usunięciu nadmiaru skóry
 • asymetria powiek (ocenić ten aspekt można po całkowitym wygojeniu, kiedy zdjęte są już szwy i ustąpieniu opuchlizny po zabiegu)
 • wywinięcie powieki (tutaj jest to wina tylko i wyłącznie lekarza, który usunie nadmiar skóry, co spowoduje tzw. ectropion)
 • problem z domykalnością powiek pacjenta (tutaj również trzeba poczekać do oceny aż zejdzie opuchlizna, która może utrzymywać się nawet do kilkunastu dni)

Ile zabiegów jest potrzebne?

Plastyka powiek to zabieg jednorazowy, dlatego ważne jest by zabieg wykonywał lekarz. Przed wyborem miejsca warto przyjrzeć się jakie efekty pracy korekcji powiek mają inni pacjenci.

Jak długo utrzymuje się efekt zabiegu?

Usuwanie nadmiaru skóry z powiek jest zabiegiem korekty wyglądu twarzy i zazwyczaj utrzymuje się do końca życia. Można oczywiście po kilku latach, kiedy wiotka skóra znowu zacznie przeszkadzać, wykonać zabieg ponownie, co zdarza się w przypadku tendencji do wiotczenia skóry tej okolicy. Trzeba natomiast pamiętać, że wtedy przechodzi się wizytę kwalifikującą do zabiegu ponownie.

Jak przygotować się do operacji powiek górnych?

Pierwszym etapem przed zabiegiem jest konsultacja z lekarzem. Plastyka powiek nie jest skomplikowanym zabiegiem, lecz trzeba pamiętać, że każda ingerencja niesie za sobą ryzyko, a na to składa się kilka czynników. Warto przygotować się odpowiednio do wizyty oraz oddać w doświadczone ręce.

Podczas kwalifikacji do zabiegu lekarz ogląda powieki i pokazuje efekty, jakich może spodziewać się pacjent rysując na powiekach kredką fragmenty skóry, które należy wyciąć. W przypadku zakwalifikowania do zabiegu lekarz zleca badania krwi żeby wykluczyć przeciwwskazania. Badania sprawdzają czynnik krzepnięcia krwi oraz pozwala wykluczać ciężkie choroby, przy których współistnieniu operacja nie jest możliwa do wykonania.

Wśród przeciwwskazań możemy wymienić:

 • skazy naczyniowe
 • niedokrwistość
 • niewydolność krążenia
 • nieuregulowane ciśnienie tętnicze
 • nieuregulowana cukrzyca
 • niewydolność wątroby
 • infekcje (choroby zębów)

Ile kosztuje korekta powiek górnych? Cena Blefaroplastyki

Cena operacji powiek górnych jest zależna od tego jakie Pacjent wybierze znieczulenie.

Cennik

Korekta powiek górnych (Blefaroplastyka)

Zabiegi
rekomendowane

Gdzie najlepiej wykonać plastykę powiek? Velvet Clinic

Zabieg z zakresu chirurgii warto jest wykonać w klinikach posiadających blok operacyjny, gdzie mamy możliwość wyboru wykonania zabiegu w znieczuleniu miejscowym czy ogólnym. Oczywiście najczęściej wybieranym przez pacjentów miastem do operacji jest Warszawa, ale w Łodzi w Velvet Clinic mamy świetnych specjalistów z wieloletnim doświadczeniem.

W Velvet Clinic specjalistą w zakresie zabiegu blefaroplastyki jest dr Tomasz Kowalczyk. Jako chirurg twarzowo-szczękowy z wieloletnim doświadczeniem podchodzi indywidualnie do każdego pacjenta i problemu medycznego. Z pasją i zaangażowaniem wykonuje operacje powiek stawiając dobro i bezpieczeństwo Pacjenta na pierwszym miejscu.

Zabiegi rekomendowane

REDUKCJA ZMARSZCZEK MIMICZNYCH

REDUKCJA ZMARSZCZEK MIMICZNYCH

HEALITE II

HEALITE II

LASER FRAKCYJNY CO2

LASER FRAKCYJNY CO2

Zapisz się na zabieg

Wypełnij formularz

  Kontakt

  Zadzwoń

  510 060 918
  (42) 253 19 50

  Napisz E-mail

  biuro@velvetclinic.pl

  Nasz adres

  Odwiedź nas

  ul. Kopernika 38 90-552 Łódź
  W budynku Medical Magnus Clinic

  Znajdź nas