Starzenie się skóry – objawy i przyczyny, które musisz znać

starzenie-sie-skory

Starzenie się skóry jest procesem fizjologicznym, postępującym wraz z wiekiem. Proces starzenia jest złożony i ma na niego wpływ wiele czynników. Wśród przyczyn starzenia się skóry ważną rolę odgrywają zarówno czynniki indukowane wewnętrznie, jak i zewnętrzne, zależne głównie od środowiska. Genetyka jak i styl życia wywierają wpływ na zdolność regeneracji skóry. Działania profilaktyczne pozwalają opóźnić wystąpienie pierwszych oznak starzenia takich jak: utrata jędrności, opadanie tkanek czy spadek elastyczności skóry. W poniższym artykule omówimy jak przebiega proces starzenia, jakie są oznaki starzenia oraz jak im zapobiegać i niwelować już istniejące.

Proces starzenia się skóry – czym jest?

Starzenie się skóry jest procesem biologicznym. Każdego dnia nasza skóra narażona jest na działanie czynników drażniących, istotnych w procesie starzenia. Jakie zatem są rodzaje starzenia się skóry? Wyróżnia się dwa rodzaje czynników odpowiedzialnych za starzenie – wewnętrzne i zewnętrzne.

Starzenie wewnątrzpochodne – jest ono związane z wiekiem i zależy od naszej fizjologii i czynników genetycznych, a także czynników chorobotwórczych. Do czynników starzenia zaliczamy:

  • zaburzenia hormonalne (niedobór lub brak estrogenów)
  • stres oksydacyjny
  • dysfunkcje układu odpornościowego, stosowanie leków immunosupresyjnych
  • przewlekły stres

Starzenie zewnątrzpochodne – ten rodzaj starzenia warunkuje styl życia, używki, ekspozycja na promieniowanie UV, a także zanieczyszczenia środowiska. Czynnikami zewnętrznymi starzenia się są:

  • palenie tytoniu
  • zanieczyszczenia środowiska
  • promienie UV
  • niewłaściwa pielęgnacja skóry
  • nieodpowiednia dieta (brak odpowiedniej ilości składników odżywczych, witamin i minerałów)

Każdego z nas dotyka proces starzenia się skóry, natomiast mamy wpływ na rodzaje starzenia, ponieważ sporo czynników jesteśmy w stanie wyeliminować.

Coraz częściej słyszy się o pojęciu inflammaginig. Wpływa on na przedwczesne starzenie się skóry. Przewlekły proces zapalny skóry o małym nasileniu jest odpowiedzią na stałe działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, wewnętrznych oraz stres oksydacyjny (działanie wolnych rodników). Inflammaging może wpływać na procesy regeneracyjne skóry, zaburzając cykl odnowy komórkowej. W efekcie czego spada elastyczność skóry, pojawiają się zmarszczki oraz zauważalna jest znaczna suchość skóry.

Pierwsze objawy starzenia się skóry pojawiają się w okolicy 25 roku życia, a po okresie menopauzy i andropauzy znacznie przyspiesza. Ma to związek z utratą jędrności skóry na skutek zmniejszonej produkcji kolagenu. Rocznie tracimy go około 1% już po 20 roku życia. Z wiekiem zmarszczki mimiczne ulegają utrwaleniu tworząc głębokie zmarszczki.

Objawy starzenia się skóry – jak wyglądają?

Starzenie to spowolnienie metabolizmu skóry. Pierwsze oznaki starzenia zauważyć można już w wieku 25 lat. Wraz z wiekiem obniża się poziom kolagenu i elastyny oraz kwasu hialuronowego w skórze właściwej – skóra traci jędrność i elastyczność co sprzyja powstawaniu zmarszczek, a skóra staje się zdecydowanie cieńsza. Tkanka podskórna oraz kości stopniowo ulegają resorpcji co skutkuje opadaniem tkanek i zmianą owalu twarzy. Gruczoły łojowe i potowe stopniowo zmniejszają swoją aktywność dlatego skóra staje się przesuszona. Uszkodzeniu ulega również płaszcz hydro – lipidowy skóry przez co skóra jest bardziej narażona na szkodliwe czynniki zewnętrzne i stres oksydacyjny w skutek czego powstają drobne zmarszczki.

