Kwasy na twarz – jak stosować i jak właściwie dobrać do typu cery

Zabiegi z wykorzystaniem kwasów tzw. peelingi chemiczne cieszą się dużym powodzeniem. To świetne rozwiązanie dla każdego typu skóry: trądzikowej, naczyniowej, dojrzałej, a nawet skóry wrażliwej i suchej. Dzięki dużej różnorodności kwasów (kwas laktobionowy, kwas salicylowy, kwas mlekowy, kwas glikolowy, kwas migdałowy itd.) i wiedzy na temat ich działania możliwe jest zastosowanie tego typu zabiegu u każdego. Procedury zabiegowe z wykorzystaniem kwasów, jeśli są przeprowadzone właściwie, mogą doskonale sprawdzić się w przypadku skóry borykającej się z trądzikiem różowatym, rumieniem, przebarwieniami, a także wpływają na wyrównanie kolorytu skóry oraz przebudowę i poprawę jędrności.

Kwasy na twarz – rodzaje i ich właściwości

W zależności od stężenia i rodzajów kwasów mogą one oddziaływać na skórę w różny sposób. Ich szerokie spektrum właściwości pozwala na wykorzystanie w przypadku każdego rodzaju cery. Kwasy kosmetyczne możemy podzielić ze względu na sposób pozyskiwania:

  • Kwasy AHA (alfa-hydroksykwasy), zwane kwasami owocowymi stosowane są przy każdym typie cery. Poprawiają koloryt skóry redukując przebarwienia o różnej etiologii, wspomagają oczyszczanie porów i regulują zaburzenia rogowacenia. Zalicza się do nich m.in. kwas migdałowy, kwas masłowy, kwas cytrynowy, kwas pirogronowy, kwas mlekowy oraz pozyskiwany z soku trzciny cukrowej kwas glikolowy
  • Kwasy BHA (beta-hydroksykwasy) wykazują działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne oraz regulują wydzielanie sebum. Ich głównym przedstawicielem jest kwas salicylowy, stosowany w terapiach cery trądzikowej.
  • Kwasy PHA (poli-hydroksykwasy), czyli m.in kwas askorbinowy, kwas laktobionowy, glukonolakton. Nadają się do cery wrażliwej i odwodnionej, gdyż posiadają właściwości nawilżające.
  • Alfa-ketokwasy (AKA). Kwas azelainowy, należący do tej grupy kwasów, reguluje wydzielanie sebum, rozjaśnia przebarwienia, usuwa martwy naskórek rozpuszczając wiązania między komórkami naskórka oraz działa przeciwbakteryjnie.
  • Kwasy fenolowe, tj. kwas ferulowy. Ze względu na silne działanie antyoksydacyjne kwas ferulowy spowalnia procesy starzenia, koryguje drobne zmarszczki, ujędrnia skórę jak również powoduje rozjaśnienie przebarwień.
  • Peelingi złożone np. yellow peel

Jak działają kwasy na twarz

Kwasy działają wielokierunkowo i wielopoziomowo. W terapiach zabiegowych regulują odnowę komórkową skóry oraz skutecznie złuszczają naskórek, stymulując tym samym do naturalnego gojenia. Niektóre z kwasów, szczególnie kwasy PHA stymulują fibroblasty do zwiększonej syntezy kwasu hialuronowego przez co wykazują działanie nawilżające, nadając się tym samym dla skór suchych, wrażliwych i dojrzałych. Kwasy BHA – np. kwas salicylowy ograniczają wydzielanie łoju i wykazują działanie przeciwbakteryjne. Zaletą kwasu salicylowego jest jego rozpuszczalność w tłuszczach, dzięki czemu przenika przez warstwę łojową.

Wskazania do zastosowania kwasów na twarz

Istnieje cały szereg wskazań do stosowania kwasów. Ze względu na ich uniwersalne właściwości wspomagają terapie przy pierwszych oznakach starzenia się skóry, zmarszczkach czy nadmiernym łojotoku. Trądzik różowaty o podłożu łojotokowym także kwalifikuje się do terapii z użyciem peelingów chemicznych. Kurację kwasami warto też wprowadzić przy skórach z zaburzonymi procesami keratynizacji w tym ze zmianami zapalnymi o charakterze trądziku pospolitego. Złuszczanie chemiczne rozjaśnia przebarwienia pozapalne oraz hiperpigmentacje wynikające z fotostarzenia wyrównując tym samym barwę skóry.

