Plastyka brzucha

Na czym polega zabieg plastyki brzucha (abdominoplastyki)?

Abdominoplastyka to zabieg mający na celu rozwiązanie problemu jakim jest nadmiar skóry na brzuchu wraz redukcją tkanki tłuszczowej i wzmocnieniem mięśni. Plastyka brzucha jest szczególnie zalecana osobom, które pomimo zdrowego trybu życia i prawidłowej zbilansowanej diety borykają się z nieetyczną luźną skórą na brzuchu. Przypadłość ta najczęściej dotyczy kobiet po przebytej ciąży oraz tych, które w krótkim czasie pozbyły się nadprogramowych kilogramów.
Plastyka brzucha jest zabiegiem wykonywanym przez chirurga plastycznego.

Przejdź do sekcji

Jak przebiega zabieg?

Plastyka powłok brzusznych jest wykonywana w znieczuleniu ogólnym. Przed zabiegiem wykonuje się rysunek poniżej linii bielizny, wyznaczający linie cięć oraz stanowiący punkty orientacyjne w trakcie operacji. Cięcie chirurgiczne biegnie poziomo powyżej spojenia łonowego od jednego kolca biodrowego do drugiego, przez co bliznę łatwo schować pod bielizną. Dodatkowo skóra brzucha jest nacinana wokół pępka. Następnie skóra zostaje oddzielona od ściany jamy brzusznej na przestrzeni od spojenia łonowego do łuków żebrowych i unoszone ku górze. Umożliwia to lekarzowi ściągnięcie ku sobie (do środka) i zeszycie powięzi pokrywającej dwa duże, pionowo położone mięśnie (mięśnie proste brzucha), tworzące centralną część ściany jamy brzusznej. Podczas zabiegu pozbywamy się nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej, a pępek zostaje przesunięty w nowe miejsce. U osób, u których nastąpiło rozejście się mięśni brzucha (tzw. przepuklina kresy białej) w wyniku ciąży dodatkowo wykonuje się szycie i wzmocnienie mięśni.
Dzięki usunięciu nadmiaru skóry wygląd powłok brzusznych ulega znaczącej poprawie. Obserwuje się bardziej jędrny brzuch z widocznie zaznaczoną talią. 

Jak przygotować się do plastyki brzucha?

Operacja plastyczna brzucha to poważna interwencja chirurgiczna wykonywana w znieczuleniu ogólnym , wymaga spełnienia wielu kryteriów oraz przestrzegania obostrzeń.

Przed operacją plastyczną brzucha należy:

 1. Minimum na cztery tygodnie przed datą wyznaczonego zabiegu ograniczyć lub rzucić palenie papierosów.
 2. Dwa tygodnie przed operacją nie można też zażywać aspiryny ani żadnych jej pochodnych.
 3. Pacjent powinien poinformować lekarza  wszystkich lekach jakie zażywa lub w ostatnim czasie zażywał, a także o uczuleniach, jeśli takowe występują.
 4. Rano w dniu zabiegu zaleca się kąpiel pod bieżącą wodą w mydle antyseptycznym.
 5. Pełną kartę zaleceń przedoperacyjnych potrzebnych na etapie kwalifikacji do operacji pacjenci otrzymują po zarezerwowaniu terminu zabiegu. Lekarz zleci również badanie krwi (m. in. morfologia, czasy krzepnięcia, grupa krwi, antygen Hbs, antyHCV) oraz inne badania dodatkowe np. EKG, RTG klatki piersiowej czy USG powłok brzusznych.

Jak długo dochodzi się do siebie po zabiegu plastyki brzucha? Jak wygląda rekonwalescencja?

Plastyka brzucha abdominoplastyka jest zabiegiem o dużej ingerencji w organizm, w związku z tym istotne jest przestrzeganie zaleceń pooperacyjnych.
Okres rekonwalescencji trwa około 6 tygodni i uzależniony jest od ogólnego stanu zdrowia pacjenta.W pierwszych dniach po przeprowadzonym zabiegu plastyki brzucha pacjent nie może się całkowicie wyprostować lecz musi pozostać w pozycji lekko pochylonej. W obszarze zabiegowym może pojawić się niewielki obrzęk oraz zaczerwienienie czy siniaki. Wszystkie te efekty uboczne zwykle zanikają samoistnie po upływie kilku dni. Pacjent po zabiegu plastyki brzucha może odczuwać umiarkowany dyskomfort, dlatego przez 2-5 dni po operacji można przyjmować leki przeciwbólowe.