Pod wypływem stresu oksydacyjnego uwalniane są cząsteczki zwane wolnymi rodnikami. Są to reaktywne cząsteczki tlenu, które przyczyniają się do przedwczesnego starzenia się skóry. Wolne rodniki uszkadzają komórki skóry, a także niszczą składniki skóry, takie jak kwas hialuronowy, włókna kolagenowe i elastynowe. Wraz z wiekiem uszkodzeniu ulegają ściany naczyń krwionośnych, które stają się mniej elastyczne i szybciej pękając tworząc teleangiektazje. Na skórze mogą pojawiać się zmiany takie jak: plamy pigmentacyjne , plamy soczewicowate czy plamy starcze na skutek zaburzenia procesów melanogenezy.
Przyczyny starzenia są więc złożone i zależą od wielu czynników.

Czy można zatrzymać starzenie się skóry?

Starzenie się skóry rozpoczyna się już w wieku 25 lat i jest procesem nieuniknionym, który postępuje w sposób ciągły. Z pomocą specjalistów i zdrowego trybu życia możemy spowolnić proces starzenia. Istotną rolę odgrywa profilaktyka anti-aging.

Aby spowolnić proces starzenia warto zrezygnować z używek (alkoholu, papierosów), nie wystawiać skóry na promieniowanie słoneczne – stosować filtry ochronne zarówno na twarz jak i ciało. Niezależnie od typu skóry istotne jest odpowiednie nawilżenie skóry i odpowiednio dobrana pielęgnacja. Dużą rolę odgrywają także nasze wybory żywieniowe – dieta powinna być zróżnicowana i bogata w białka, witaminy, mikro i makro elementy, a także w antyoksydanty, których zadaniem jest niwelowanie wolnych rodników. Nie bez znaczenia jest picie wody, która bierze udział w wielu procesach naszego organizmu. Ogromne znaczenie ma promieniowanie UV, które odpowiada za starzenie się skóry, ponieważ uszkadza białka budulcowe i doprowadza do ich nieprawidłowej produkcji.

Istnieją sposoby na niwelowanie objawów starzenia się skóry

Starzenie skóry to proces, który wymaga przeciwdziałania na wielu płaszczyznach. Jednym z najważniejszych aspektów terapii przeciwstarzeniowej jest działanie prewencyjne. Oznacza to, że odmładzanie skóry warto rozpocząć jeszcze przed pojawieniem się widocznych oznak starzenia się skóry. Nie ma wieku, od którego powinnyśmy zacząć wykonywać zabiegi w klinice medycyny estetycznej. Ważne jest by zacząć od zabiegów, które opóźnią proces starzenia, np. zabiegi oczyszczające, nawilżające, niwelujące wolne rodniki. Sprawi to, że skóra staje się lepiej nawilżona i odżywiona, a zmarszczki mniej widoczne.

Po 25 roku życia dobrze jest zadbać o produkcję kolagenu, która z wiekiem jest coraz słabsza. Dbając o prewencję przeciwstarzeniową mobilizujemy naszą skórę do naturalnej produkcji „rusztowania”, czyli kolagenu i elastyny, co przekłada się na spowolnienie procesu starzenia.

Domowe sposoby na spowolnienie procesów starzenia

Podstawą terapii przeciwstarzeniowej jest odpowiednia pielęgnacja skóry w domu. Dokładne oczyszczanie skóry zarówno rano jak i wieczorem pozwala skutecznie usunąć zanieczyszczenia, a także zwiększa przenikanie substancji odżywczych zawartych w kremach.

Prawidłowa pielęgnacji skóry składająca się z 4 etapów opóźnia procesy starzenia. Najważniejsze jest oczyszczenie skóry za pomocą olejku do mycia, a następnie używając żelu oraz wody. Ważnym elementem jest używanie ręczników jednorazowych do osuszania skóry i nie pocierania jej.
Kolejnym etapem jest tonizacja, czyli przywrócenie prawidłowego pH skóry, co pozwala na wnikanie substancji aktywnych z serum czy kremu.
Nawilżanie to etap pielęgnacji, którego nikt nie powinien pomijać. Nawilżenia potrzebuje każdy rodzaj skóry. Do przyczyn starzenia zaliczamy właśnie nieodpowiednie nawilżenie skóry. Można dobrać preparaty o lżejszej konsystencji (w przypadku skóry tłustej lub mieszanej) lub bogatszej (w przypadku skór suchych czy wrażliwych). Obecnie na rynku dostępna jest szeroka gama produktów. Dobrym rozwiązaniem są produkty, które są przedłużeniem procedur gabinetowych, np. marka PRO XN zawierająca w swoim składzie ksantohumol, który jest silnym antyoksydantem zwalczającym wolne rodniki. Dzięki takim składnikom skóra starzeje się wolniej.

