Jak pozbyć się lwiej zmarszczki? Skuteczne sposoby

jak-pozbyc-sie-lwiej-zmarszczki

Wraz z wiekiem skóra staje się mniej sprężysta i elastyczna, spada także produkcja kolagenu i kwasu hialuronowego. Na pojawienie się zmarszczek mimicznych w tym lwiej bruzdy wpływ ma także styl życia oraz nasilona praca mięśni odpowiedzialnych za mimikę twarzy. W artykule odpowiemy na pytanie jak wygląda lwia zmarszczka, a także zaproponujemy sposoby jak pozbyć się lwiej zmarszczki i jej powstaniu zapobiegać.

Lwia zmarszczka – czym jest i jak powstaje?

Lwia zmarszczka nazywana również lwią bruzdą to pionowa zmarszczka między brwiami u nasady nosa. Nadaje twarzy groźny wygląd dlatego nie bez przyczyny mówi się, że złość piękności szkodzi. Zmarszczka gniewu pojawia się na skutek nadmiernej aktywności mięśnia corrugator supercili podczas marszczenia czoła czy ruszania brwiami. Lwia zmarszczka pojawia się najczęściej w okolicy 30 roku życia jednak u niektórych uwidacznia się znacznie wcześniej lub nieco później.

Przyczyny powstawania lwiej zmarszczki

Do głównych czynników odpowiedzialnych za powstawanie zmarszczek mimicznych należą:

 • palenie papierosów – naczynia krwionośne w skórze zwężają się co skutkuje zmniejszonym dotlenieniem tkanek co przyspiesza powstawanie lwiej zmarszczki
 • ekspozycja na promieniowanie słoneczne – promieniowanie UV wpływa na szybsze rozkładanie elastyny i kolagenu w efekcie czego skóra jest bardziej podatna na powstawanie zmarszczek takich jak lwie zmarszczki
 • uwarunkowania genetyczne – kod genetyczny warunkuje elastyczność skóry co wpływa na tempo powstawania zmarszczek w okolicy twarzy
 • stres – przewlekły stres powoduje napięcie mięśni przez co twarz zyskuje groźny wygląd
 • nawyki – marszczenie brwi czy niewłaściwa pielęgnacja skóry może przyczyniać się do powstawania lwiej bruzdy

Lwia zmarszczka – czy można jej zapobiec?

Wyjaśniliśmy już jak wygląda powstawanie lwiej zmarszczki. Aby nie dopuścić do utrwalenia lwiej zmarszczki warto jak najszybciej wdrożyć profilaktykę. Prewencja jest szczególnie ważna u osób, które posiadają genetyczną skłonność do powstawania zmarszczek.

Skuteczne sposoby na lwią zmarszczkę

W sytuacji w której lwia zmarszczka jest utrwalona, a domowe sposoby nie są wystarczające z pomocą przychodzi medycyna estetyczna. Warto udać się do specjalisty, który dobierze odpowiednie procedury z gamy profesjonalnych zabiegów medycyny estetycznej by zredukować lwią zmarszczkę.

Domowe sposoby na zlikwidowanie lwiej zmarszczki – hit czy strata czasu?

Przedstawiamy domowe sposoby pomagające pozbyć się lwiej zmarszczki

 • Odpowiednie nawodnienie organizmu – spożywanie min 2 litrów wody dziennie wpływa dobroczynnie nie tylko na cały organizm. Dzięki temu skóra staje się bardziej nawilżona i elastyczna.
 • Zdrowa i zbilansowana dieta- bogata w witaminy, mikro i makro elementy i antyoksydanty
 • Masaże twarzy – codzienny masaż twarzy skutecznie pobudza przepływ krwi i limfy i może pomóc w niwelowaniu lwiej zmarszczki.
 • Praktykowanie ćwiczeń i jogi twarzy – ćwiczenia mają na celu wzmocnienie i ujędrnieniu skóry, a także rozluźniają napięte mięśnie co wpływa na wygładzenie zmarszczek
 • Odpowiednia pielęgnacja twarzy – w profilaktyce lwiej zmarszczki sprawdzi się także regularne stosowanie kremów przeciwzmarszczkowych. Miejscowo warto stosować także ampułki przeciwzmarszczkowe bogate w witaminę C, peptydy, koenzym Q10 czy kwas hialuronowy. Powyższe składniki aktywne rozświetlają skórę a także działają przeciwzmarszczkowo.
 • Ochrona przeciwsłoneczna (okulary przeciwsłoneczne) – na powstawanie zmarszczek w okolicy nasady nosa i oczu duży wpływ ma mrużenie oczu na słońcu dlatego tak istotne jest noszenie okularów z filtrem ochronnym
 • Stosowanie kremów z wysokim filtrem ochronnym – promieniowanie ultrafioletowe wpływa na przyspieszone starzenie się skóry dlatego też w codziennej pielęgnacji warto postawić na aplikację kremów SPF

Kwas hialuronowy, botoks czy inne zabiegi? Wyjaśniamy

Lwia zmarszczka należy do grupy mięśni mimicznych dlatego jednym z najczęściej proponowanych zabiegów w przypadku lwiej bruzdy jest toksyna botulinowa. Botoks podawany w obszar lwiej zmarszczki hamuje nadaktywność mięśni odpowiedzialnych za powstawanie bruzd mimicznych. Skóra w tym obszarze stopniowo się wygładza, lwia zmarszczka staje się mniej widoczna. Poprawnie wykonany zabieg zapewnia naturalny wygląd twarzy i przywraca pogodny wyraz twarzy. Efekty zastosowania toksyny botulinowej pojawiają się po około 10-14 dniach. Zabieg botoksu na zmarszczki mimiczne możemy powtarzać co 4-6 miesięcy.

W przypadku gdy lwia bruzda jest głębsza i bardziej widoczna oprócz zastosowania toksyny botulinowej stosuje się kwas hialuronowy celem wypełnienia i zmniejszenia bruzd.

Innym zabiegiem, który zmniejsza widoczność zmarszczek a także pobudza produkcję kolagenu jest laser frakcyjny. Emitowane przez laser promieniowanie wywołuje kontrolowane mikrouszkodzenia w skórze. Zabieg ten wygładza zmarszczki i regeneruje skórę, a także poprzez zwiększoną produkcję kolagenu wpływa na zmniejszenie głębokości bruzd.

Pozbądź się lwiej zmarszczki z pomocą ekspertów Velvet Clinic

Lwia zmarszczka to pionowa bruzda (lub kilka mniejszych bruzd) między brwiami. Dobór odpowiedniej metody niwelowania lwiej zmarszczki uzależniony jest od głębokości tworzących ją bruzd. Podczas konsultacji nasi specjaliści pomogą dobrać odpowiednie zabiegi medycyny estetycznej takie jak toksyna botulinowa czy wypełnienie zmarszczek kwasem hialuronowym, aby pozbyć się lwiej zmarszczki.

Najnowsze wpisy

Napisz do nas