Przeciwwskazania do wykonania kwasów

Przed przystąpieniem do zabiegu, przeprowadzany jest szczegółowy wywiad medyczny z pacjentem w celu wykluczenia przeciwwskazań oraz dobrania odpowiedniej procedury zabiegowej. Do najważniejszych przeciwwskazań należą:

  • ciąża i karmienie piersią,
  • uszkodzenia skóry w okolicy zabiegowej,
  • infekcje bakteryjne, grzybicze, wirusowe,
  • uczulenie na składniki preparatów zabiegowych,
  • stosowanie maści z antybiotykami, sterydami lub retinolami.

Co ile należy stosować kwasy na twarz

W zależności od rodzaju i mocy, kwasy na twarz wykonujemy w odstępach od 2 do 4 tygodni. Niskie stężenie kwasów w preparatach kosmetycznych powoduje powierzchowne złuszczanie naskórka i jego szybką regenerację, natomiast w przypadku mocnych kwasów następuje głębokie, silne działanie złuszczające co wymaga dłuższego procesu rekonwalescencji w celu odbudowy warstw naskórka i skóry właściwej.

Kwasy na twarz – dlaczego warto je stosować?

Stosując kwasy dobrze dobrane do potrzeb twojej skóry, kosmetolog jest w stanie osiągnąć zadowalające rezultaty zabiegowe. Regularnie wykonywane zabiegi z użyciem kwasów poprawiają napięcie, jędrność i elastyczność oraz powodują widoczne zmniejszenie zmarszczek na twarzy. Co więcej, kuracja kwasami rozjaśnia hiperpigmentacje pozapalne i tym samym wyrównuje koloryt skóry. Oprócz działania przeciwstarzeniowego i rozjaśniającego, peelingi chemiczne, szczególnie na bazie kwasów owocowych (np. kwasu migdałowego, kwasu glikolowego) powodują normalizację wydzielania sebum oraz posiadają właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Kwasy te wykorzystuje się w pielęgnacji skóry trądzikowej oraz pielęgnacji cery tłustej.

Kwasy na twarz – efekty i pielęgnacja

Zabiegi w gabinecie z udziałem kwasów AHA i BHA dają świetne efekty terapeutyczne dla skóry, a same kwasy, w odpowiednich stężeniach mogą być stosowane w domowej pielęgnacji skóry. Odpowiednio dobrany peeling chemiczny wygładza skórę, a w skórach z występowaniem zmian zapalnych wykazuje działanie antybakteryjne i delikatnie złuszcza zalegający, martwy naskórek. Regularne złuszczanie skóry działa antyoksydacyjnie oraz ogranicza wydzielanie sebum przez warstwę łojową skóry. Systematyczne stosowanie kwasów wpływa na rozjaśnienie pozapalnych przebarwień skóry tym samym wyrównując koloryt skóry.

Zanim zaczniesz stosować kwasy lub kosmetyki zawierające je w składzie skonsultuj się z kosmetologiem lub dermatologiem. Po zabiegu w gabinecie chroń skórę filtrem przeciwsłonecznym i nie stosuj dodatkowego złuszczania, by proces regeneracji i gojenia przebiegł prawidłowo. Przy mocnych peelingach chemicznych nawilżaj skórę kosmetykami zawierającymi kwas hialuronowy oraz substancje łagodzące.

Ile kosztują kwasy na twarz

Ceny zabiegów z kwasami są różne, w zależności od wykonywanych procedur i wahają się od 300 do 500 zł. Procedury wykonywane są w serii od 3 do nawet 6 zabiegów, co 2-4tyg.

Kwasy do twarzy – podsumowanie

Reasumując – zabiegi z użyciem kwasów to uniwersalny sposób w walce z różnymi problemami skórnymi. W naszej Klinice specjaliści tworzą procedury indywidualnie dopasowane do potrzeb skóry oraz dbają o bezpieczeństwo pacjenta podczas i po zabiegu. Dodatkowo, by wzmocnić efekty pozabiegowe kosmetolodzy dobierają pielęgnację domową opartą o kwasowe składniki aktywne.

Najnowsze wpisy

Napisz do nas