Ochrona przed promieniami UV jest jest kluczowa w spowolnieniu procesów starzenia się skóry, dlatego na co dzień powinniśmy stosować kremy z filtrem SPF, które chronią naszą skórę przed negatywnym działaniem promieni słonecznych. Promieniowanie UV jest jednym z najbardziej negatywnych czynników, który wpływa na proces starzenia się skóry, znacznie je przyspieszając.

Widoczne oznaki starzenia są wynikiem zaniedbań przez lata, które często wynikają z nieodpowiedniej pielęgnacja skóry.

W pielęgnacji skóry jest ważny umiar więc kosmetyki powinny być dobierane przez kosmetologów z uwzględnieniem potrzeb skóry.

Zabiegi medycyny estetycznej i kosmetyczne

Współczesna medycyna i kosmetologia estetyczna daje szeroki wachlarz możliwości walki z przedwczesnym starzeniem oraz jego oznakami. Kluczowy aspektem jest dobór odpowiedniej terapii do potrzeb. Głębokie zmarszczki jest już zdecydowanie ciężej usunąć niż drobne zmarszczki, dlatego tak ważna jest prewencja przeciwzmarszczkowa.

Jednym z najbardziej popularnych zabiegów jest radiofrekwencja mikroigłowa, która działa na starzenie się skóry poprzez pobudzanie włókien kolagenowych i elastynowych skóry właściwej. Nadaje się zarówno do skór dojrzałych jak i do pierwszych oznaki starzenia jako prewencja. Zabieg polega na mikronakłuwaniu i podgrzewaniu głębokich warstw skóry w celu działania na zmarszczki oraz na produkcję kwasu hialuronowego odpowiedzialnego za nawilżenie skóry.

Kolejnym zabiegiem w przypadku pierwszych oznak starzenia jest zabieg z użyciem mikronałuć i wprowadzeniu składników odżywczych w głębokie warstwy skóry w celu regeneracji skóry, przebudowy i poprawy napięcia. Mikronakłuwanie idealnie sprawdzi się również w przypadku skór z przebarwieniami oraz niejednolitym kolorytem.

Zapoznaj się także z naszym artykułem o najskuteczniejszych zabiegach na twarz po 50: https://www.velvetclinic.pl/najskuteczniejsze-zabiegi-na-twarz-po-50/

Zabiegi z użyciem laserów to również dobre rozwiązanie, gdy w wyniku starzenia się skóry pojawiają się nie tylko zmarszczki, ale także przebarwienia, naczynka czy rumień. Procesy starzenia powodują również zwiększenie widoczności porów skóry, ponieważ z wiekiem spada produkcja kolagenu, co za tym idzie skóra staje się cieńsza.

Starzenie się skóry – Velvet Clinic ma na to sprawdzone sposoby

Proces starzenia się skóry to nieodłączny element upływających lat. By oznaki starzenia były mniej widoczne najlepiej być pod opieką specjalistów: lekarza i kosmetologa. Tylko takie połączenie da nam możliwość kompleksowej opieki. W naszej klinice stawiamy na jakość skóry, dlatego technologie dostępne w naszej ofercie w naturalny sposób pobudzają naszą skórę do regeneracji i produkcji kolagenu, elastyny czy kwasu hialuronowego. Tylko takie podejście gwarantuje nam zahamowanie starzenia się skóry.

Dbając o jakość skóry nie powinniśmy się bać medycyny estetycznej, która umożliwia nam działanie na zmarszczki mimiczne, które skutecznie możemy blokować by nie postępowały i nie stawały się głębokimi zmarszczkami.

W przypadku starzenia się skóry dbajmy o umiar i holistyczne podejście, które jest kluczem do sukcesu.

Najnowsze wpisy

Napisz do nas