Bardzo wiele osób, które w wieku młodzieńczym lub dorosłym dotknął trądzik, uskarża się na pozostałe blizny. Bardzo ważne jest podjęcie leczenia trądziku, ale duże znaczenie ma pozbycie się blizn potrądzikowych, które przypominają o przebytym problemie skórnym.
Czym są blizny potrądzikowe?
Trądzik to schorzenie związane ze stanem zapalnym skóry, który powodują bakterie. Pojawiające się krosty i wypryski uszkadzały tkankę, która nawet podczas prawidłowo prowadzonej terapii, nie zawsze się zregenerowała. Na twarzy, czasami plecach pozostają zagłębienia, niekiedy zaczerwienione lub zasinione, nazywane bliznami zanikowymi lub atroficznymi. Wielkość zmian bywa różna: od nierówności widzianych pod światło, aż po poważne zagłębienia, których nie zamaskuje makijaż.
Czy można usunąć blizny potrądzikowe?
Terapię leczenia trądziku u dermatologa doustnie dobrze jest wspomagać zabiegami dermokosmetycznymi, które w wielu przypadkach pomagają uniknąć blizn. Dobrze jest zasięgnąć porady, jak postępować w przypadku blizn. Większość zabiegów przywracających gładkość skórze opiera się na kontrolowanym uszkadzaniu jej, by pobudzić ją do odbudowy. Wtedy stymuluje się ją do aktywnej produkcji kolagenu – głównego budulca. Warto skonsultować się z specjalistami kliniki medycyny estetycznej, aby mieć pewność, że zaproponowane metody będą bezpieczne oraz skuteczne, ponieważ na ogół trzeba się poddać całej serii. Naszą uwagę powinny zwrócić następujące zabiegi:
– Laser frakcyjny CO2 – emitowana wiązka laserowa punktowo uszkadza skórę. Pozostawiona siatka zdrowej skóry narzuca intensywny proces gojenia się, dzięki temu, że włókna kolagenowe i elastynowe regenerują się. Zabieg należy powtarzać 3-5 razy, ale jest bardzo skuteczny.
– Peelingi chemiczne – substancje o wysokim stężeniu usuwają zrogowaciały naskórek, umożliwiając produkcję nowego. Powierzchnia skóry staje się gładsza. W zależności od mocy zastosowanego kwasu łuszczenie się skóry może mieć różną intensywność.
– Mikrodermabrazja diamentowa – mechaniczne ścieranie naskórka za pomocą głowicy pokrytej kryształkami diamentowymi. Skóra staje się gładka i elastyczna, z łatwością oddycha i przyjmuje kosmetyki pielęgnujące.
– Mezoterapia igłowa – leczenie i regenerowanie skóry poprzez podanie w jej głąb przy użyciu cieniutkich igieł substancji odżywczych.
– Mezoterapia mikroigłowa – polega na płytkim nakłuwaniu skóry pobudzając skórę do odnowy.
Ważną wiadomością jest to, że część przedstawionych metod można ze sobą łączyć, by wzmacniały i uzupełniały swój dobroczynny wpływ. Najlepiej udać się na konsultację do kosmetologa, który zaproponuje najlepszą terapię dla danej osoby.