Po przeprowadzonej plastyce brzucha należy zrezygnować z picia alkoholu i  palenia papierosów. Przez dwa tygodnie należy zaniechać uprawiania sportu.
Po operacji plastyki brzucha w 1 lub 2 dniu zostanie zdjęty opatrunek, zdjęcie szwów następuje po około 10-14 dniach po zabiegu.

Efekty, wskazania i przeciwwskazania

EFEKTY

 • poprawa wyglądu, kształtu brzucha, wyszczuplenie talii;
 • usunięcie nadmiaru skóry w okolicy dolnej części brzucha, rozstępów skóry brzucha;
 • odtworzenie naturalnego wyglądu pępka;
 • poprawa samooceny

WSKAZANIA

 • Brzuch po ciąży: wiotkie mięśnie proste brzucha, rozstępy, luźna skóra w okolicy brzucha;
 • nadmiar zwisającej skóry w okolicach brzucha spowodowany gwałtowną utratą masy ciała;
 • przepuklina brzuszna;
 • względy zdrowotne: nadmiar skóry może powodować przeciążenia i związane z nimi bóle kręgosłupa czy zwyrodnienia stawów.
 •  

PRZECIWWSKAZANIA

 • Brzuch po ciąży: wiotkie mięśnie proste brzucha, rozstępy, luźna skóra w okolicy brzucha;
 • nadmiar zwisającej skóry w okolicach brzucha spowodowany gwałtowną utratą masy ciała;
 • przepuklina brzuszna;
 • względy zdrowotne: nadmiar skóry może powodować przeciążenia i związane z nimi bóle kręgosłupa czy zwyrodnienia stawów.
 •  

Plastyka brzucha – kiedy widać efekty?

Pierwsze rezultaty zabiegu widoczne są gołym okiem już po miesiącu po wygojeniu się rany. Efektem operacji jest zmiana proporcji brzucha w stosunku do reszty ciała, wymodelowana sylwetka, napięta i jędrna skóra na brzuchu, a u osób, które zmagały się z rozstępami ich brak. Pacjent zauważą również wyszczuplenie brzucha i zmniejszenie obwodu pasa oraz optyczne podkreślenie rzeźby i mięśni brzucha.
Należy pamiętać, że zabieg abdominoplastyki nie jest zabiegiem odchudzającym. Jeśli pacjent ma w związku z zabiegiem nadzieję na pozbycie się nadwagi, powinien mieć świadomość przed wykonaniem operacji, że efektem będzie głównie wyrzeźbienie obecnej sylwetki i napięcie skóry. W celu pozbycia się nadmiernej ilości tłuszczu z okolicy podbrzusza niezbędna jest zbilansowana dieta oraz wdrożenie aktywności fizycznej.

Liposukcja czy abdominoplastyka? Który zabieg wybrać?

Zarówno liposukcja jak i plastyka brzucha to zabiegi chirurgiczne, wiążące się z koniecznością zastosowania znieczulenia, rekonwalescencją oraz ryzykiem powstania powikłań. Liposukcja to zabieg polegający na usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej z okolic brzucha, natomiast głównym zadaniem plastyki brzucha jest wymodelowanie konturu i kształtu brzucha poprzez usunięcie nadmiarów skóry. Czasami obie te procedury są łączone, dzięki czemu udaje się uzyskać maksymalne efekty. Liposukcja, która nastawiona jest na usuwanie nadmiarów tłuszczu, najczęściej skupia się na newralgicznych obszarach takich jak centralna część brzucha, czy tzw. boczki. Podczas operacji usuwany jest jedynie nadmiar tkanki tłuszczowej. Aby pozbyć się nadmiaru skóry pozostałej po okresie ciąży lub utracie wagi, należy poddać się plastyce brzucha, dzięki temu wygląd brzucha nabiera odpowiedniego kształtu.

Zabiegi
rekomendowane

Zabiegi rekomendowane

Clearlift

Clearlift

Dermapen

Dermapen

Zapisz się na zabieg

Wypełnij formularz

  Kontakt

  Zadzwoń

  510 060 918
  (42) 253 19 50

  Napisz E-mail

  biuro@velvetclinic.pl

  Nasz adres

  Odwiedź nas

  ul. Kopernika 38 90-552 Łódź
  W budynku Medical Magnus Clinic

  Znajdź nas